ŽIAR NAD HRONOM. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v žiarskej osade Pod Kortínou ocenila prácu terénnych pracovníkov, ktorí v lokalite pôsobili aj počas uplynulých mesiacov.
Pokračovala tak v piatkovej sérii návštev, počas ktorých ďakovala ľuďom pôsobiacim v čase pandémie v prvej línii napriek riziku možnej nákazy.
Prezidentka: Neoceniteľná práca
"Vďaku si zaslúžia nielen tí, ktorí sa starajú o ľudí v sociálnych zariadeniach, obzvlášť o seniorov, to bola veľká téma, ale aj tí, ktorí sú v teréne. Časť z nich musela byť uzavretá v karanténe - napríklad v osade v Žehre, ale neoceniteľná je aj práca týchto ľudí v Žiari nad Hronom, ktorí pomáhali - či už s vyučovacím procesom pre deti, alebo s ochrannými prostriedkami a s informovaním obyvateľov," odpovedala prezidentka na otázku, prečo si vybrala práve žiarsku osadu.
Zhodnotila aj boj s koronavírusom v slovenských osadách všeobecne. Poďakovala nielen tým, ktorí v rómskych komunitách pomáhali zvládať situáciu, ale aj samotným obyvateľom lokalít, ktorí boli podľa jej slov disciplinovaní a spolupracovali pri testovaní aj pri nosení ochranných pomôcok.
"Pri takomto zadaní sa ukazuje, že nestačí, ak je niekto disciplinovaný a iný nie, vyžaduje sa solidarita a spolupráca, aby sme dosiahli želaný výsledok," povedala.
Žiadny prípad ochorenia
Terénne sociálne pracovníčky pôsobiace v žiarskej osade hneď po vypuknutí pandémie a po prvých prípadoch ochorenia COVID-19 na Slovensku zabezpečovali pre žiarskych osadníkov alternatívu rúšok, keďže tie štandardné v predaji v tom čase chýbali.
Museli improvizovať a z nepoužívaných bavlnených tričiek najskôr vyrobili jednoduché nákrčníky, ktorými si človek mohol zakryť spodnú časť tváre.
Rýchlosť riešenia bola dôležitá, keďže práve v tom období sa vyplácali štátne dávky a radnica nechcela, aby obyvatelia osady prichádzali na poštu či do obchodov bez potrebnej ochrany.
"Neskôr sme im ukázali, ako si rúška môžu vyrobiť, dostali od nás letáčiky s návodom aj s obrázkami. Pre niektoré záujemkyne ich v komunitnom centre vyrábali aj naše komunitné pracovníčky," priblížila terénna sociálna pracovníčka Adriana Šarköziová.
V osade tiež distribuovali letáky s informáciami o platných nariadeniach ústredného krízového štábu a hlavného hygienika v podobe, aby im rozumeli aj tí, ktorí majú problém s čítaním.
Prístup tamojších ľudí k obmedzeniam a opatreniam bol aj Pod Kortínou individuálny.
"Niektorí sa ochorenia obávali a dodržiavali všetky nariadenia, iní to nechápali, mysleli si, že sa ich ochorenie netýka, keďže nemali príznaky," zhodnotila Šarköziová.
Pri navrátilcoch zo zahraničia, ktorých však osade bolo len niekoľko, sa podľa jej slov stretli aj s nepochopením podstaty domácej karantény.
"Mysleli si, že doržiavajú karanténu tým, že konkrétny človek nejde von. Nechápali, že aj ostatní členovia domácnosti musia ostávať doma, keďže sú s ním v kontakte," poznamenala.
Pod Kortínou sa dosiaľ nevyskytol žiadny prípad ochorenia. Terénna sociálna pracovníčka si to vysvetľuje celkovo nízkym počtom prípadov v celom Banskobystrickom kraji, ale aj tým, že Žiarčania a medzi nimi aj obyvatelia osady poväčšine dodržiavali platné obmedzenia a zákazy.
V osade žijú stovky ľudí
V osade, kde žije podľa šéfky odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskej radnice Moniky Minárovej podľa posledných štatistík 416 ľudí, pôsobí aktuálne v teréne 15-členný tím.
"V súčasnosti máme štyroch terénnych sociálnych pracovníkov, troch komunitných pracovníkov a osem pracovníkov miestnej občianskej poriadkovej služby," spresnila.
Pripomenula tiež, že dôležitým faktorom v lokalite, kde nemá každá domácnosť vlastnú kúpeľňu a hygienické štandardy sú tam tak nižšie ako inde, bolo sprístupnenie pitnej vody pre všetkých obyvateľov.
"Vzhľadom na to, že pred pár rokmi sme tu zabezpečili stanicu osobnej hygieny s práčkou, sprchou a aj s takzvaným pitníkom, stačilo len technicky vyriešiť, ako ho bezplatne sprístupniť," povedala.
Stanicu osobnej hygieny môžu totiž osadníci počas štandardnej prevádzky využívať len za poplatok, na platbu za odber vody pred hrozbou koronavírusu používali čipové karty s kreditom.