BANSKÁ ŠTIAVNICA. Práce na revitalizácii areálu banskoštiavnického arboréta trvajú už približne dva roky a hotové mali byť už tento rok. Situácia sa ale zmenila. Podľa slov vedúceho arboréta Martina Slávika z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, problém nastal v tom, že verejné obstarávanie na zabezpečenie prác vyhrala firma, ktorá si nesplnila svoje záväzky.
„Odstúpili sme od zmluvy s nimi a keďže ide o medzinárodný projekt, vyhlásili sme ďalšie verejné obstarávanie, čo chvíľu potrvá,“ povedal. Kolaudácie a slávnostného otvorenia by sme sa podľa neho mali dočkať budúci rok.
Pribudnú novinky
Úprav v arboréte bude viacero. „S rekonštrukciou sme začali najmä preto, lebo arborétum neplnilo svoj účel. Pôvodnú budovu, ktorá tu stála, sme zbúrali a namiesto nej vznikne nová. Tiež tu pribudne personálna budova s toaletami a prednáškové centrum,“ uviedol Slávik.

Ďalej sa návštevníci môžu tešiť na spevnené chodníky z andezitovej drte, aby priestor čo najviac zapadol do okolitej krajiny, špeciálne spevnené chodníky pre vozičkárov a v neposlednom rade aj jazierko s leknami, ktoré sa tu pôvodne nachádzalo aj v minulosti.
Tiež tu pribudnú poznávacie tabule, ktoré budú v slovenskom, maďarskom i anglickom jazyku a informácie budú uvedené tak, aby sa v problematike vedela zorientovať aj laická verejnosť. Rovnako budú po novom označené aj jednotlivé dreviny s informáciami, odkiaľ pochádzajú. Deti potešia rôzne aktivity i pocitový chodník. „Chystáme sa vydať aj publikáciu o arboréte a začneme aj s výsadbou nových drevín, keď sa skončia všetky rekonštrukčné práce,“ približuje.
Státisíce eur
„Ide o projekt, ktorý je zameraný na zvýšenie atraktívnosti arboréta návštevníkom. Chceme, aby toto arborétum pritiahlo zvedavcov a aby sa tu cítili dobre. Malo by byť skrátka prístupnejšie verejnosti,“ poznamenáva Slávik.
Toto arborétum začali komplexne obnovovať v roku 2017 v rámci programu Interreg Slovenská republika – Maďarsko. Hlavným partnerom je Národné lesnícke centrum a maďarským partnerom je Šopronská univerzita, ktorá v rámci tohto projektu vykonáva aj obnovu Botanickej záhrady v Šoproni. Celková výška projektu je 1 460 765 eur, pričom výška rozpočtu Národného lesníckeho centra je 912 052 eur.
Lesnícke arborétum v Kysihýbli pri Banskej Štiavnici bolo založené na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín. Založili ho v rokoch 1900 – 1913, bezprostredne po vzniku Ústrednej lesníckej výskumnej stanice.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!