BANSKÁ BELÁ. Drevený reliéfny oltár svätého Jána Nepomuckého v kaplnke v Banskej Belej sa dostal do hlasovania o získanie grantu vo výške 30-tisíc eur. Táto suma je určená na odborné zreštaurovanie chátrajúcej pamiatky.
Na zlom technickom stave oltára sa podpísala zvýšená vlhkosť v interiéri kaplnky, ale aj nedostatočné vetranie, v dôsledku čoho na ňom začal pôsobiť červotoč.
Vzácnemu neskorobarokovému reliéfnemu oltáru podľa farského administrátora Tomáša Štefinu chýbajú niektoré časti, najmä vystupujúce prvky, ako sú ruka svätého Jána, noha anjela či svietniky.
Práce na reštaurovaní oltára sa začali už v roku 2018 a boli financované z dotačného programu ministerstva kultúry. Pamiatka patrí podľa Štefinu do koloritu Kalvárie v Banskej Štiavnici, pretože to vyrábala rovnaká dielňa.
„Ak peniaze získame, v tejto fáze dokončíme stolárske a rezbárske práce, tmelenie a retuše. Miesta s chýbajúcou metalickou úpravou budú zlátené a striebrené, vzhľadom na zachovanie autentického estetického pôsobenia. Následne bude objekt opatrený záverečnou povrchovou úpravou – lakovaním a voskom. Nakoniec sa pamiatka premiestni a zmontuje,“ informuje Tomáš Štefina. Zároveň dodáva, že po zreštaurovaní bude pamiatka slúžiť širokej verejnosti.
Kaplnku postupne obnovujú
Kaplnka sv. Jána Nepomuckého v Banskej Belej bola postavená v roku 1756. Dal ju postaviť Štefan Stokker, ktorý pôsobil v obci ako farár s podporou senátora a banského majstra Andreja Hertingera. Kaplnka slúžila baníkom, ktorí sa v nej modlili za šťastný návrat z bane. V roku 1868 ju zasiahol aj požiar.
„V roku 2014 podľa znaleckého posudku vykazovala kaplnka dezolátny stav. O rok neskôr sa preto opravil krov a vymenila sa šindľová strecha. V roku 2016 sa zrealizovala sanácia a urobil sa reštaurátorský výskum exteriérových a interiérových malieb,“ vysvetľuje farský administrátor.
Na to, aby kaplnke prinavrátili jej plnú krásu, ostáva podľa Tomáša Štefinu ešte dokončiť reštaurovanie vnútorných malieb a exteriérových omietok. Následne sa musia opraviť mreže, kamenné články okien, vstupný portál a vyrobiť nové dvere.
Súťažia s ďalšími ôsmimi pamiatkami
Hlasovanie v súťaži nadácie VÚB potrvá do 15. júna. O tom, ktoré pamiatky majú šancu uchádzať sa o grant, rozhodla komisia odborníkov z oblasti obnovy a reštaurovania. Vybrala ich spomedzi takmer 270 získaných nominácií.
„Experti zanalyzovali súčasný stav všetkých nominácií, posúdili ich významnosť a historický kontext a pri odporúčaní finalistov prihliadali aj na odhadované nároky na nevyhnutné reštaurátorské práce,“ vysvetľuje PR manažérka VÚB Lucia Luptáková.
Do verejného hlasovania sa spolu s oltárom sv. Jána Nepomuckého v Banskej Belej dostalo ďalších osem pamiatok. Medzi nimi napríklad baroková kazateľnica z rímskokatolíckeho kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, exteriérové fresky medailónov v barokovej kaplnke Svätej studne v Marianke, pravoslávny ikonostas v chráme Uvedenia Bohorodičky v Komárne či gréckokatolícky drevený kostolík sv. Lukáša z 18. storočia v obci Brežany v okrese Prešov.
Prostredníctvom nadácie sa už podarilo obnoviť napríklad dielo Majstra Pavla z Levoče, vitráže v Spišskej Kapitule, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline či objekt Bajčovskej veže v Oravskej Porube. Fresky v stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica pri Banskej Bystrici boli víťazom minuloročného hlasovania.
Oltár Smrti sv. Jána Nepomuckého
Majster Pavol z Levoče a jeho dielňa neboli jedinými slávnymi drevorezbármi na Slovensku. Nemenej významnou bola aj sochárska dielňa Dionýza Stanettiho, ktorej sochári a rezbári zhotovili aj reliéfny oltár sv. Jána Nepomuckého, ktorý sa nachádza v prícestnej kaplnke v Banskej Belej. Tento drevený polychrómovaný reliéf predstavuje plastickú mnohofigurálnu scénu – vrcholný moment mučeníckej smrti Jána Nepomuckého, ktorý zahynul pre ochranu spovedného tajomstva. Svätca zhodili z Karlovho mosta do Vltavy na príkaz kráľa Václava IV. Ján Nepomucký je zobrazený vo chvíli jeho pádu do rieky, pridŕžajúc na hrudi kríž a s hlavou otočenou nahor k vojakom.
Zdroj: Nadácia VÚB