KREMNICA. Na Bielej stope, pretekoch v behu na lyžiach s medzinárodnou účasťou, očakávajú cez víkend (7. a 8. marca) v lyžiarskom stredisku Skalka približne 700 dospelých pretekárov zo 17 krajín.
Najviac bude ako tradične Slovákov, no nahlásili sa aj Česi, Rusi, Taliani a ďalší. Zaujímavosťou je účastník z Madagaskaru.
Dopredu sa poradili
Preteky s hromadným štartom nezrušili, no pre koronavírus prijali na obľúbenom podujatí viaceré opatrenia.

"Samozrejme, v súvislosti so situáciou vo svete a v Európe sme sa v pondelok začali dotazovať Úradu verejného zdravotníctva SR, ako postupovať. Zvažovali sme, čo ďalej," potvrdil za organizátorov predseda OZ TJ Biela stopa Slavomír Hrúza s tým, že z Bratislavy ich odkázali späť do regiónu.
"Od hygienikov v kraji sme dostali len všeobecné inštrukcie - asi také, aké všetci počúvame aj v správach. V stredu sme sa stretli na mestskom úrade v Kremnici aj s ľuďmi z okresného krízového štábu. Tí nám síce povedali, že niektoré takéto podujatia vo svete rušia, no zároveň neexistuje žiadne nariadenie, ktoré by nám podujatie zakazovalo," priblížil proces Hrúza.
"Na základe vtedy dostupných informácií sme sa teda rozhodli pre podujatie v plnom rozsahu s tým, že ak by to nariadil štát, môžeme aj v sobotu ráno povedať, že sa podujatie ruší," povedal.
V piatok na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Premiér Peter Pellegrini vyzval po zasadnutí krízového štábu Slovákov, aby zvážili účasť na hromadných podujatiach – a to športových, ale aj kultúrnych.
Častejšie čistenie a dezinfekcia
Organizátori Bielej stopy zareagovali, že situáciu nepodcenili a prijali viaceré opatrenia na ochranu personálu, ale aj účastníkov podujatia.
V stredu kontaktovali nahlásených talianskych pretekárov s tým, aby svoj štart zvážili, najmä v prípade, ak sú z rizikovej oblasti severného Talianska. Dvaja z nich ponuku vrátenia plného štartovného akceptovali a rozhodli sa nepricestovať.
V mieste konania pretekov a v samotnej hale, kde sa pretekári zhromažďujú, sprísnili hygienu.
"Nakúpili sme množstvo antibakteriálnych mydiel a dezinfekčných prostriedkov. WC, spoločné priestory a kľučky sa budú čistiť a dezifikovať častejšie," priblížil Hrúza.
Pri komunikácii pretekárov a personálu z radov organizátorov sa zväčšia fyzické vzdialenosti. "Stoly dáme dvojmo, aby sme to dosiahli. Pri výdaji jedla sme prijali pravidlo, že si pretekári nebudú brať hroznový cukor, nakrájané koláče alebo nalámanú čokoládu samostatne, ale všetko im bude vydávať náš personál v rukaviciach," naznačil ďalšie zo zmien.
Napriek obavám z koronavírusu podľa Hrúzu nezaznamenali v týchto dňoch masívne odhlasovanie sa účastníkov z pretekov.
"To prišlo skôr po tom, keď sme januárový termín pre zlé snehové podmienky museli presunúť na marec. Tento náhradný termín totiž nie každému vyhovoval, ale šlo len asi o dvadsať ľudí," objasnil.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu