BANSKÁ ŠTIAVNICA. Práve v tomto období sa výrazne rozmáha motoristická „turistika“, keď jazdci na motorkách, trojkolkách i štvorkolkách vyrážajú do prírody. Viacerí z nich napriek zákazu smerujú aj do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.

V Banskoštiavnickom okrese sa však nachádza aj sedem maloplošných chránených oblastí, na ktorých platí vyšší stupeň ochrany – medzi nimi najznámejšia je Národná prírodná rezervácia Sitno.
„Na území národných prírodných rezervácií, prírodných pamiatok platí 4. a 5. stupeň územnej ochrany a na území chránených areálov je to 3. stupeň. Motoristická „turistika“ v okrese Banská Štiavnica je tak výrazne obmedzená, teda aspoň právnymi predpismi. Skutočnosť je však výrazne iná,“ hovorí vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Banskej Štiavnici Lukáš Lalo.
„Mototuristi“ aj pretekári
Najmä posledných osem rokov, v čase od jarných do jesenných mesiacov, sa zamestnanci jeho odboru, pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a tiež dobrovoľní strážcovia prírody pravidelne stretávajú s fenoménom motoristickej turistiky na územiach, kde je to na základe zákona o ochrane prírody a krajiny zakázané.
„Protiprávneho konania sa dopúšťajú najmä dve skupiny – „mototuristi“,