HODRUŠA-HÁMRE. Obec Hodruša-Hámre patrí medzi najdlhšie obce na Slovensku. Rozprestiera sa na území od úrovne rieky Hron až po Štiavnické vrchy. Je rozdelená do troch katastrálnych území: Banská Hodruša, Dolné Hámre a Kopanice.
Časť obce nazývanú Kopanice nájdete približne 3 kilometre po odbočení z hlavného ťahu Hodruši-Hámrov smerujúceho z mesta Žarnovica do Banskej Štiavnice. Voľakedy boli Kopanice samostatnou obcou, avšak v roku 1980 boli začlenené k obci Hodruša-Hámre. V minulosti tu žili prevažne lesníci, roľníci, uhliari, ale aj baníci.

Niektoré pozostatky baníctva zostali v tejto oblasti zachované dodnes. Je to napríklad Moderštôlniansky tajch, známy aj pod názvom Kopanický rybník. Táto vodná plocha patrí do skupiny Hodrušských tajchov. Jeho názov je odvodený od pomenovania Moder, ktoré v minulosti označovalo ťažbu v tejto oblasti.
Dnes tento tajch slúži na rekreačné účely pre domácich alebo turistov. V lete sa využíva na kúpanie či rybárstvo. V poriadnych mrazoch zas poslúži ako prírodné klzisko. Otužilci sa do vody neboja ponoriť ani v zimných mesiacoch.
Zaujímavosťou tejto časti obce sú aj pozostatky starej baníckej činnosti. V dávnej minulosti baníci hľadali rudu takým spôsobom, že sa najskôr prekopali ku skale. Pokiaľ narazili na rudu, začali kutať.
Tak vznikali približne 5 až 30 metrov hlboké šachty s minimálnou šírkou, aby sa tam človek mohol zohnúť a sekať. Tieto šachty sa nazývali pingy. Keď v jednej šachte neobjavili rudu, začali kopať ďalšiu, ale pôvodnú nezasypali. Práve preto sa niektoré z nich zachovali dodnes a pripomínajú malé jaskyne.
Krásna príroda láka do tejto obce čoraz viac turistov. Nachádza sa tu množstvo chát na prenájom, ale aj súkromných chát, ktoré si majitelia prerobili z pôvodných domčekov. Keďže sa obec nachádza v strede Slovenska, je približne rovnako vzdialená z východu aj zo západu.