BANSKÁ ŠTIAVNICA. Spojili sa, aby si predovšetkým v tejto náročnej dobe navzájom pomohli. V Banskej Štiavnici vznikol projekt, ktorého hlavnou myšlienkou je vyzdvihnutie lokálnych predajcov, remeselníkov, výrobcov, či umelcov a ich podpora tým, že domáci budú využívať práve ich služby.
Späť k tradíciám
S iniciatívou prišiel Martin Albrecht žijúci v Banskej Štiavnici, ktorý na sociálnej sieti uverejnil status, v ktorom ostatných vyzval, aby sa v tejto dobe zomkli a aby si navzájom pomáhali.
Ďalšiemu Banskoštiavničanovi Martinovi Mojžišovi sa tento nápad pozdával, preto sa rozhodol ho pozmeniť a uchopiť ako výzvu na pomoc všetkým, ktorí to v tejto dobe majú ťažké.
„Kamarát, ktorý tento status videl, sám pripojil ruku k dielu a označil svojich obľúbených výrobcov, predajcov, či podniky a takto som pokračoval aj ja a ďalší,“ približuje Mojžiš.
Sám je majiteľom bezobalového obchodíku v centre i muzikant a doteraz sa aktívne zapájal do podpory rozvoja kultúry v meste.
Počas doby, čo s rôznymi projektmi pôsobili na festivaloch a iných podujatiach, sa okruh jeho známych rozšíril, a tak mal možnosť spoznať umelcov a výrobcov kvalitných vecí, za ktorými stojí kopec práce, ktorú je potrebné vedieť oceniť.
„V našom obchodíku sa venujeme predaju bezobalových potravín a zároveň podporujeme aj miestnych výrobcov. Obdobie Vianoc je doba, kedy sú ľudia viac prajní, a preto som veril, že teraz je tá správna chvíľa na vzájomnú podporu.
Avšak pomáhať si musíme stále,“ vysvetľuje a myslí si, že aj keď sa aktuálna situácia s koronavírusom skončí, tak takéto nastavenie ľudí bude pokračovať.
Už teraz je podľa neho vidieť, ako si ľudia viac vážia veci, ktoré boli predtým bežné a dostupné. Doba nás prinúti vrátiť sa trošku späť, ku starým koreňom a tradíciám.
Záujmy jednotlivca verzus spoločnosti
Iniciatívu víta aj výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Banská Štiavnica Igor Kuhn, ktorého najhlbším presvedčením je, že úlohou ľudstva je dospieť k jednote.
„Nebude to zajtra a po ceste sa ešte mnohokrát potkneme, ale tam smerujeme a musíme smerovať. Ten proces začína doma, v rodine, v robote, medzi susedmi a musí sa rozšíriť na celú planétu,“ poznamenáva Kuhn, podľa ktorého žijeme presne opačný trend – preferuje sa individualita a záujem jednotlivca bez ohľadu na záujmy celku.
Skúsenosť vraví, že v zlých časoch sa ľudia vždy spájali, zomkli, aby prežili.
„Možno uvažovať tak, že doba samotná a chyby, ktoré robíme, nás tlačia k tomu, aby sme si uvedomili kde je sever.“ Aktivita vychádza z princípu „Mysli globálne, konaj lokálne“, je o spájaní, rešpekte k ostatným a pomáhaní si navzájom.
„Myslím si, že napriek všetkému tomu strachu a bolesti, ktorú pandémia spôsobuje, ide o ozdravný proces. Keďže je to problém celého sveta, na jeho vyriešenie musí spojiť sily celý svet.“