NOVÁ BAŇA. Po úspechu architektonicko-krajinárskej súťaže návrhov mobiliáru na hradné lokality Pohronskej hradnej cesty vyhlásila oblastná organizácia cestovného ruchu Región Gron spoločne s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja, n.o. v poradí už druhú verejnú súťaž.
Ako informovala špecialistka destinačného marketingu rozvojovej agentúry Zuzana Jóbová, cieľom súťaže je získať riešenia na zatraktívnenie prírodných lokalít stredného Pohronia a dobudovanie chýbajúcej infraštruktúry, čo má zároveň prispieť k zvýšeniu atraktivity a návštevnosti regiónu a sekundárne aj k podpore miestnej ekonomiky.
Hraničný vrch, kamenné more aj poniklec
Destinácia Región Gron má množstvo prírodných krás, ktoré majú potenciál stať sa lákadlom pre návštevníkov regiónu.
Preto vznikla potreba zatraktívnenia prírodných lokalít v súčasnosti takmer zabudnutého náučného chodníka Vojšín, ktorý bol vybudovaný v roku 1996.
Náučný chodník prechádza územím troch samospráv Nová Baňa, Veľká Lehota a Malá Lehota.

Chodník začína v Starej Hute - v miestnej časti Novej Bane, kde sa nachádza prvá z niekoľkých národných prírodných pamiatok na trase - Starohutský vodopád. Trasa tiež prechádza vrchom Vojšín (819 m.n.m), ktorý je hraničným vrcholom troch pohorí – Vtáčnik, Tríbeč a Pohronský Inovec, pričom končí v Malej Lehote pri andezitovom kamennom mori, ktoré je národnou prírodnou pamiatkou.
„Zaujímavosťou chodníka je aj prírodná rezerváciu Bujakov vrch, kde na jar kvitne vzácna chránená rastlina poniklec veľkokvetý. Podľa štátnej ochrany prírody CHKO Štiavnické lesy ich tam na jar tohto roku napočítali približne 1 300. Zároveň je križovatkou ďalších peších turistických trás a cyklotrás s prepojením na Kľakovskú dolinu,“ doplnila výkonná riaditeľka OOCR Región Gron Žofia Buganová.
Celkové odmeny sú päťtisíc eur
Najatraktívnejšou časťou súťaže je riešenie vyhliadkového bodu na hraničnom vrchole Vojšín.
„Riešenie vyhliadky na tomto rozložitom a panoramatickom vrchole vie byť pre architektov a krajinárov veľmi zaujímavou výzvou,“ uviedol zástupca Slovenskej komory architektov a sekretár súťaže Tomáš Sobota.
Predmetom samotnej súťaže je aj návrh pozorovacieho bodu pri národnej prírodnej pamiatke „Andezitové kamenné more“ v obci Malá Lehota a návrh mobiliáru pre oddychové prírodné lokality na náučnom chodníku Vojšín.
Celkové odmeny v súťaži predstavujú 5 000 eur.

Účelom súťaže je získať najlepší dizajnový a funkčný návrh, pričom po ukončení súťaže očakáva vyhlasovateľ ďalšie dopracovanie architektonického diela víťazom súťaže v podobe zhotovenia projektovej dokumentácie, ktoré bude honorované.
Široká verejnosť si bude môcť pozrieť všetky súťažné návrhy na verejnej výstave.
Súťaž prebieha v odbornej gescii Slovenskej komory architektov. Porota súťaže má päť členov z radov autorizovaných architektov a jedného zástupcu vyhlasovateľa.
V rámci vyhlásenej súťaže je možné do 24. júna zo strany účastníkov súťaže posielať otázky, ktoré budú zodpovedané do piatich dní od doručenia sekretárovi súťaže.
Súťažné návrhy musia záujemcovia odovzdať do 15. hodiny 7. júla.
Porota k hodnoteniu súťažných návrhov zasadne v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie predbežne 14. júla a výsledky budú vyhlásené do 15 dní od konečného rozhodnutia poroty.