BANSKÁ ŠTIAVNICA. Projekt, ktorý by spríjemnil voľný čas nielen turistom, ale i domácim. Hoci sa o ňom hovorí už niekoľko rokov, až teraz sa vďaka iniciatíve aktivistov a fanúšikov tejto myšlienky, dostáva pomaly do popredia aj otázka jeho možnej realizácie. Reč je o vybudovaní cyklotrasy v dĺžke 21,3 kilometra, ktorá má viesť po bývalom pôvodnom telese niekdajšej úzkorozchodnej železničnej trate Štiavnickej Anče medzi Hronskou Breznicou a Banskou Štiavnicou.
Čakajú na schválenie
Podľa podpredsedu Oblastnej organizácie cestovného ruchu Ľudovíta Kaníka je táto trasa využiteľná pre horské bicykle už dnes. V časti smerom od Banskej Štiavnice až za obec Banská Belá je v dobrom stave, ten sa však zhoršuje medzi Belou a Kozelníkom, miestami až za Hronskú Dúbravu. Avšak, pre ďalší úspešný postup tohto projektu je kľúčová dohoda so štátnym podnikom Železnice Slovenskej republiky, ktorý má tento bývalý násyp a pozemok pod ním vo svojom majetku.
"Na stole je návrh na odpredaj v prospech BBSK za symbolickú cenu. Tento však stále čaká na schválenie zo strany ŽSR. Dúfame, že v najbližšom čase by sa konečne mohli ľady pohnúť," ozrejmuje Kaník. Projekt má podporu Banskobystrického samosprávneho kraja, OOCR region Banská Štiavnica i samospráv, ktorých územia sa dotýka.
Viacero výhod
Ako vysvetľuje jeden z propagátorov a zároveň podporovateľov projektu, poslanec mestského zastupiteľstva Martin Macharik, cyklotrasa má podľa neho veľký význam pre rekreačných cyklistov i rodiny. Slúžiť bude nielen cezpoľným, ale aj obyvateľom regiónu.
„Mám tri deti a viem, že bicyklovanie po štiavnických kopcoch je krásne, ale náročné. Na tejto trase nás čaká takmer 22 kilometrov mierneho klesania. Ukončenie trasy odporúčam na stanici v Hronskej Dúbrave a spiatočnú cestu absolvovať do Štiavnice vlakom. Bude to aj pre našu železničnú dopravu významný dôvod na jej zachovanie,“ hovorí Macharik.

Medzi ďalšie výhody tohto projektu tiež podľa neho patrí podpora zdravého životného štýlu, obnova historického kultúrneho dedičstva i to, že sa ľudia dostanú z centra aj do periférií, ktoré nie sú možno až tak známe.
„Využitie starého násypu je ideálnym spôsobom ako si pripomenúť zaniknutú železničku, nemusíme vymýšľať nové atrakcie. Zároveň tým návštevníkom predstavíme krásne zákutia v obciach Kozelník a Banská Belá, ktoré takmer nikto nepozná,“ poznamenáva.
Asi v roku 2023
Hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja Lenka Štepáneková priblížila, že cyklotrasa je plánovaná obojsmerná so šírkou jedného pruhu 1,5 až 2 metre. „Predpokladaná investícia je 2,5 až 3 milióny eur a asi milión eur by išlo na premostenie cestnej komunikácie. Financovanie vypracovania projektovej dokumentácie bolo uvažované z vlastných zdrojov, samotná realizácia z externých,“ vysvetľuje.
Dodala, že p rojektová dokumentácia má okrem návrhu cyklistickej komunikácie obsahovať aj návrh technických prvkov - lávky premosťujúcej potok Jasenica, mosta ponad cestnú komunikáciu a tiež umiestnenie doplnkovej cyklistickej infraštruktúry - oddychové miesta, stojany na bicykle, servisné cyklistické stojany, drobná architektúra, informatívne panely, či značenie.
„Pri dodržiavaní všetkých legislatívnych postupov a lehôt, pri vysúťažení dodávateľov, spracovaní dokumentácií od územného rozhodnutia cez stavebné povolenie až po samotnú realizáciu pri dostupných finančných zdrojoch, môžeme predpokladať, že cyklotrasa bude realitou najskôr v roku 2023,“ uviedla Štepáneková s dôvetkom, že momentálne je s ohľadom na krízu spôsobenú novým koronavírusom ťažko predpokladať, ako sa bude projekt vyvíjať.