ovensko. V rámci Dní Kutnej Hory v Kremnici prezentovali to najkvalitnejšie z rôznych oblastí umenia. Dominanty impozantnej stredovekej Kutnej Hory sú síce aj ľuďom na Slovensku dobre známe, tentokrát ich však mohli vychutnať novým pohľadom. Výstava fotografií popredného českého fotografa Jaromíra Procházku priblížila návštevníkom Kutnú Horu novým, umeleckým pohľadom. Dominanty, ako Chrám sv. Barbory, jezuitskú kolej, či kaplnku s kostnicou mali možnosť vychutnať si v inom, neopakovateľnom svetle. Keďže Jaromír Procházka je známy aj ako reštaurátor starých fotografií, výstava zachytáva aj túto časť jeho tvorby.
Rovnako veľký záujem bol aj o výstavu klobúkovej tvorby mladej výtvarníčky Báry Jelínkovej. „Snažila som sa na výstavu vybrať klobúky rôznych štýlov a na rôzne príležitosti. Pri ich tvorbe ma ovplyvňuje súčasnosť, ale i minulosť. V Čechách má klobúková výtvarná tvorba veľmi silné zázemie a dá sa študovať na rôznych typoch škôl, napríklad v rámci umeleckých doplnkov,“ povedala nám. Dodala, že pri tvorbe je ovplyvnená viacerými prúdmi. Rada siahne po prvkoch gotiky, či renesancie, oslovuje ju však aj výtvarné novátorstvo.
Spevák a skladateľ Luboš Pospíšil nie je slovenskej verejnosti neznámy. Spolupracoval s mnohými významnými hudobníkmi a textármi – Davidom Kollerom, Pavlom Šrutom, či Radimom Hladíkom a vydal niekoľko platní. Jeho spoločné vystúpenie a džezovou skupinou Pavel J.Ryba a Mind the step zanechalo v Kremničanoch nezabudnuteľný dojem. Rovnaký záujem bol o folkovú skupinu Bednáři, či ochotnícky spolok Tyl. Hra Návštevník od Erica Emmanuela Schmitta, ktorú súbor uviedol, je o fiktívnom stretnutí slávneho psychiatra Sigmunda Freuda s neznámym návštevníkom v čase, keď sa rozhodoval pre emigráciu.
Prví muži oboch miest – starosta Ivo Šalátek a kremnický primátor Miroslav Nárožný, boli s úrovňou Dní Kutnej Hory v Kremnici spokojní a chceli by v tejto tradícii pokračovať aj v budúcnosti. A keďže láska ide nepochybne aj cez žalúdok, nechýbali typické kutnohorské špeciality na dňoch českej kuchyne.