BANSKÁ ŠTIAVNICA. Rehabilitačná stanica pre živočíchy pri Správe Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy, ktorú nájdete pri internáte Strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici, víta nových „návštevníkov“ počas celého roka, no najmä v jarnom období.
Ošetrenie a neskôr návrat do prírody
Profesionálny strážca prírody a hlavný vedúci tohto zariadenia Štefan Čenger, ktorému sa do opatery dostávajú živočíchy rôznych druhov, približuje, že najnovšou zachránenou je sova lesná. Tú našli pred vyše mesiacom v blízkosti obce Prenčov vedľa hlavnej cesty.
„Našiel ju tam jeden pracovník cestou z práce. Podľa všetkého ju zrazilo auto, nemala však nič zlomené, len poranené krídlo a bola zoslabnutá,“ hovorí Čenger s tým, že sova dočasne skončila práve v opatere miestnej rehabilitačnej stanice. „Keďže je už schopná návratu do prírody, rozhodli sme sa, že ju vypustíme zhruba na to isté miesto, kde ju našli. Vždy sa o to snažíme, pokiaľ je to možné,“ približuje Čenger.
Nie každé mláďa potrebuje pomoc
Primárnou úlohou rehabilitačnej stanice je starostlivosť o choré a poranené voľne žijúce živočíchy. K ich zraneniu dochádza najmä v súvislosti s úmyselnou, ale i neúmyselnou ľudskou činnosťou. Banskoštiavnická stanica pre liečbu a rehabilitáciu takýchto zvierat je podľa Čengera priekopníckou medzi takýmito zariadeniami. A ako sa tam živočíchy, ktoré potrebujú pomoc, dostanú?
„Keď niekto nájde poranené zviera, zavolá na 112 alebo priamo k nám. Buď ho sem rovno prinesú, alebo si ho ideme zobrať. Následne ho prezrie veterinárny lekár, s ktorým máme zmluvu, a pokiaľ nie je veľmi zranené, necháme si ho u nás. Keď sa ho podarí vyliečiť, vypúšťame ho späť do prírody,“ vysvetľuje.

Dodáva, že aj keď bola táto stanica pôvodne určená len pre dravé vtáky a sovy, postupom času ľudia začali nosiť aj iné zvieratá – ako veveričky, mačky či psy. Pre tie sú však podľa jeho slov určené iné zariadenia. V minulosti by sme tu tiež našli bociany a iné vtáky – napríklad spevavce.
„Keď niekto nájde mláďa sovy vypadnuté z hniezda, nie vždy je nutné, aby ho priniesol k nám, pokiaľ, samozrejme, nie je poranené. Môže sa totiž stať, že len vypadne z hniezda a to, že nevie lietať, ešte neznamená, že by nevedelo prežiť. Jeho rodičia sa oň vedia postarať aj sami,“ hovorí o prípadoch, s akými sa stretávajú.
Rehabilitačná stanica vznikla na podnet študentov Strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici v roku 1985. Slúži predovšetkým pre dlhodobejšiu rehabilitáciu a prípravu na návrat do prírodného prostredia voľne žijúcich dravých vtákov, sov, bocianov, volaviek a ďalších.