Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Čo dnes robia hráči „veľkého“ Žiaru nad Hronom

Futbalové mužstvo TJ ZSNP Žiar nad Hronom z roku 1974, kedy skončilo v I. SNL na 6. mieste a hralo prvý raz semifinále Slovenského pohára, možno nazvať veľkým. Práve s prihliadnutím na túto skutočnosť približujeme najmä mladšej generácii hráčov a aj reali

začný tím tohto mužstva s pohľadom do súčasnosti.
Pamätné semifinále Slovenského pohára TJ ZSNP Žiar nad Hronom – Slovan Bratislava sa uskutočnilo 23. mája 1974 za účasti televíznych kamier a 7 000 divákov. Stretnutie skončilo 2:3 (2:1) v prospech hostí a autormi žiarskych gólov boli Kutaš v 2. min. a Bulík v 20. min. Za Slovan na 1:1 vyrovnal Ondruš v 13. min. a na 2:2 v 65. min. Ján Čapkovič. Víťazstvo Slovana zabezpečil Ondruš v 82. min. zápasu svojím druhým gólom. Veľmi dobrý zápas, ktorý uspokojil aj toho najnáročnejšieho diváka, sa teda odohral pred vyše tridsiatimi rokmi, čím pri príležitosti jubilea 75. rokov žiarskeho futbalu (1929 – 2004) bola možnosť pripomenúť si i okrúhle tridsaťročné jubileum aj tohto ojedinelého zápasu v bohatej histórii žiarskeho futbalu. Žiaľ, už len bola!
Tak teda aspoň touto formou si pripomeňme hlavných aktérov tohto stretnutia. Realizačný tím mužstva tvorili tréner Milan Mravec (ročník 1937), bývalý ligový hráč Dynama Žilina v rokoch 1959 - 1962 a VSS Košice v období 1963 - 1969. Do Žiaru nad Hronom prišiel s čerstvým trénerským diplomom I. triedy. S mužstvom pracoval na úrovni vzájomnej dôvery a bohaté ligové skúsenosti využil najmä pri taktickej príprave. Po žiarskej anabáze trénoval Jelšavu a i ďalšie východoslovenské divízne mužstvá, ako aj dorast Lokomotívy Košice. V súčasnosti užíva dôchodcovský vek a žije v Košiciach, pričom ho trápi úroveň futbalu v tejto metropole východu Slovenska. Vedúcim mužstva bol Jozef Ambróz (1935). Pracoval v Závode SNP ako laborant, ale žiaľ, zákerná choroba bola silnejšia, ako jeho vôľa žiť a tak svoju životnú púť ukončil v roku 1988. Lekárom mužstva bol MUDr. Viktor Pullmann (1928), riaditeľ Zdravotného strediska pri Závode SNP. Po odchode do dôchodku sa o futbal ešte pasívne zaujímal, ale v roku 1994 zomrel. Masérom bol Ivan Beňo (1942), ktorý až do odchodu do dôchodku pracoval ako elektrikár v kysličnikárni ZSNP. V posledných rokoch, keď žiarsky futbal začal znovu napredovať, sa vrátil k mužstvu ako masér a vydržal pri tejto práci až do minulého roku.
Hráčsky káder mal v tom čase 18 hráčov, z ktorých trinásť bolo či už z vlastnej dorasteneckej liahne, alebo z blízkeho okolia. Pripomeňme si ich:
Ivan Dolinský (1948) – záložník. Rodák z Podlužian prišiel do Žiaru z Ivanky v roku 1970 a hneď patril k oporám mužstva. Po skončení aktívnej činnosti v Žiari pôsobil ako hrajúci tréner v Bzenici, potom ako hráč pomohol Hliníku k postupu do III. ligy. Nasledovala už len trénerská dráha. Cez Janovu Lehotu, Kosorín a Dolnú Ždaňu sa dostal do Žiaru nad Hronom, s ktorým dvakrát postúpil (z V. do III. ligy). V súčasnosti je trénerom Dolnej Ždane, ktorá pod jeho vedením postúpila do IV. ligy. Pracuje v Pozane a je aj predsedom Trénerskej komisie ObFZ.
