ŽIAR NAD HRONOM/ŽARNOVICA. Svetový deň mokradí sa oslavuje každoročne 2. februára. Ako uvádza Informačný portál ministerstva životného prostredia, tento dátum je zvolený na základe podpisu Dohovoru o mokradiach z roku 1971, známeho aj pod názvom Ramsarská konvencia (podľa iránskeho mesta Ramsar, v ktorom bola podpísaná).
Konvencia považuje mokrade sa ekosystémy, ktoré sú mimoriadne významné pre ochranu biodivezity aj pre človeka. Mokrade sa stali predmetom ochrany najmä z dôvodu veľkého úbytku populácie mnohých druhov vodných vtákov už v 60. rokoch. S tým sa spájala rastúca potreba ochrany biotopov najmä sťahovavých vodných vtákov.
Slovensko podpísalo Dohovor o mokradiach v roku 1990. Krajiny, ktoré podpísali tento dohovor, sa tým zaviazali chrániť mokrade na svojom území, vypracovať a realizovať opatrenia voči existujúcim mokradiam.
V Zozname mokradí medzinárodného významu je zapísaných 1387 mokradí. Na Slovensku sa nachádza 14 z nich, medzi nimi napríklad Mokrade Turca, Latorica či Oravská priehrada.
Okrem nich na Slovensku máme aj ďalšie kategórie významných mokradí. Delia sa na národné, regionálne a lokálne významné mokrade.
V našom regióne máme 8 významných mokradí. Na svojom webe to uvádza Štátna ochrana prírody. Rybník Revištské podzámčie v okrese Žarnovica patrí medzi regionálne významné mokrade.
Okrem neho máme 7 lokálne významných mokradí. V okrese Žiar nad Hronom je to Mŕtve rameno Hrona, Vodná nádrž Zákruty – závlahy, Vodná nádrž Prestavlky – závlahy a Šibeničný vrch. V Žarnovickom okrese je to Tajch Nová Baňa, Pílanský potok a Stráž – juhozápadný svah.
Autor: LL