ŽIAR NAD HRONOM. V blízkosti mesta Žiar nad Hronom vzniká nový projekt využitia ekologickej geotermálnej energie. Súčasťou projektu má byť elektráreň, v ktorej sa bude využívať geotermálna energia. Tento druh elektrárne by bol vôbec prvým na Slovensku.
Geotermálna energia sa zatiaľ viac spája s výrobou tepla. Na jej čerpanie z hĺbky zeme je podľa prieskumov najvhodnejšia práve Žiarska kotlina.
Nová elektráreň by mala vzniknúť na pozemku smerom na juhozápad od mesta. Projekt sa aktuálne nachádza v štádiu prípravy zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Licenciu k prieskumnému územiu vlastní slovenská spoločnosť PW Energy. Firma má za sebou niekoľkoročný výskum v teréne a zber dát.
S prieskumným vrtom začnú v budúcom roku
„Radi by sme využili geotermálny potenciál, ktorý Slovensko má. Je to dar prírody, ktorý predstavuje teplo zemského jadra, podporené rozpadom hornín v hlbinách, chemickými reakciami či pohybom litosferických platní,“ hovorí Michal Mašek, projektový manažér PW Energy.
„V projekte sa postupne posúvame k prvému geotermálnemu vrtu, ktorý by mal potvrdiť, že v regióne môžeme produkovať zelenú energiu pre obyvateľov či priemysel,“ objasňuje.
Podľa jeho slov je kompletná prieskumná fáza na území ukončená a s prieskumným vrtom predpokladajú začať v prvej polovici roka 2022.
Prieskumný vrt bude siahať do hĺbky 3 až 4 kilometre. „Cieľom je potvrdiť zdroj vody s teplotou okolo 140 – 150 stupňov Celzia, potrebnou na výrobu elektrickej energie. Z doterajšieho geologického prieskumu v území a ďalších meraní vyplýva, že v hĺbke možno takúto teplotu vody očakávať,“ informuje projektový manažér.
Okolie Žiaru nad Hronom sa zároveň vyznačuje dobrou priepustnosťou hornín a inými geologickými parametrami, vhodnými pre čerpanie geotermálnej energie.
Niekoľkomiliónová investícia
Celková investícia projektu sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. „Ide o nákladnú činnosť, kde jeden kilometer vrtu stojí zhruba 1,3 milióna eur. Návratnosť je preto viacročná, ale benefitom je produkcia čistej, zelenej energie bez emisií,“ vysvetľuje Michal Mašek.
„Geotermálna energia predstavuje príležitosť pre celý región, keďže ide o obnoviteľný zdroj maximálne šetrný k životnému prostrediu. Cez ďalšie reinjektážne vrty čerpanú geotermálnu energiu vrátime do zeme na opätovné využitie, čo podporuje princíp udržateľnosti,“ dodáva Mašek.

Geotermálna energia je čistý, lokálny zdroj bez emisií, ktorý nie je závislý od vonkajších faktorov.
Napríklad pri fotovoltike či veterných elektrárňach závisí výroba elektriny od počasia; elektrina sa získava vtedy, keď svieti slnko alebo fúka vietor. Geotermálna energia je dostupná nepretržite.
Nádej pre rozvoj regiónu
Zostatkové teplo je možné využiť v systéme centrálneho zásobovania teplom. Desaťtisíce domácností v Žiari nad Hronom a v okolí môžu byť vďaka elektrárni zásobované zelenou energiou.
Využiť sa dá tiež v priemysle, poľnohospodárstve alebo na rekreačné účely. Je vhodné na chladenie priestorov, ohrievanie bazénov, skleníkov, ale aj pre chov rýb, sušenie dreva či spracovanie potravín.
To môže podľa spoločnosti prilákať do oblasti ďalších investorov s ponukou nových pracovných miest a zabezpečiť ekonomický rozvoj regiónu.
Lokalita s priaznivými podmienkami
Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú priaznivé prírodné podmienky pre využívanie geotermálnej energie. Dôvodom je najmä teplota zeme, ktorá u nás s pribúdajúcou hĺbkou stúpa rýchlejšie, ako je celosvetový priemer. Jej hodnota sa označuje aj ako teplotný alebo geotermický gradient.
