
á ich v sklenených boxoch vo svojom byte. „Pavúky chovám od mladosti,“ začína rozprávanie o svojom nezvyčajnom hobby. „Nosil som si ich z krajín, ktoré som navštívil. Niektorých mi priniesli aj známi.“ Aby sme boli konkrétni, Peter chová viacej druhov pavúkov - Brachitelmi, či Albopinosi. Živia sa cvrčkami, ktoré kupuje v chovprodukte. „Pavúk sa dožíva aj pätnásť rokov, takého dokonca mám. Vek sa pozná podľa zvlekov. Štvrtý - piaty zvlek znamená, že má pavúk asi dva roky. Záleží však aj od množstva potravy. Ak má veľa potravy, zvlečie sa skôr.“ Pavúk bez potravy prežije aj pol roka.
Keďže má Peter aj manželku a syna, zaujímalo nás, či im jeho nevšedný koníček neprekáža. Pavúkov totiž chová priamo v spálni. „Manželka nemá z pavúkov strach, a keď nie som doma, stará sa o ne náš 19-ročný syn.“ Počas všetkých tých rokov nažívania s týmito tvormi sa neraz stalo, že zo svojho terária ušli. „Raz ma syn zobudil s tým, že mám nad hlavou pavúka. Iného sme hľadali dokonca niekoľko mesiacov. Našli sme ho ukrytého medzi knihami,“ spomína Peter a nám behá mráz po chrbte, pretože druhy, ktoré chová sú jedovaté. „Nie však smrteľne,“ dodáva Peter. „Uhryznutie do tváre, môže dokonca spôsobiť jej dočasné ochrnutie, do inej časti tela, dýchacie ťažkosti. Nás však nikdy neuhryzli.“
Koľko však taký živočích stojí? „Cena pavúkov je rôzna. Malý stojí od 90 korún, veľký môže stáť aj 800 korún. Ak však ide o vzácnejší druh, jeho cena môže byť aj 5 000 - 6 000 korún,“ vypočítava chovateľ. Nikdy však žiadneho nekúpil, ani nepredal. „Ale pavúka som už daroval známym, či priateľom.“
Prečo sa rozhodol pre takýto nevšedný koníček? „Pretože sa mi pavúky páčia. Napríklad v Chorvátsku sú veľmi krásne. Žijú v boroviciach pri plážach, majú okolo 5 - 6 centimetrov a na chrbte doslova nakreslenú lebku s dvomi prekríženými kosťami,“ dopĺňa na záver Peter.