BANSKÁ ŠTIAVNICA. Už roky sa zameriava na oblasť, ktorá sa dotýka banskoštiavnickej vodohospodárskej sústavy. Rodák z Banskej Štiavnice a zároveň milovník tohto mesta Michal Červeň vysvetľuje, že sa k tejto problematike dostal iba náhodou počas štúdia na Slovenskej technickej univerzite, kde študoval v rámci stavebnej fakulty odbor vodné stavby a vodné hospodárstvo. Dovtedy tajchy poznal ako ktokoľvek iný.

„Evidoval som ich ako bežný návštevník, takže ma zaujímala len vodná plocha, a teda, či je vhodná na kúpanie alebo korčuľovanie. Paradoxne som sa k nim dostal až pri výbere bakalárskej práce, kde som sa chcel šikovne vyhnúť výpočtovým témam a naivne som si myslel, že ma takáto téma prekvapiť nemôže,“ prezradil Michal s tým, že sa v nej venoval konkrétne bezpečnosti banskoštiavnických tajchov a neskôr v diplomovej práci sa zameral na piargsku vodohospodársku sústavu.
„Inšpirovala ma samotná sústava, jej veľkosť a taktiež obrovský odkaz našich predkov, majstrov. Hneď som zatúžil prejsť každý jeden jarok. Bol to neuveriteľný pocit objavovať niečo tak významné,“ priblížil.
Vydali publikáciu
Táto problematika ho zaujala natoľko, že v nej aj po úspešnom ukončení vysokej školy pokračoval. So svojím bratom Slavomírom, ktorý sa venuje fotografovaniu, spolu vydali aj publikáciu s názvom Banskoštiavnická vodohospodárska sústava – Tajomstvá štiavnických hôr, na ktorej pracovali celých sedem rokov.

Pôvodne však informácie, ktoré v nej dnes nájdeme, Michal zbieral najmä pre svoj vlastný záujem o túto tému a nápad vydať knihu prišiel až neskôr. Najväčším problémom bolo podľa jeho slov zohnať potrebné financie a napokon ju vydali viac menej za vlastné prostriedky. Jej krst prebehol naozaj netradične.
„Prvý kus tejto publikácie z nákladu sme zobrali a pokrstili ho vodou z tajchov. Za jeden deň sme tak prešli zhruba päťdesiat kilometrov pešo od tajchu k tajchu. Ohlasy boli veľmi príjemné. Vtedy som si hovoril, že celá tá námaha stála za to,“ opisuje pokrstenie knihy Červeň.
Chcú pomôcť
Len prednedávnom tiež založili občianske združenie Štiavnické tajchy, ktorého hlavnou myšlienkou je propagovať banskoštiavnickú vodohospodársku sústavu, organizovať sprevádzania po zvyškoch sústavy, pokúsiť sa nezhoršovať súčasný stav tejto významnej technickej pamiatky a ak je to možné, daný stav zlepšiť a niektoré časti obnoviť a udržiavať.

„Tajchy sú pre mňa najúžasnejšie stavby, aké som kedy videl. Keď si predstavím, koľko toho už prežili a prežívajú, je neuveriteľné, že stále stoja. Takisto ma fascinuje čo dokázali naši predkovia. Vybudovali najväčšie vodné stavby svojej doby, ktoré udivujú odborníkov aj dnes,“ poznamenal Červeň s dôvetkom, že Banská Štiavnica vďačí za svoju krásu aj tajchom, pretože keby nebolo ich, ktovie, ako by mesto vyzeralo v súčasnosti.
Iniciátor myšlienky sa tiež teší, že sa k ich združeniu pridali nadšenci, ktorí im výrazne pomáhajú pri záchrane vodohospodárskej sústavy a spoločne plánujú už čoskoro zrealizovať prvý projekt obnovy vybranej časti jedného zberného jarku.