Od roku 1971 sa v našej krajine urobilo vyše 170 geotermálnych vrtov. Takmer 50 z nich sa dnes využíva, a to najmä na rekreačné účely. Približne polovica z nich slúži na vykurovanie budov a štvrtina sa využíva v poľnohospodárstve.
Na energetické účely, pre zásobu systému centrálneho zásobovania teplom, sa geotermálna energia zatiaľ využíva len v štyroch lokalitách – v Galante, Seredi, Šali a vo Veľkom Mederi.
V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bolo na Slovensku vytypovaných 27 oblastí na využitie geotermálnej energie.
Oblasť Žiarskej kotliny a širšie územie stredoslovenských neovulkanitov má vďaka sopečnej činnosti v minulosti nadpriemerný teplotný gradient, ktorý dosahuje 38 – 40 stupňov Celzia. To je základný predpoklad, že pri geotermálnom vrte narazí investor na dostatočne horúcu geotermálnu vodu.
Spolu so Žiarskou kotlinou je vhodnou oblasťou na čerpanie geotermálnej energie aj Prešovská kotlina, kde je rozpracovaný podobný zámer.

Potenciál potvrdili odborníci
Údaje o vysokom potenciáli Žiarskej kotliny vychádzajú z dlhodobého prieskumu v oblasti. Štát hodnotil hydrogeotermálne podmienky lokality koncom deväťdesiatych rokov. Na detailnejšom zmapovaní sa najmä po roku 2010 podieľali súkromní investori.
Prieskumné činnosti pri geotermálnych projektoch zahŕňajú geologické zmapovanie územia, spracovanie dát z existujúcich vrtov zo širšieho okolia, geochemickú analýzu termálnej vody a plynov či magnetotelurické merania. Vykonávajú sa tiež seizmické prieskumy, ktoré sa pri Žiari nad Hronom uskutočnili v októbri 2019.
„Tieto prieskumy spoločne poskytujú detailný obraz o tom, čo je ukryté v podzemí vrátane odhadu teploty a hĺbky geotermálneho kolektora, ktorý si možno predstaviť ako podzemnú nádrž. Plánovaná inštalovaná kapacita geotermálnej elektrárne pri Žiari nad Hronom je 20 elektrických megawattov,“ vysvetľuje Michal Mašek.
Vysoký geotermálny potenciál Žiarskej kotliny potvrdil svojou štúdiou, ukončenou v decembri minulého roka, aj Američan James Koenig. Spolu s domácimi geológmi sa podieľal na prieskume.
„Je to špičkový odborník v oblasti geotermálnej energie, ktorý má viac ako 45-ročné skúsenosti. Pracoval na projektoch po celom svete, vrátane USA, Kostariky, Kene a Filipín,“ informuje Mašek. Koenig zároveň odporučil realizáciu prieskumného vrtu, ktorý sa pripravuje v prvej polovici budúceho roka.
Prvá na Slovensku
- V Európe sa v roku 2019 nachádzalo 130 geotermálnych elektrární.
- Podľa geotermálnej asociácie EGEC by sa ich celkový počet mohol v najbližších piatich až ôsmich rokoch zdvojnásobiť, pretože ďalších 160 takýchto elektrární je už vo výstavbe alebo projektovej príprave.
- Európskymi lídrami vo výrobe geotermálnej elektriny sú Turecko, Taliansko a Island. Tieto tri ekonomiky sa podieľajú na celkovom výkone až 97 percentami.
- Geotermálne elektrárne nájdeme aj v Nemecku, Portugalsku, Chorvátsku, Francúzsku, Maďarsku, Rakúsku a Rumunsku.
- Slovensko zatiaľ svoju geotermálnu elektráreň nemá.
- Rýchlejší rozvoj celkového využívania geotermálnej energie vo svete súvisí s vývojom technológií a tiež tým, že viaceré štáty financujú najnákladnejšie časti projektov, napríklad úvodnú prieskumnú fázu s hlbinnými vrtmi. Investorom tiež poskytujú daňovú úľavu či bezplatný nájom pozemkov.
- Robia tak aj pre záväzky znižovať emisie na ceste k uhlíkovej neutralite. Tú chce Európa dosiahnuť do roku 2050.