BANSKÁ ŠTIAVNICA. Aj tento rok sa pracovníci správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov na Slovensku zúčastnili sčítania zimujúcich netopierov v starých banských štôlňach v okolí Banskej Štiavnice.
Ako uvádza riaditeľ správy Peter Farbiak, primárnym účelom takéhoto sledovania sú zmeny početnosti druhov netopierov. V priebehu dvoch dní odborníci preskúmali deväť stálych miest ich výskytu.
„Sčítali sme presne 905 jedincov zastupujúcich desať druhov netopierov: podkovár malý, podkovár veľký, netopier veľký, netopier vodný, netopier brvitý, netopier fúzatý, netopier riasnatý, uchaňa čierna, ucháč sivý a neurčený rod Myotis,“ vymenoval Farbiak s tým, že sa však aj tentokrát stretli s negatívnym javom – úhynom týchto živočíchov.

Tie sú totiž často ohrozované nedisciplinovanými návštevníkmi, ktorí ich vyrušujú. Niektorí z nich si svietia v podzemných priestoroch fakľami, vo vnútri si zapaľujú oheň alebo pália predmety z umelej hmoty, čím dochádza k zadymeniu priestorov a následnému úhynu.

„Nemyslím si, že to návštevníci robia naschvál, i keď sa to môže stať. Myslím, že si v mnohých prípadoch ani neuvedomujú, že tu tieto zvieratá vôbec žijú.
Nevieme veľmi takýmto situáciám zamedziť, jedine edukačnou činnosťou, že sa o takýchto prípadoch bude písať a hovoriť,“ poznamenáva Farbiak s dôvetkom, že chcú apelovať na verejnosť, aby svojím správaním zbytočne neohrozovala nielen samotné chránené druhy netopierov, ale aj samých seba.
Aj v minulosti
Ešte v roku 2016 našli ochranári v podzemnom kameňolome v lokalite Kysihýbel neďaleko Banskej Štiavnice tridsaťtri uhynutých netopierov. Tí okamžite podali trestné oznámenie pre porušovanie zákona o ochrane krajiny.
„Nevieme presne, čo to mohlo spôsobiť, no na mieste sme našli stopy po horení plastov a tiež po zadymení na strope. Desiatky jedincov pokrývala biela pleseň,“ opísala vtedy nález Jana Pavlíková zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

Prípadom sa zaoberala aj polícia, ktorá pracovala s verziou, že netopiere usmrtil neznámy páchateľ, ktorý svojím konaním spôsobil škodu 15 180 eur.
„Išlo o naozaj obrovské škody, avšak vinníkov sa nám nájsť nepodarilo. Chceli sme tento prípad skôr medializovať, aby návštevníci štôlní vedeli ako sa majú správať. Pred kameňolom sme osadili aj tabuľu s upozornením, že tu netopiere žijú. Miesto pravidelne priebežne kontrolujeme,“ povedal Ján Rys zo spoločnosti pre ochranu netopierov.