POČÚVADLO/BREZNO. Tohtoročné leto je poznačené prebiehajúcou koronakrízou spôsobenou ochorením Covid-19. Museli sa pred ním skloniť aj organizátori hudobných festivalov, ktoré sú závislé od počtu divákov a súčasné obmedzenia vydané hygienikmi ich preto stopli.
Festival Slovenské alternatívne leto (SAL) patrí k menším podujatiam, hoci patrí k najstarším festivalom na Slovensku. Desaťročná absencia vo festivalovom kalendári, ale jeho fanúšikov rozviala na iné akcie kráčajúce v podobných stopách.

Na tradíciu kultového festivalu nadviazali organizátori pred tromi rokmi a pomaly si získavajú späť srdcia priaznivcov alternatívnej hudobnej scény. Tento rok sa museli organizátori vysporiadať aj s faktom, že vodácky kemp pod hradom Revište ich už neprichýli. Festival sa tak nečakane ocitol na tajchu Počúvadlo.
V čase korony zveľadili najstarší klub
O tom, čo viedlo k tomu, že sa nakoniec SAL uskutoční od 17. do 18. júla, sme sa dozvedeli od Maroša Pavúka z organizačného týmu festivalu.
Maroš Pavúk v Brezne prevádzkuje od roku 1992 najstaršie fungujúci klub na Slovensku nazvaný Bombura. Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa aj tam zavreli dvere pre návštevníkov. To však len pomohlo k tomu, aby Bombura prešla výraznou premenou.
„Klub prešiel absolútnou rekonštrukciou, zmenili sme dizajn podniku, vymenili sme dlažbu, zrekonštruovali toalety, mierne sme zväčšili priestor, kde sa konajú podujatia. Steny sme prispôsobili na konanie fotografických aj výtvarných výstav, znížili sme a zároveň zväčšili pódium. Upravili sme aj technický servis, to znamená, že sme nakúpili novú zvukovú aparatúru aj nové svetlá. Tiež sme urobili predel od vynovenej barovej časti do sály zvukotesným divadelným závesom,“ vymenoval zmeny v klube Pavúk.
Dodal, že vynovili aj menšiu miestnosť, nazvanú obývačka. Je dejiskom premietania vo filmovom klube, prebiehajú tu čítačky, besedy a rôzne iné komornejšie akcie.
Súčasťou klubu je ešte jedna netradičná miestnosť nazvaná Race centrum. Je v nej totiž obrovská autodráha, kde sa chodia zabaviť členovia miestneho autodráhového klubu, ale je určená aj pre širokú verejnosť.
Rozhodli sa využiť príležitosť
„Správy o víruse sme pozorne sledovali, ale myšlienku na festival sme nechali spať. Program bol už kompletne hotový a tak sme len vyčkávali, čo sa bude diať. Dúfali sme, že to pominie. Je mi ľúto, že sa mnohé akcie nekonajú, ale tie menšie ako je tá naša dostali tak šancu osloviť publikum, ktoré by na ne asi inak neprišlo,“ dodal organizátor.
Podľa neho na menšinové hudobné žánre je zameraných málo festivalov a v rámci Stredného Slovenska sú podľa neho jediným. Zároveň festival vníma ako vyvrcholenie klubovej činnosti.
„Na festival totiž vyberáme súbory a interpretov, ktoré nás za sezónu navštívia a presvedčia, že patria aj na väčšie pódium. K sťahovaniu podujatia došlo z dôvodu zmeny majiteľa areálu, ktorý tam už nechce akcie podobného zamerania. Neboli sme totiž jedinou takouto akciou. Z areálu sa stane klasický kemp, kde už podľa mňa takéto podujatia nedostanú príležitosť.“
Pavúk prezradil aj dôvody presťahovania festivalu. O ďalšej rane osudu sa dozvedeli začiatkom mája. V tom čase už boli už rozhodnutí, že ak to situácia dovolí, festival usporiadajú. Podarilo sa im dohodnúť s majiteľmi areálu kempu na Počúvadle.
„Uvidíme ako dopadne tento ďalší reštart festivalu, ale boli by sme radi, keby sme tam zakotvili aj na ďalšie roky. Všetko však záleží na tom, ako to dopadne tento rok. Tip na toto miesto sme dostali od jednej známej. Výhodou by mohlo byť, že situované v peknej a turisticky frekventovanej oblasti, čo však v konečnou dôsledku môže byť aj nevýhodou. Všetko vyhodnotíme po skončení festivalu.“
Program plný kvality
Organizátor vyslovil aj obavy, či bude dosť miesta na parkovanie v prípade zvýšenej návštevnosti, preto dúfa, že ľudia poprichádzajú na festival spoločne v menšom počte áut.
Festivalový program sa začína v piatok 17. júla o 17.00 hod. koncertom Jakuba Ursínyho, syna legendárneho hudobníka Deža Ursínyho.
„Myslím, že program je vyrovnaný, plný kvality. Nerád niekoho vypichujem, ale v piatok určite zaujmú bratia Geišbergovci s novým balkánskym projektom a stálice našej alternatívnej scény Chiki Liki- Tua. Tí vystúpili na našom festivale už v roku 1997 ako alternatíva za moravské kapely, ktoré k nám vtedy nemohli prísť kvôli povodniam. Určite by som ešte odporučil koncert Evy Turnovej, basgitaristky legendárnych Plastic People of the Universe. Ja osobne sa najviac teším na mladých jazzových hudobníkov zo zoskupenia Trilobeat,“ dal svoje piatkové tipy Pavúk, čím takmer vymenoval celý piatkový program, ktorý vyvrcholí tanečnou párty vo festivalovom stane pražská kapela Develooper.
V sobotu sa začne hudobný program už pred obedom a pekne zvesela. Vystúpia rodičia s deťmi so svojou punkovou kapelou nazvanou MAYA GAL HANNA.
Organizátori sa tešia na spojenie špičkovej jazzovej speváčky Sisi Ferér a Vladka Mikláša či Chór Vážskych Muzikantov.
„Verím, že prítomných večer roztancuje Jazz funková úderka Cha Bud! či maďarskí TransNomad. Okrem hudobného programu sme pripravili v menšom stane aj prednáškovo – diskusný program zameraný na rôzne spoločenské témy. K dispozícii bude klasická i vegetariánska strava,“ pripomenul organizátor.
Festival prebehne v súlade s platnými hygienickými predpismi. Už na bráne budú vyvesené upozornenia, nebudú chýbať dezinfekčné prostriedky.
„Každý návštevník je zodpovedný za seba a je na ňom, či vie byť tolerantný k sebe a ostatným. Veríme, že už nezasiahne žiadna vyššia moc a festival sa bez nejakých výrazných problémov uskutoční. Máme totiž jedinečnú príležitosť nastúpiť do pomyselného festivalového vlaku z ktorého sme dobrovoľne vystúpili neorganizovaním SAL medzi rokmi 2008 až 2017,“ zakončil Maroš Pavúk.