Ján Baranec (1952) – brankár, ktorý prišiel do Žiaru nad Hronom z Tlmáč práve v tejto sezóne. V drese TJ ZSNP odchytal len jednu sezónu a potom sa na dva roky stal ligovým brankárom VSS Košice po odchádzajúcom Švajlenovi. Dostal sa aj do širšieho výberu reprezentácie ČSSR. Po Košiciach chytal ešte v rodných Tlmačoch, kde aj pôsobí. Je súkromným podnikateľom.
Jaroslav Jonata (1951) – v bráne začínal v Starej Kremničke a svoj talent rozvinul až v Žiari nad Hronom. Bol spoľahlivou oporou či už v áčku, alebo v béčku. Ešte aj dnes je nepostrádateľný v mužstve „oldboys“, ale najmä v drese Slovalca pri podnikovom turnaji. Pracuje ako riadiaci pracovník v zlievarni Slovalca a teší sa z rodinnej pohody. V mariáši je stále výborný.
Štefan Bulík (1949) – krajný obranca, ktorý vynikal nekompromisnosťou. Žiarsky rodák prešiel kompletne mládežníckou žiarskou základňou. Po odchode na štúdiá do Bratislavy to skúsil aj v Slovane. V súčasnosti žije v Michalovciach a úspešne podniká.
Vladislav Jáni (1943) – pôvodne pravé krídlo, ale postupne sa presúval dozadu, až na post krajného obrancu. Legenda žiarskeho futbalu – bol prakticky pri všetkých žiarskych postupoch. Bol aj trénerom mužstva, asistentom trénera. Až do odchodu do dôchodku pracoval v Závode SNP. V súčasnosti sa ako vedúci mužstva stará o hráčov tak, aby im nič nechýbalo. Spolu s dcérou dokončujú rodinný dom v Dolnej Trnávke.
Ladislav Polák (1948) – stredný obranca prišiel do Žiaru nad Hronom z Detvy. Bol odchovancom ČH Bratislava a po skončení činnosti v Žiari sa vrátil do Bratislavy.
Milan Dvonč (1949) – stredný obranca, ďaľší zo žiarskej futbalovej liahne. Absolutne univerzálny futbalista, výborný v hre hlavou a vôbec v prístupe k futbalu. Bol to kreatívny a komplexný futbalista. Po skončení aktívnej činnosti trénoval v Žiari žiakov, dorastencov a aj mužov, dokonca aj žiačky. Okrem toho bol trénerom i v blízkom okolí. V súčasnosti je stále zamestnaný ako technik v Závode SNP a žije v Žiari nad Hronom.
Ján Ceplák (1950) – stredný obranca, prišiel z ligového dorastu TJ ZSNP a hneď vhodne zapadol do mužstva. Čakal poctivo na svoju príležitosť. V súčasnosti pracuje v Kremnici, kde aj žije. Jeho syn Miroslav je oporou súčasného mužstva Žiaru nad Hronom v treťoligovej súťaži.
Július Drexler (1952) – krajný obranca taktiež prišiel z ligového dorastu TJ ZSNP. Odchovanec kremnického futbalu hral po odchode zo Žiaru ešte niekoľko rokov za rodnú Kremnicu. V súčasnosti pracuje a aj žije v Kremnici a trápi ho slabá úroveň futbalu v tomto meste.
Jozef Záhorec (1946) – krajný obranca, ktorý sa svojou húževnatosťou vypracoval k jednému z najlepších žiarskych futbalistov. V drese Žiaru odohral najviac majstrovských zápasov (331) a po skončení aktívnej činnosti pôsobil ako hrajúci tréner v Kremnici. Potom trénoval žiarsky dorast. V súčasnosti je stále zamestnancom Závodu SNP a viac ako futbalu sa venuje tenisu – podľa posledných informácií sa mu darí aj v tipovaní.
Michal Szantay (1953) – obranca, nebol v Žiari dlho, vrátil sa po roku do Levíc, kde potom úspešne hral za domáci Slovan. V súčasnosti súkromne podniká v Leviciach.
Ján Beňo (1947) – odchovanec žiarskeho futbalu, ktorý na poste stredového hráča patril k tvorcom hry. Po skončení aktívnej činnosti ešte chvíľu hral v Banskej Belej, potom rok trénoval aj žiarske áčko. Problémy s bedrovým kĺbom mu však už nedovolili ďaľšiu športovú činnosť. V súčasnosti žije v Žiari nad Hronom, je pracovníkom Závodu SNP, ale na futbal príde len občas.
