ŽIAR NAD HRONOM. V priestoroch Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom sprístupnili ľudovú izbu, ktorá približuje, ako žili naši predkovia na začiatku 20. storočia.
Spomienok sa zbavovať nechce
„Myšlienka vznikla náhodou, robili sme workshop na tému, ako má vyzerať ľudová izba a už vtedy som doniesla pár kúskov z našej rodinnej zbierky,“ približuje pracovníčka Pohronského osvetového strediska Jana Miháliková z Hliníka nad Hronom.
Jej kolegov aj storočie staré predmety oslovili a prišiel nápad vytvoriť malú expozíciu priamo v žiarskom stredisku.
„Väčšina zo zariadenia a predmetov pochádza od mojich starých rodičov. Keď sme predávali starorodičovský dom, bolo mi ľúto zbaviť sa týchto vecí, ktoré pre mňa majú aj osobný význam, a tak som ich všetky povláčila do pivnice,“ spomína Miháliková, ktorú teší, že z domáceho skladiska sa spomienky na jej blízkych dostali na miesto, kde nebudú robiť radosť len jej samej, ale aj verejnosti.
Návštevníci Pohronského osvetové strediska si v ľudovej izbe môžu pozrieť aj skutočné vzácnosti.
„Pre mňa osobne sú číslom jedna zachované kroje po starkej, ktorá sa narodila v roku 1910,“ ukazuje nám Miháliková košieľky, zdobené lajblíky aj šatky z Hliníka nad Hronom s dôvetkom, že už ako dieťa v nich vystupovala na školských predstaveniach.
„Vtedy som ich mala len požičané, neskôr som dostala celý batôžtek s prosbou: Teraz ich opatri ty,“ hovorí o tom, ako jej kroje zverila priamo stará mama.
„Za čo by ma starká nepochválili, sú tieto nočné košieľky, by sa prepadli od hanby, keby vedeli, že si ich tu prezerajú cudzí ľudia,“ komentuje s úsmevom.
Aj kuchárska kniha od Vansovej
V expozícii možno nájsť aj bábiku, s ktorou sa jej starká hrávala, či veľký nástenný kríž s ukrižovaným Ježišom, ten visel nad posteľou jej starých rodičov.
Zaujme tiež Nová kuchárska kniha od Terézie Vansovej – vydanie z roku 1937, či vyšívané kuchynské nástenky, alebo služobná knižka z roku 1 889.
„Tá patrila mojej prastarkej, my sme ju volali deduška, záznamy v knižke sú po maďarsky a hovoria o tom, kde slúžila,“ približuje Miháliková.
Sprístupnenie ľudovej izby bolo v nedeľu (6.9.) súčasťou podujatia Na ľudovú nôtu. Programom sprevádzal gazda Jožko Kováč a spievali a tancovali folkloristi z regiónu.
V stredisku tiež otvorili výstavu šitých krojovaných bábik od Evy Pokornej z Malej Lehoty.
Naživo, ale s rúškami
„Človek je tvor sociálny a potrebuje kultúru. Ukázalo to aj obdobie korony, keď sme s našimi aktivitami prešli do online sveta – na náš web a sociálne siete. Tam sme vešali zaujímavosti z našich archívov, medailóny neprofesionálnych umelcov a podobne,“ objasňuje riaditeľka Pohronského osvetového strediska Helena Žňavová.
Stredisko sa však podľa jej slov aktuálne snaží opäť vytvoriť možnosti, aby sa ľudia mohli stretávať aj naživo.
„Sme v období druhej vlny, takže je to, samozrejme, s rúškami a dezinfekciou,“ pripomína obmedzenia.