ŽIAR NAD HRONOM. Aktuálna mimoriadna situácia v súvislosti so šírením koronavírusu zasahuje do životov Slovákov v rôznych sférach. Zákaz hromadných podujatí sa výrazne dotkol aj svadieb.
Mnohé páry, ktoré svoj deň D plánujú často aj mesiace, sobáše rušia a odkladajú na neurčito. Časť z nich sa však pre obrad rozhoduje aj napriek platným obmedzeniam.
„Hneď ako začali platiť obmedzenia a opatrenia v súvislosti s hromadnými podujatiami, páry sa o to začali zaujímať. Z tých obradov, ktoré sa mali uskutočniť od polovice marca, máme aj príklad zrušeného sobáša, no aj svadbu, ktorá sa konala – samozrejme, v komornej atmosfére – len so svedkami,“ priblížila reakcie zo strany budúcich novomanželov Silvia Hlôšková zo Zboru pre občianske záležitosti v Žiari nad Hronom.
Z parku do obradnej
Ozývajú sa jej už aj snúbenci, ktorí majú termíny v apríli, v máji či v júni. Niektorí dátum rovno zmenia, iní zatiaľ vyčkávajú, ako sa situácia bude vyvíjať v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch.
„Toto nikto nečakal a otázkou ostáva, ako dlho toto krízové obdobie potrvá. Napríklad jeden pár, ktorý sa mal sobášiť koncom apríla v altánku v historickom Parku Štefana Moysesa, si už termín svadby presunul na október,“ povedala Hlôšková a pripomenula, že z vysnívaného obradu pod korunami stromov napokon bude jesenný sobáš v obradnej sieni mestského kultúrneho centra.
Aktívna pracovníčka ZPOZ-u využíva obdobie, keď obradov všetkého druhu, vrátane pohrebov či uvítaní do života, radikálne ubudlo, na profesionálny rozvoj.
"Bežne nemáme toľko času, sme vyťažené. Teraz je príležitosť pripravovať si nové autorské príhovory, zamyslieť sa nad nimi,“ poznamenala.
Do poslednej chvíle
Pár, ktorý sa nenechal od úmyslu povedať si „áno“ odradiť napriek obmedzeniam, sú Slavka Gálová a jej dnes už manžel Marcel.
„Bolo celkom náročné rozhodnúť sa. Najskôr nám zrušili hostinu, potom koláče, takže samotný obrad bol otázny do poslednej chvíle,“ priblížila rozhodovanie spred viac ako desiatich dní Slavka.
Do žiarskej obradnej siene, ktorú zdobí veľká parta vytvorená ľudovou umelkyňou z drôtu a stúh, smerovali len s dvoma svedkami. Širšia rodina a ďalší hostia v sále chýbali.
Chránili sa pritom budúci novomanželia aj oddávajúca poslankyňa a pracovníčky mesta.
„Priniesli sme si rúška, ale aj vlastné perá na podpis. Počas samotného obradu sme si rúška zložili, no udržiavali sme odstup viac ako dva metre,“ priblížila nevesta. Aj gratulácia od oddávajúcej bola len na diaľku, spoza stola.
Na sobáš v čase korony má dvojica aj netradičnú pamiatku. „Nie každý sa môže pochváliť svadobnou fotografiou s rúškami,“ poznamenala s úsmevom Slavka.
Tá už jednu svadbu ako nevesta absolvovala v minulosti, pre jej priateľa to bolo prvýkrát.
„Možno aj preto pre nás takýto obrad nebol problém. Nie sme mladí ľudia, sme spolu už desať rokov. Vnímali sme to skôr tak, že nám chýba už len papier,“ povedala nevesta. Vie si však predstaviť, aké sklamanie musia v týchto dňoch prežívať mladé páry, ktoré sa na sobáš a na s ním spojenú zábavu s blízkymi a priateľmi tešia zrejme s väčšou intenzitou.
„Určite si ale aj my niekedy neskôr, keď tieto pochmúrne časy pominú, doprajeme takú menšiu hostinu s rodinou,“ naznačila plány Slavka.
Spolu s manželom veria, že situácia sa snáď čoskoro zlepší. Spoliehajú sa na prísne opatrenia.
„Keď sa to bude dodržiavať, dúfam, že sa to u nás nerozbehne tak ako v Taliansku,“ povedala v reakcii na obmedzenia.