Najstarší kalendár je z Rakúsko-Uhorska
Ešte pred oficiálnym otvorením expozícií odovzdal J. Dano pamätnú medailu Pavla Huljaka autorovi prvej z výstav – zberateľovi Petrovi Holbovi. „Je to náš dlhoročný spolupracovník. A preto, keď mal vlani životné jubileum 60 rokov, hľadali sme vhodný darček. Naším poďakovaním za spoluprácu je medaila, ktorú múzeum vydalo pri príležitosti 75. výročia svojho založenia,“ uviedol riaditeľ Tekovského múzea. V jeho výstavných priestoroch až do 18. septembra ponúka Levičan Peter Holba návštevníkom prierez svojej zberateľskej záľuby. Zo zbierky vyše deväťtisíc kusov na výstave prezentuje len malú časť. „Kalendáre siahajú 4 až 5 tisíc rokov pred náš letopočet, do Egypta. Náš kalendár vychádza z rímskeho, ktorý sa zmenil cez juliánsky na dnešný gregoriánsky. Kalendáre vo forme almanachov mali význam v 18. a 19. storočí, keď slúžili ako čítanie na celý rok. Začiatkom 20. storočia túto funkciu potlačili noviny, rozhlas a televízia,“ siahol do histórie pomocníka ľudstva P. Holba. Zbieraniu kalendárov, ale aj ďalších predmetov sa venuje už 30 rokov a medzi jeho najstaršie kusy patrí almanach z roku 1876 z čias Rakúsko-Uhorska.
Na výstavu prišla aj zberateľka Květoslava Přibilová z Kremnice, ktorá sa s P. Holbom stretla prvýkrát na tejto vernisáži. Jej zbierka obsahuje trikrát viac kalendárov a medzi kuriózne kusy patria kalendáre písané Braillovým písmom pre slepcov.
Dresy a hokejky slovenských reprezentantov
Príležitosť vidieť kópiu pohára z majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji vo švédskom Göteborgu v roku 2002 sa nenaskytne hokejovým fanúšikom každý deň. Takúto možnosť a ešte ďalšie kuriozity ponúka na putovnej výstave Múzeum telesnej kultúry SR. „Premiéra výstavy Keď loptičku vystriedal puk bola v roku 2004 pri príležitosti 75. výročia organizovanej formy ľadového hokeja na Slovensku,“ uviedla na vernisáži Zdenka Letenayová z bratislavského múzea. Odvtedy výstavu videli v troch mestách – Bratislave, Poprade a Košiciach. Levice sú v poradí štvrté.
Vďaka dobovým fotografiám, dokumentom a hokejovým výstrojom sa návštevníci vrátia niekoľko desiatok rokov dozadu. Medzi dnes už úsmevnými korčuľami, hokejkami či rukavicami sa vyníma maska Vladimíra Dzurillu. Svoje miesto tu majú aj korčule a preukaz populárneho športového komentátora Gaba Zelenay a dres Petra Šťastného. Obdivné pohľady mladších fanúšikov si určite vyslúžia dresy a hokejky súčasných hokejových hviezd – Petra Bondru, Mira Šatana, Zdena Cháru a ďalších s podpismi. Najpopulárnejší zimný šport reprezentuje aj Kamko - maskot majstrovstiev sveta, ktoré sa uskutočnili v roku 1995 v Bratislave.
Jana Némethová