BANSKÁ ŠTIAVNICA. Vedenie Súkromnej základnej školy Bakomi v Banskej Štiavnici, ktorá vo všeobecnosti presadzuje netradičný spôsob výučby, prišlo s novou aktivitou. Okrem toho, že vzdeláva deti na základnom stupni, rozhodlo sa otvoriť dvere širšej komunite a pomáhať tak tým, ktorí to potrebujú.
Každý týždeň iná aktivita
Členka tímu Bakomi Iveta Chovanová vysvetľuje, že v súčasnej koronakríze prišla škola s novým projektom, ktorý nesie názov Bakomáci pomáhajú. Iniciatíva je súčasťou rozbiehajúceho sa programu Materského centra Bakomi, ktoré je prostredníctvom Únie materských centier zapojené do celoslovenskej siete centier.
V rámci projektu „Učenie pre život“ sa sústreďujú na pomoc znevýhodneným rodinám so snahou znižovať chudobu prostredníctvom neformálnych komunitných aktivít, vzdelávaním rodičov a najmenších detí.

„Bakomi programovo pomáha sociálne slabým, znevýhodneným rodinám z vylúčených komunít aj prostredníctvom štipendia pre deti,“ hovorí Chovanová s tým, že v rámci nového projektu len prednedávnom oslovili viacero rodín z rómskej komunity v časti Šobov s ponukou pomoci.
Tým napokon zabezpečili aspoň základné potrebné materiály, ktoré im chýbali. Okrem rúšok, ktoré v škole sami ušili, im minulý týždeň odovzdali aj mydlá, šampóny a iné toaletné potreby nevyhnutné k životu. Do iniciatívy pomoci sa zapojili nielen učitelia, asistenti a rodičia, ale aj širšia verejnosť. Aktivity sú koordinované s krízovým štábom mesta.

„Teraz chystáme druhú časť, spojili sme sa s občianskym združením Šukar dživipen, ktoré funguje v inej štiavnickej okrajovej zóne na Povrazníku. Tvoria ju nielen rómovia, ale aj iné sociálne handikepované rodiny, ktoré bývajú v jednom spoločnom dome, kde majú komunitné centrum. Aj im dodáme rúška a iné potreby,“ prezradila spoločné plány s dôvetkom, že o dva týždne budú opäť pokračovať na Šobove, nakoľko hygienických prostriedkov a dezinfekcie nie je nikdy dosť.
Keďže v škole v súčasnej dobe prebieha online vyučovanie a nie všetci majú doma vytvorené podmienky na bezproblémový prístup k počítačom a internetu, snažia sa nájsť optimálne riešenie, aby mali všetky deti rovnaké možnosti aj v oblasti digitálneho vzdelávania.