BANSKÁ ŠTIAVNICA. To, že ľudia v týchto dňoch nemôžu navštíviť galérie, vyriešili naozaj netradične. Zuzana Bodnárová a Svätopluk Mikyta z občianskeho združenia Štokovec, priestor pre kultúru, ktorí pôsobia v Banskej Štiavnici, zrealizovali počas niekoľkých rokov fungovania stovky neziskových umeleckých projektov, desiatky výstav a do Štiavnice pozvali na tvorivý pobyt stovky umelcov.
Najnovšie však prišli s projektom, ktorý nesie názov Galéria DOMA. Je postavený na myšlienke, že záujemca si vyberie konkrétne umelecké dielo, ktoré mu zadarmo prinesú priamo domov na obdobie minimálne jedného mesiaca.
Umenie je všade okolo nás
„Aktuálne sa kvôli globálnej zdravotnej situácii zrušili všetky kultúrne aktivity, zavreli galérie, múzeá, kiná aj knižnice. Tak my ako všetci tí, ktorí kultúru a umenie považujú za súčasť svojho každodenného života, sme museli svoje fungovanie obmedziť na teritórium svojich bytov a domov. Hlad po kultúre nás ale nenechá nečinnými,“ predstavuje novinku Zuzana Bodnárová.

Dodáva, že si každý z nás v súčasnej dobe dokáže objednať nové knihy priamo domov, stiahnuť kvalitný film, navariť dobré jedlo a k nemu otvoriť víno od lokálneho predajcu zo štiavnického „terroir“, pustiť si nahrávku viedenských symfonikov, vypočuť online koncert, či prepojiť sa navzájom cez konferenčné hovory. Kultúra nám podľa nej pomáha preklenúť čas neistoty a sociálneho odlúčenia.
„My sme ako náš príspevok ponúkli obyvateľom Banskej Štiavnice a blízkeho okolia výber z prác na papieri (grafiky a kresby), ktoré za 11 sezón vznikli v našej grafickej dielni. Majú primárne potešiť členov domácností, spríjemniť im čas v dobe karantény a práce z domu,“ hovorí s tým, že je to aj výraz vzájomného prepojenia s publikom.
Rôzne mená
Zuzana Bodnárová ďalej približuje, že ide o originálne diela, ktoré vznikali na umeleckých rezidenciách a sympóziách od roku 2009 až po súčasnosť. Nachádzajú sa medzi nimi grafiky od rešpektovaných maliarovAndreja Dúbravského, Rastislava Podobu, Jarky Džuppovej,

Juraja Kollára, Jany Farmanovej, grafikov Pala Čejku, Juraja Horvátha, Emila Drličiaka, Jana Čumlivskeho, ale aj Juraja Gábora, ktorý v minulom roku zrealizoval svoj projekt v rámci programu Mesta kultúry 2019. Nechýbajú ani dve legendy slovenskej karikatúry Fedor Vico a Shooty.
„Vyberali sme najmä malé formáty, aby sa s ich inštaláciou ľudia netrápili. Malý obrázok si dokážu zavesiť jednoducho a zmestí sa aj do typických baníckych domčekov s nízkym stropom. Samotný projekt však nezaujal iba domácich, ale aj ľudí z celého Slovenska - z Košíc, Liptova, Bratislavy, či Žiliny,“ dopĺňa.
Spätná väzba
Iniciátori myšlienky chcú tiež s ľuďmi zapojenými do projektu viac komunikovať – tí majú totiž za úlohu dokumentovať „život s dielom“ a napísať, aký názor majú na grafiku.

Nevylučujú tiež, že popri fotoalbume na sociálnej sieti tento materiál spracujú do malého katalógu, ktorý bude reflektovať špecifickú situáciu v ktorej sa ocitli tak diela ako aj ich dočasní majitelia. A ako prebieha samotný výber konkrétneho diela?
„Na našej stránke na sociálnej deti zverejňujeme ponuku diel. Obsahuje fotografiu a základné údaje o diele. Ľudia len napíšu, o ktoré majú záujem. Potom sa s „hostiteľom“ dohodneme na termíne odovzdania zarámovaného, vydezinfikovaného a zabaleného diela a na podmienkach zapožičania, ktoré zahŕňa aj spätnú väzbu, ktorú nám majú poskytnúť,“ poznamenáva Bodnárová.