ŽIAR NAD HRONOM. Žiarska nemocnica Svet zdravia vyzýva darcov krvi, aby pomohli v tomto období pri záchrane životov a prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu.
Počet darcov totiž pre epidémiu koronavírusu v posledných dňoch značne klesol a nemocnica potrebuje doplniť zásoby krvi.
Sprísnili opatrenia na ochranu darcov
"Pre maximálnu bezpečnosť darcov aj žiarska nemocnica zaviedla špeciálne, prísne opatrenia a ponúka objednávanie na termín. Na darovanie krvi je možné prísť individuálne na presný čas. Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia priestorov a odobraná krv ostáva v 14-dňovej karanténe," informovala Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia.

"Naši lekári denno-denne naďalej zachraňujú životy pacientov po autonehodách, uskutočňujú akútne operácie, pomáhajú mamičkám priviesť na svet ich novorodencov alebo sa starajú o onkologických a dialyzovaných pacientov. U týchto aj mnohých iných pacientov môže dosť ku krvným stratám a potrebujú pomoc darcov," povedal generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare Vladimír Dvorový.
Ako presne postupovať
Aby darcovia mohli odbery z bezpečnostných dôvodov podstúpiť individuálne a zamedzilo sa ich zhromažďovaniu, aj žiarska nemocnica zavádza možnosť objednať sa na odber dopredu a prísť v konkrétny deň a čas.
Telefonická linka hematologicko-transfúziologického oddelenia bude pre tento účel fungovať 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Objednať na odber sa možno aj mailom.
V nemocnici Žiar nad Hronom
Telefonická linka: 045/670 94 22
E-mail: transfuzka.zh@svetzdravia.com
Odberový deň: Utorok od 6.00 do 9.00 h.
"Darcovia vyplnia krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus, ako sú horúčka a kašeľ. Potom im príde potvrdzujúca esemeska alebo e-mail s ich termínom darovania krvi," priblížila postup Fedáková.
Žiarske pracovisko však neodmietne ani tých darcov, ktorí prídu na odber neohlásene.
"V tom prípade budú manažovaní priamo na mieste tak, aby bol zaručený ich komfort a bezpečnosť. Naše pracoviská zaviedli sprísnený režim už pri vstupe. Darcovia musia mať rúško, prípadne si zakrývať ústa a nos šatkou alebo šálom. Pri vstupe je tiež povinná dezinfekcia rúk," konkretizovala opatrenia Fedáková.
Darca v deň odberu opätovne vyplní dotazník s informáciami o prípadnom rizikovom kontakte alebo cestovateľskej anamnéze a príznakoch ochorenia COVID-19 a zdravotník mu bezkontaktne odmeria teplotu.
Vstup darcov na samotný odber budú pracovníci regulovať tak, aby sa v priestoroch nehromadili.
Autor: iz