ŽIAR NAD HRONOM. Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom spustilo len pred pár dňami zaujímavý projekt s názvom Kroje ožívajú, v rámci ktorého vyzýva ľudí, aby sem posielali fotografie častí krojov, obuvi a rôznych textilných dekorácií zameraných na ľudový motív tohto regiónu. Jana Miháliková z osvetového strediska ozrejmuje, že cieľom tohto projektu je priblížiť odev našich prarodičov širokej verejnosti.
„Ide nám predovšetkým o oboznámenie ľudí o histórii krojov a tiež sami chceme získať informácie o tom, či ešte nejaké kroje alebo ich časti ľudia doma vlastnia,“ hovorí Miháliková. Na základe tohto prieskumu by chceli na jeseň tohto roka urobiť aj výstavu samotných krojov z okresov Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica. S touto témou chcú tiež pracovať aj naďalej, neskôr aj formou workshopov.
Kroje z regiónu
Autorov nápadu záujem ľudí o túto oblasť prekvapil. Počiatočnou myšlienkou totiž bolo, aby záujemcovia posielali svoje kroje alebo ich časti, ktoré vlastnia doma, odfotené. Tí sa však rozhodli posielať aj staré fotografie, kde môžeme tieto odevy vidieť ako vyzerali v minulosti. „Úprimne som takúto odozvu nečakala. Ľudia reagujú na výzvu veľmi pozitívne. Dostávame veľké množstvo fotografií, momentálne ich máme vyše sto,“ teší sa Miháliková s tým, že v rámci plánovanej výstavy pravdepodobne nájdeme vystavené aj tieto fotografie.
Podľa jej slov sa však stávajú aj prípady, kedy sa majitelia niektorých kúskov domnievajú, že ide o kroj z tohto regiónu, avšak opak je pravdou. „Stalo sa nám už, že si mysleli, že ide o kroj z Tekovskej Breznice, ale nakoniec sme zistili, že je od Zvolena. Spolupracujeme totiž s etnologičkou, ktorá vie pôvod presne určiť,“ poznamenáva. Dodáva, že najviac kúskov pochádza z Hliníka nad Hronom, ale i z Podhoria, Sklených Teplíc, Bzenice, či Revištského Podzámčia.
Premeny objektívom
Pohronské osvetové stredisko tiež prišlo v rámci svojej činnosti s projektom s názvom Premeny objektívom, kde môžeme vidieť jednotlivé miesta regiónu na starých fotografiách s porovnaním ako vyzerajú v súčasnosti. Rovnako zvažujú vytvoriť niečo podobné aj so samotnými krojmi. „Keďže nám záujemcovia posielajú staré fotografie, možno by sme to vedeli spojiť aj s novými. Stále rozmýšľame, čo vymyslieť pre ľudí a ako ich zabaviť v tejto náročnej dobe, keďže sú zrušené kultúrne podujatia. Vymysleli sme preto množstvo podobných aktivít, ktoré majú úspech,“ ozrejmuje Miháliková.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!