Stanislav Lupták (1950) – záložník s neuveriteľnými pľúcami. Nepoznal žiadnu stratenú loptu a obehal takmer celé ihrisko. Po skončení činnosti v Žiari hral ešte v Trnavej Hore a aktívne sa podieľal pri tvorbe družstva žien v Žiari, ktoré neskoršie dosiahli dva majstrovské tituly za sebou. V súčasnosti pracuje v Slovalcu a je nepostrádateľný pri podnikovom turnaji, ako aj v jedenástke „starých pánov TJ ZSNP“.
Ján Mazúch (1948) – záložník a krídelník s vynikajúcou loptovou technikou a priam lišiackou myšlienkou. Ak nedal v zápase aspoň dvoje „jasličky“, tak sa pre neho zápas nerátal. Keď prestal hrávať futbal v Žiari, skúsil to v rodnej Hrochoti aj na poli trénerskom a funkcionárskom. Už ako dôchodca žije v Hrochoti a teší sa z vnúčat a aj z úspechov žiarskeho futbalu, na ktorý sa príde sem-tam pozrieť.
Milan Fábry (1955) – útočník, odchovanec žiarskej futbalovej základne, keď už ako žiak dával najavo, že bude posilou. V žiarskom áčku pôsobil tri roky a odišiel na skusy do Rimavskej Soboty a Levíc, kde aj s futbalom skončil.
Vladimír Kabát (1949) – útočník, ďaľší z plejády vlastných odchovancov. Po skončení v Žiari hral ešte dva roky v Banskej Belej a v súčasnosti je zamestnancom Alufinalu a venuje sa rodine. Býva v Lutile.
Pavol Kutaš (1950) – útočník aj záložník. Jeden z najväčších žiarskych futbalových talentov. V pamätnom semifinálovom zápase bol najlepším hráčom na ihrisku. I napriek viacerým ponukám ligových mužstiev ostal až do skončenia aktívnej činnosti verný žiarskemu dresu. Pokračovateľom je aj jeho syn, hráč žiarskeho dorastu. Žije v Žiari nad Hronom a stále pracuje v Závode SNP. Nevynechá takmer žiadny zápas súčasného žiarskeho mužstva.
Miloš Ferko (1952) – útočník, odchovanec futbalu Ladomerskej Viesky. Zažil úspechy so žiarskym futbalom, ale aj jeho pády. Po skončení aktívnej činnosti bol určitú dobu aj tajomníkom FO. V súčasnosti pracuje v Slovalcu, zúčastňuje sa podnikového turnaja a je stále platným členom žiarskeho „oldboys“. Má úprimnú radosť z posledných výkonov žiarskeho mužstva.
Bolo to v sezóne 1973/74 skutočne dobré a kvalitné mužstvo, ktorého výkony ostali natrvalo v pamätiach viacerých fanúšikov. Bol to však aj výborný kolektív, ktorý mal svoju vnútornú vysokú morálnu silu. Skrátka partia! Je chvályhodné, že na takéto kvalitné mužstvo nadviazal kolektív žiarskych futbalistov v sezóne 2000/2001, keď sa znovu prebojoval medzi štyri najlepšie mužstvá Slovenského pohára – už do druhého semifinále. Do tretice by to chcelo byť však už vo finále Slovenského pohára! Dokáže to generácia súčasných mladých žiarskych futbalistov?

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 19 302
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 586
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 345
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 276
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 001
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 007
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 3 767
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 318

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Strieborný pavilón v japonskom meste Kjóto
 2. Jan Pražák: Odsuďte mě, chcete-li
 3. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Medvedia skala a Kukla
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou?
 5. Sabina Rehušová: Voľby v Bosne a Hercegovine - časť prvá
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 7. Štefan Vidlár: Hríby
 8. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 774
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 623
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 177
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 872
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 857
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 784
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 528
 8. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru! 1 966
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Strieborný pavilón v japonskom meste Kjóto
 2. Jan Pražák: Odsuďte mě, chcete-li
 3. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Medvedia skala a Kukla
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou?
 5. Sabina Rehušová: Voľby v Bosne a Hercegovine - časť prvá
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 7. Štefan Vidlár: Hríby
 8. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 774
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 623
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 177
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 872
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 857
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 784
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 528
 8. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru! 1 966
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu