ni stretáva už aj vo svojej ambulancii v Banskej Štiavnici.
Chorobu spôsobujú stále viac a viac obávané kliešte. Keďže nemajú prirodzeného nepriateľa, množia sa nekontrolovane. Na svoju korisť číhajú v nízkej tráve, v malých nízkych krovinách, na konci stebiel alebo konárikov. Sú prenášačmi rôznych infekčných chorôb. K najvážnejším patria encefalitída, lymská borelióza a najnovšie aj babezióza - krvný parazit. Voči týmto chorobám nemá organizmus či už človeka, alebo aj zvieraťa, prirodzené protilátky. Ochorenia môžu byť v akútnej alebo chronickej forme. Sú ťažko liečiteľné, pretože sa na ne príde pomerne neskoro. Preto je zvlášť dôležitá prevencia vo forme aktívnej imunizácie alebo vo forme ektoparazitík a rôznych repelentov, ktoré odpudzujú hmyz. Napadnutie kliešťom na koži treba dôkladne ošetriť, dezinfikovať. Každá zmena v mieste vpichu môže poukazovať na vniknutie infekcie do organizmu kožou. Veľmi nebezpečné sú silne zapálené miesta na koži po vniknutí kliešťom vo forme plošného zápalu, sčervenania až hnisavého ložiska. Vtedy je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Zákerné sú najmä chronické ochorenia, lebo prebiehajú skryto. Miesto ich vpichu totiž nemusí byť nápadné, preto je ochorenie zanedbané a môže sa prejaviť o niekoľko mesiacov, ba rokov.
O encefalitíde a lymskej borelióze sa v súvislosti s kliešťami veľakrát písalo na stránkach našich časopisov, babeziózu tento záujem zrejme ešte len čaká. Ide vlastne o parazitárne ochorenie prejavujúce sa vysokou horúčkou, krvou v moči, hnačkou, pričom bez liečby môže dôjsť aj k zlyhaniu krvného obehu. Chronické prejavy u človeka sa podobajú silnej chrípke, ktorá vedie k úplnému vysileniu. U zvierat sa choroba vyskytuje v dvoch tzv. enzootických vlnách - od mája do júla a od polovice augusta do konca septembra alebo v jednej vlne od mája do októbra. Tie pri nízkej infekcii síce ochorenie prekonajú, ale stanú sa jeho nosičmi.
Stále platí, že najlacnejšia liečba je prevencia. Ako človeka, aj psy a mačky možno očkovať pred začiatkom sezóny. Nie na všetky spomenuté ochorenia existuje v súčasnosti účinná vakcína, preto Stanislav Ďurkan odporúča pre majiteľov rodinných miláčikov nakúpiť obojky, spreje, spot - ony, ktoré sa kvapkajú na kožu. Pri obojkoch platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Predavači v chovateľských potrebách vám ich radi ponúknu, nepovedia vám už ale, že obojky bývajú založené na dvoch princípoch - molekulovom a púdrovom. Ponúknu vám pravdepodobne tie molekulové. Sú síce relatívne lacné, ale málo účinné. Fungujú totiž len vtedy, keď sa zviera nepohybuje. Akonáhle sa pohne, stráca molekulový dym, ktorý sa vylučuje, svoju účinnosť. Púdrové obojky sa využívajú pri aktívnom pohybe psa. Vylučujú púder s aktívnou látkou, ktorej účinok sa znásobuje pohybom zvieraťa. Tieto obojky nie sú bežne dostupné, objednať sa dajú prevažne iba u veterinárov. Sú cenovo drahšie, ale vydržia sedem mesiacov a svojho miláčika v nich môžete bez obáv aj kúpať. Obojky však veterinári neodporúčajú dávať mačkám, ktoré sa môžu na nich uškrtiť. U mačiek sa zatiaľ najúčinnejšia javí spot - onová forma kvapiek, ktoré sa kvapkajú priamo na kožu. Každý mesiac však treba daný úkon zopakovať.