KREMNICA. V historickom medzibrání pri vstupe do Kremnice zaujme miestnych aj návštevníkov žltý veľkoplošný nápis s názvom mesta.
Novinka #Kremnica vzbudila na sociálnej sieti silnú odozvu - niektorým sa páči a v diskusiách nápad oceňujú, iní naopak hodnotia, že k hradbám sa nehodí a patrila by skôr pred miestne múzeum gýča.
Prenosný nápis darovalo občianske združenie OZ Bašta Musica mestu, ktoré ho bude používať ako formu propagácie pri rôznych hromadných podujatiach.
Zdroje naň získalo vďaka komunitnému grantu obchodného reťazca a ďalšiemu sponzorovi.
Kde bude jeho miesto?
"Pôvodne sme chceli, aby bol nápis umiestnený celú turistickú sezónu na jednom mieste ako také uvítanie v meste, ale napokon sme sa po porade s pracovníčkou krajského pamiatkového úradu rozhodli, že bude mobilný a bude sa využívať počas rôznych podujatí - kultúrnych, športových a podobne," priblížil Marián Vojtko z občianskeho združenia Bašta Musica.
Ide pritom podľa jeho slov o prvý z prvkov plánovaných v rámci projektu Kremnické E#teriéry.
Tie majú pomôcť propagácii Kremnice najmä na sociálnych sieťach.
Práve preto je súčasťou nápisu aj hashtag (#) - mriežka pritom označuje kľúčové slovo, v tomto prípade názov mesta, a uľahčuje vyhľadávanie príspevkov s podobným obsahom.
"Aj tento nápis, aké poznáme zo zahraničia či z niektorých slovenských miest, má v prvom rade podnietiť ľudí, aby sa pri ňom fotografovali a robili si selfie," poznamenal Vojtko s dôvetkom, že samotná realizácia vychádzala z logotypu mesta a žltú farbu vybrali, aby bola čo najbližšie zlatej s odkazom na niekdajšiu ťažbu drahých kovov v Kremnici.
Čakajú na usmernenie pamiatkarov
Vyhotovenie nápisu aj vzhľadom na rôzne reakcie hodnotí Vojtko slovami, že sa snažili "zmestiť" do sumy, ktorú mali k dispozícii - teda približne 800 eur.

"Materiál je ľahký, tak, aby sa písmená dali jednoducho demontovať a preniesť inam. Kultúrne a informačné centrum mesta Kremnica aktuálne čaká na usmernenia od pamiatkorov, tie by mali povedať, kde a za akých podmienok možno nápis použiť," povedal Vojtko s tým, že nie je cieľom, aby zakrýval výhľady na pamiatky.
Vie si ho predstaviť niekde v blízkosti pódia na podujatiach nielen v medzibrání, ale aj na Štefánikovom námestí, pred kinom Akropola, v Zechenterovej záhrade či na futbalovom štadióne. V najbližšom období sa s ním však miestni aj návštevníci budú môcť zoznámiť práve v medzibrání.
"Tam zrejme ostane, kým budeme mať výstup od pamiatkarov. Uvidíme, aký bude, ale dúfam, že nájdeme nejaký kompromis, keďže Kremnica je síce historické mesto, no nemala by byť skanzenom," povedal.
Galéria v zabudnutej uličke
V budúcnosti by chcelo združenie vytvoriť galériu na múroch jednej z uličiek v meste.
"Tej od Lúčanského priechodu poza medovnikárstvo ku kvetinárstvu, ktorá je dnes zanedbaná a využívaná ľuďmi nie veľmi vhodným spôsobom. Ak by sme ju trochu upravili a umiestnili tam niekoľko rámov na tvorbu miestnych umelcov alebo žiakov miestnej ZUŠ-ky, zmenilo by ju to k lepšiemu," naznačil zámer, pre ktorý videl inšpiráciu v českých Svitavách.
Ďalším nápadom v rámci projektu je osadenie sochy Smelého Zajka známeho z rovnomenných detských kníh spisovateľa Jozefa Cígera - Hronského (1896 – 1960), ktorý istý čas pôsobil práve v Kremnici.