KREMNICKÉ VRCHY. Na sociálnych sieťach sa v uplynulých týždňoch objavili viaceré fotografie medvedej rodiny v blízkosti obce Krahule. To, že tieto šelmy už možno po zimnom spánku v prírode stretnúť, potvrdzuje aj Jaroslav Slašťan, ktorý pohyb medveďov v Kremnických vrchoch monitoruje dlhodobo.
„Už sa prebudili a okrem matiek, ktoré vrhli mláďatá túto zimu, sú už aj vonku z brlohov. Samice s týmito najmenšími mláďatami začnú vychádzať von až niekedy v polke apríla,“ hovorí Slašťan, ktorý je zároveň hovorcom bojnickej zoo.
Na jeseň aj v blízkosti ľudí
On sám podľa jeho slov už tento rok stretol aj medvedicu s mladými, ktorých zachytávajú fotografie neďaleko obce Krahule.
„Už prvý marcový týždeň som po nich našiel pobytové znaky pri uhynutej jelenici a videl som ich. Medvedica ma zrejme skoro zaregistrovala a pohybovala sa smerom odo mňa,“ konkretizoval.
V tomto období, keď medvede zoslabnuté po zime ešte v prírode nenachádzajú dostatok rastlinnej potravy, si musia vystačiť napríklad so zdochlinami zvierat.
Potravu však môžu vyhľadávať aj v blízkosti ľudských obydlí, napríklad pri kontajneroch či v záhradách.
Pohyb týchto zvierat na jeseň hlásili v Žiarskom regióne z viacerých obcí – napríklad z Trnavej Hory či z blízkosti penziónov na Skalke pri Kremnici.
Všímajte si pobytové stopy
Ak sa ľudia v týchto dňoch vydajú na prechádzku do lesa, mali by byť obozretní
„Prítomnosť medveďa naznačujú pobytové stopy, ako sú odtlačky láb, trus, ale aj zvyšky zdochlín,“ priblížil Slašťan s dôvetkom, že skutočnosť, že medvede sú živočíchy aktívne najmä v noci, neznamená, že ich človek nemôže stretnúť aj počas dňa.
„Rizikové z tohto pohľadu sú skoré ráno a neskorý večer – napríklad pri zhoršených klimatických podmienkach – hmle alebo daždi.
V máji, keď sa začína medvedia ruja a samce vyhľadávajú samice, ich možno stretnúť aj počas slnečného dňa,“ opísal dlhoročný dobrovoľný strážca prírody.
Najnovšie štúdie odborníkov podľa Slašťana hovoria, že zvýšená agresivita u medveďov sa v období ich prebúdzania po zime nepotvrdila.
„Napríklad jedna práca z Fínska hovorí o tom, že sú v akomsi „polospánku“ a aj ich schopnosť zaregistrovať napríklad človeka môže byť nižšia. V lese, kde vieme, že by sa mohli pohybovať, si však určite treba dávať pozor,“ dodal Slašťan.