BANSKÁ ŠTIAVNICA. Aktuálny pohľad na vodné nádrže Počúvadlo či Veľká Kolpašská v okrese Banská Štiavnica na viacerých miestach prekvapí.
V týchto dňoch sa tu totiž objavil výskyt vodného kvetu (siníc), čo spôsobilo, že hladina ozelenela.
Analýza sinice potvrdila
Práve z tohto dôvodu Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., pred pár dňami odobral z tajchov vzorky pre posúdenie výskytu siníc. Mikroskopická analýza odobraných vzoriek podľa hovorcu SVP, š.p., Mariána Bocáka v týchto tajchoch reálne preukázala prítomnosť vodného kvetu.
Podľa neho zistené druhové zastúpenie fytoplanktónu síce je typické pre tieto vodné nádrže, avšak v aktuálnom ročnom období je s najvyššou pravdepodobnosťou dôsledkom výdatných zrážok, ktoré boli v období pred vzniknutou situáciou na našom území.
„Vyšší prítok mohol spôsobiť premiešanie vody v nádrži a presun dnových siníc do prostredia. Predpokladáme ich postupné usadzovanie smerom ku dnu, čo bude viesť k vyčíreniu hladiny a úprave priehľadnosti vody,“ objasnil.
V minulosti zafarbili aj ľad
V prípade vodnej nádrže Počúvadlo už aj v minulosti zaznamenali rozvoj siníc v období od októbra do decembra, čo malo za následok ružovo-červené zafarbenie hladiny a s ňou spojený rozvoj vodného kvetu. Ten následne pretrval až do zamrznutia hladiny a spôsobil aj zafarbenie ľadu na hladine nádrže.
„Je treba spomenúť aj to, že celkovo žijeme v dobe, keď musíme prijať, že globálne otepľovanie a zmeny s ním súvisiace sa nás vo veľkej miere dotýkajú,“ myslí si s tým, že z histórie sme svedkami nie práve častých úkazov, či javov, ktoré sa navonok prejavia odlišnosťou, ako je napríklad aj rozvoj sinicových vodných kvetov, a to aj pre nich v nie práve obvyklom ročnom období.
„Teplotný charakter tohto roka je viac-menej nadpriemerný a energia je teda uchovávaná v prírode v rôznych formách, čo môže viesť aj k takýmto prejavom, ktoré ovplyvňujú charakteristiky vôd v nádržiach,“ doplnil Bocák.