BANSKÁ ŠTIAVNICA. Publikáciu s názvom Banícke uniformy predstavilo vo štvrtok občianske združenie (OZ) Iniciatíva za živé mesto. Knižnú novinku, ktorá približuje doposiaľ nepovšimnutú tému odievania baníkov, uviedol v online prezentácii baník a fotograf Lubomír Lužina.

"Koncom minulého roka sa medzi nás baníkov dostala nádherná knižka, ktorá sa venuje banskému odievaniu. Vznikla v Banskej Štiavnici, iniciovala ju Zuzana Denková, vznikla v jej autorskej koncepcii.
Knižku dôverne poznám, väčšinu fotiek som sám nafotil," uviedol Lužina k publikácii, ktorá podľa autorov zapĺňa biele miesto v poznaní rozmanitosti kultúrno-historických hodnôt Banskej Štiavnice. Určená je nielen odbornej verejnosti.
Denková komplexne spracovala doposiaľ nepovšimnutú tému odievania baníkov. V 280-stranovej knihe sumarizuje a predstavuje výsledky dlhodobého odborného výskumu. Banícky odev analyzuje v časovom horizonte od stredoveku po súčasnosť.
V bohatej obrazovej časti knihy sú publikované nielen viaceré predmety zo zbierkových fondov a archívov, ale aj vizuálne rekonštrukcie základných typov baníckych uniforiem.

Zvyšovanie povedomia o hodnotách kultúrneho dedičstva
V publikácii sú postupne predstavené základné súčasti baníckeho odevu. Čitateľ má možnosť spoznať kolekciu baníckych sák, čiapok, ale aj banícke ošliadre, fokoše, či ďalšie súčasti uniformy banských úradníkov (šable, plášte, fraky).
V úvode každej kapitoly nájde pohľad na vývoj banských uniforiem vo svetle ikonografických i písomných prameňov. Predstavené sú základné legislatívne úpravy, ktoré zásadne ovplyvnili výzor uniforiem v tom-ktorom časovom období a často kopírovali zmeny štátoprávneho usporiadania.
Základnou výskumnou vzorkou boli pre autorku knihy uniformy v zbierke Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, celoslovenskej múzejnej inštitúcie venujúcej sa dokumentácii baníctva v rôznych banských lokalitách Slovenska.

Výskumnú vzorku rozšírili aj o súčiastky uniforiem uchovávané v ďalších múzeách - v Baníckom múzeu v Rožňave, Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, Liptovskom múzeu v Ružomberku, v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici, Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, a tiež v majetku súkromných zberateľov.
Publikáciu, ktorá "je príspevkom k zvyšovaniu povedomia o hodnotách kultúrneho dedičstva a špeciálne baníckych tradícií", vydali v spolupráci so Slovenským banským múzeom v Banskej Štiavnici.
Dostupná je v informačnom centre na Námestí Sv. Trojice a na predajných miestach expozícií Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Vydanie knihy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.