ŽIAR NAD HRONOM. Problém sa rozhodli riešiť formou petície. V súvislosti so súčasnou koronakrízou utrpelo mnoho malých podnikateľov i živnostníkov. Výnimkou nie sú ani majitelia salónov pre psy, tie totiž aj napriek povoleniu činnosti mnohých prevádzok od 30. marca museli zostať zatvorené. Ich majitelia sa búria a žiadajú otvorenie z dôvodu, že táto služba by sa mala považovať za činnosť, ktorá dopĺňa prácu veterinárnych ambulancií.
Kľúčové obdobie
Elena Hrtánková z Asociácie strihačov psov Slovenska, ktorá je zároveň jednou z autoriek petície za povolenie činnosti salónov pre psy počas trvania opatrení proti Covid-19, takouto formou apeluje na vládu a Ústredný krízový štáb, aby zohľadnili potreby majiteľov psov, ktorí nevyhnutne vyžadujú profesionálnu úpravu srsti.
„Nehovoríme o službách, ktoré podporujú sezónne hobby alebo luxus. Ide iba o naplnenie prirodzenej potreby a hygienického štandardu, ktorý je prirodzený pre každého zodpovedného majiteľa psa,“ uvádza v petícii.
Podľa nej má úprava srsti v salónoch predovšetkým sanitárnu funkciu a je prevenciou proti vzniku mnohých chorôb a parazitárnych ochorení.
„Majitelia psov nedokážu svojpomocne upraviť srsť, navyše nezriedka dochádza pri takýchto laických pokusoch k zraneniu psa či dokonca majiteľa. Táto činnosť vyžaduje profesionálne technické vybavenie a špecifické zručnosti a skúsenosti,“ vysvetľuje.
Úprava srsti psa, a to obzvlášť v tomto období, je mimoriadne dôležitá z hygienického hľadiska. Jej profesionálnym skrátením a úpravou je následne v domácich podmienkach oveľa lepšie udržiavateľná, ľahšie sa čistí a tým sa výrazne eliminuje aj možný prenos infekčných ochorení.
Hrozí riziko?
Aj z hľadiska prevádzkovateľov salónov je toto obdobie kľúčové. Mnohí z nich si totiž za normálnych okolností práve teraz vytvárajú rezervu na zvyšok roka, pretože ide aj o sezónnu záležitosť.
„Nemyslím si, že by tu hrozilo nejaké riziko. Klienti k nám len donesú psíka a odídu. To je celé. V jednom z prvých mailov z ministerstva bolo uvedené, že sa vírus môže prenášať aj zo srsti zvieraťa, čo však zistené nie je,“ povedala majiteľka jedného z takýchto salónov v Žiari nad Hronom Katarína Hromádková.
Autorka petície tiež približuje, že zatiaľ nemajú nič konkrétne od kompetentných orgánov prisľúbené. „Poslali sme žiadosti o výnimku aj na Ústredný krízový štáb, na jednotlivé ministerstvá, či Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Takže o nás vedia, máme od nich spätnú väzbu, že to evidujú a budú sa tým zaoberať. Avšak kedy, s tým sme oboznámení neboli,“ hovorí Hrtánková.
Dodáva, že spolu so žiadosťou o výnimkou poslali aj samotný plán, ako by sa mohla táto služba realizovať, aby bola bezpečná vo vzťahu ku klientom. „Všetky opatrenia sme im posunuli, sú zrealizovateľné a z nášho pohľadu účinné, takže už len čakáme ako sa k tomu ďalej vyjadria.“
Je to otázne
Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vysvetľuje, že o týchto veciach musí rozhodnúť Ústredný krízový štáb. „Je to vec diskusie tohto orgánu. Sú tam rôzne návrhy i nápady.
Ja osobne chápem majiteľov salónov, ale my zatiaľ nemôžeme dať nijaké záväzné stanovisko alebo vyhlásenie k tomu, čo bude otvorené. Musia byť trpezliví – majitelia psíkov i salónov,“ odkázala Kaššová.