BANSKÁ ŠTIAVNICA. Zásobovanie obyvateľov časti Banskej Štiavnice – Banky pitnou vodou je aj naďalej zabezpečené individuálnym spôsobom – prostredníctvom vlastných domových studní.
Len dočasne
Po tom, ako mesto prednedávnom vykonalo kontrolu kvality podzemnej vody v miestnom prameni a tá bola označená ako nevyhovujúca, zabezpečilo obyvateľom dočasnú dodávku pitnej vody.
„Na základe výsledkov rozboru sme zabezpečili obyvateľom pitnú vodu cisternou, avšak asi len na tri mesiace. Pretože tento systém je finančne náročný, zásobovanie sa vracia zatiaľ do starých koľají a vodu si musia obyvatelia zabezpečiť sami,“ priblížil zástupca primátorky Marián Zimmermann.
Vodovod tu nemajú
S problémom neexistencie verejného vodovodu v tejto časti bojujú domáci dlhodobo. Lokálnym zdrojom vody tu je pramenný záchyt, ktorý sa nachádza približne sto metrov pod vodnou nádržou Bančianska. Ten však nie je pravidelne monitorovaný. Jediným zdrojom vody na pitné účely sú domové studne jednotlivých domácností.
Primárnym problémom využívania takejto vody je, že je znečistená v dôsledku nezákonného vypúšťania odpadových vôd z okolitých nehnuteľností.
Zároveň sa tu nenachádza ani verejná kanalizácia, ktorá by zabezpečovala hromadné odvádzanie splaškových odpadových vôd s ich následným prečistením.
„Sú odvádzané do individuálnych systémov ako žumpy a približne päť domových čistiarní,“ vysvetľuje vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Banskej Štiavnici Lukáš Lalo s tým, že kvôli zlému stavebnotechnickému stavu žúmp a bývalých septikov sa buď priesakmi alebo priamym vypúšťaním dostáva do toku odpad, ktorý tak ohrozuje kvalitu vody.
Pripravujú projekt
Vyriešiť tento problém môže len pravidelný odber vzoriek vody a predovšetkým vybudovanie verejného vodovodu. Mesto a vodári plánujú jeho vybudovanie už dlhšie. „Je nevyhnutné zabezpečiť zásobovanie pitnej vody prostredníctvom verejného vodovodu. Projekt už pripravujeme a budeme sa tejto téme venovať čo najskôr ako to len bude možné,“ dodal Zimmermann.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!