KREMNICA. Na postupné miznutie historicky hodnotnej baníckej architektúry v Kremnici dlhodobo upozorňuje historik a aktivista Daniel Haas Kianička.
Spolu s občianskym združením SOS Kremnica, ktoré sa venuje záchrane pamiatok a histórii mesta a jeho okolia, vyzývajú pamiatkarov aj mestskú samosprávu, aby zabránili ďalším asanáciám cenných objektov.
V tejto súvislosti pozýva historik na jeho aktuálnu prednášku.
„V posledných rokoch sa počet asanácií v Kremnici enormne zvýšil. Stal sa tu z toho akýsi módny hit. Asanujú sa staršie objekty, ktoré nie sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky, a stavajú sa na ich mieste nové domy, ktoré sa nedajú nazvať architektúrou, alebo po nich ostávajú prázdne stavebné pozemky,“ okomentoval už v minulosti pre MY negatívny trend v pamiatkovej zóne Haas Kianička.
Prednáška s názvom Tradičná /miznúca/ kremnická architektúra sa uskutoční v kine Akropola v Kremnici 2. júna o 17.30 a bude spojená s prezentáciou najnovšieho čísla časopisu Kremnický letopis venovanému rovnakej téme.

„V časopise je popísaných a fotograficky zdokumentovaných 11 historických domov, ktoré boli v Kremnici zbúrané za posledných 15 rokov,“ priblížil historik.
Kremnica je podľa jeho slov významnou pamiatkovou rezerváciou a je hodnotná dvoma typmi historickej architektúry – meštianskou a baníckou.
„Banícka architektúra je vzácna tým, že Kremnica zrodila špecifický banícky dom, ktorý sa nevyskytuje nikde inde na svete. Tento typ domu má typické pavlače na poschodiach a, čo je prekvapivé, aj v pri stavaní týchto domov boli využívané viaceré umelecko-historické prvky,“ pripomenul hodnoty, o ktoré mesto povoľovaním búrania takýchto objektov prichádza.