Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Čo dnes robia hráči „veľkého“ Žiaru nad Hronom

Futbalové mužstvo TJ ZSNP Žiar nad Hronom z roku 1974, kedy skončilo v I. SNL na 6. mieste a hralo prvý raz semifinále Slovenského pohára, možno nazvať veľkým. Práve s prihliadnutím na túto skutočnosť približujeme najmä mladšej generácii hráčov a aj reali

začný tím tohto mužstva s pohľadom do súčasnosti.
Pamätné semifinále Slovenského pohára TJ ZSNP Žiar nad Hronom – Slovan Bratislava sa uskutočnilo 23. mája 1974 za účasti televíznych kamier a 7 000 divákov. Stretnutie skončilo 2:3 (2:1) v prospech hostí a autormi žiarskych gólov boli Kutaš v 2. min. a Bulík v 20. min. Za Slovan na 1:1 vyrovnal Ondruš v 13. min. a na 2:2 v 65. min. Ján Čapkovič. Víťazstvo Slovana zabezpečil Ondruš v 82. min. zápasu svojím druhým gólom. Veľmi dobrý zápas, ktorý uspokojil aj toho najnáročnejšieho diváka, sa teda odohral pred vyše tridsiatimi rokmi, čím pri príležitosti jubilea 75. rokov žiarskeho futbalu (1929 – 2004) bola možnosť pripomenúť si i okrúhle tridsaťročné jubileum aj tohto ojedinelého zápasu v bohatej histórii žiarskeho futbalu. Žiaľ, už len bola!
Tak teda aspoň touto formou si pripomeňme hlavných aktérov tohto stretnutia. Realizačný tím mužstva tvorili tréner Milan Mravec (ročník 1937), bývalý ligový hráč Dynama Žilina v rokoch 1959 - 1962 a VSS Košice v období 1963 - 1969. Do Žiaru nad Hronom prišiel s čerstvým trénerským diplomom I. triedy. S mužstvom pracoval na úrovni vzájomnej dôvery a bohaté ligové skúsenosti využil najmä pri taktickej príprave. Po žiarskej anabáze trénoval Jelšavu a i ďalšie východoslovenské divízne mužstvá, ako aj dorast Lokomotívy Košice. V súčasnosti užíva dôchodcovský vek a žije v Košiciach, pričom ho trápi úroveň futbalu v tejto metropole východu Slovenska. Vedúcim mužstva bol Jozef Ambróz (1935). Pracoval v Závode SNP ako laborant, ale žiaľ, zákerná choroba bola silnejšia, ako jeho vôľa žiť a tak svoju životnú púť ukončil v roku 1988. Lekárom mužstva bol MUDr. Viktor Pullmann (1928), riaditeľ Zdravotného strediska pri Závode SNP. Po odchode do dôchodku sa o futbal ešte pasívne zaujímal, ale v roku 1994 zomrel. Masérom bol Ivan Beňo (1942), ktorý až do odchodu do dôchodku pracoval ako elektrikár v kysličnikárni ZSNP. V posledných rokoch, keď žiarsky futbal začal znovu napredovať, sa vrátil k mužstvu ako masér a vydržal pri tejto práci až do minulého roku.
Hráčsky káder mal v tom čase 18 hráčov, z ktorých trinásť bolo či už z vlastnej dorasteneckej liahne, alebo z blízkeho okolia. Pripomeňme si ich:
Ivan Dolinský (1948) – záložník. Rodák z Podlužian prišiel do Žiaru z Ivanky v roku 1970 a hneď patril k oporám mužstva. Po skončení aktívnej činnosti v Žiari pôsobil ako hrajúci tréner v Bzenici, potom ako hráč pomohol Hliníku k postupu do III. ligy. Nasledovala už len trénerská dráha. Cez Janovu Lehotu, Kosorín a Dolnú Ždaňu sa dostal do Žiaru nad Hronom, s ktorým dvakrát postúpil (z V. do III. ligy). V súčasnosti je trénerom Dolnej Ždane, ktorá pod jeho vedením postúpila do IV. ligy. Pracuje v Pozane a je aj predsedom Trénerskej komisie ObFZ.
Ján Baranec (1952) – brankár, ktorý prišiel do Žiaru nad Hronom z Tlmáč práve v tejto sezóne. V drese TJ ZSNP odchytal len jednu sezónu a potom sa na dva roky stal ligovým brankárom VSS Košice po odchádzajúcom Švajlenovi. Dostal sa aj do širšieho výberu reprezentácie ČSSR. Po Košiciach chytal ešte v rodných Tlmačoch, kde aj pôsobí. Je súkromným podnikateľom.
Jaroslav Jonata (1951) – v bráne začínal v Starej Kremničke a svoj talent rozvinul až v Žiari nad Hronom. Bol spoľahlivou oporou či už v áčku, alebo v béčku. Ešte aj dnes je nepostrádateľný v mužstve „oldboys“, ale najmä v drese Slovalca pri podnikovom turnaji. Pracuje ako riadiaci pracovník v zlievarni Slovalca a teší sa z rodinnej pohody. V mariáši je stále výborný.
Štefan Bulík (1949) – krajný obranca, ktorý vynikal nekompromisnosťou. Žiarsky rodák prešiel kompletne mládežníckou žiarskou základňou. Po odchode na štúdiá do Bratislavy to skúsil aj v Slovane. V súčasnosti žije v Michalovciach a úspešne podniká.
Vladislav Jáni (1943) – pôvodne pravé krídlo, ale postupne sa presúval dozadu, až na post krajného obrancu. Legenda žiarskeho futbalu – bol prakticky pri všetkých žiarskych postupoch. Bol aj trénerom mužstva, asistentom trénera. Až do odchodu do dôchodku pracoval v Závode SNP. V súčasnosti sa ako vedúci mužstva stará o hráčov tak, aby im nič nechýbalo. Spolu s dcérou dokončujú rodinný dom v Dolnej Trnávke.
Ladislav Polák (1948) – stredný obranca prišiel do Žiaru nad Hronom z Detvy. Bol odchovancom ČH Bratislava a po skončení činnosti v Žiari sa vrátil do Bratislavy.
Milan Dvonč (1949) – stredný obranca, ďaľší zo žiarskej futbalovej liahne. Absolutne univerzálny futbalista, výborný v hre hlavou a vôbec v prístupe k futbalu. Bol to kreatívny a komplexný futbalista. Po skončení aktívnej činnosti trénoval v Žiari žiakov, dorastencov a aj mužov, dokonca aj žiačky. Okrem toho bol trénerom i v blízkom okolí. V súčasnosti je stále zamestnaný ako technik v Závode SNP a žije v Žiari nad Hronom.
Ján Ceplák (1950) – stredný obranca, prišiel z ligového dorastu TJ ZSNP a hneď vhodne zapadol do mužstva. Čakal poctivo na svoju príležitosť. V súčasnosti pracuje v Kremnici, kde aj žije. Jeho syn Miroslav je oporou súčasného mužstva Žiaru nad Hronom v treťoligovej súťaži.
Július Drexler (1952) – krajný obranca taktiež prišiel z ligového dorastu TJ ZSNP. Odchovanec kremnického futbalu hral po odchode zo Žiaru ešte niekoľko rokov za rodnú Kremnicu. V súčasnosti pracuje a aj žije v Kremnici a trápi ho slabá úroveň futbalu v tomto meste.
Jozef Záhorec (1946) – krajný obranca, ktorý sa svojou húževnatosťou vypracoval k jednému z najlepších žiarskych futbalistov. V drese Žiaru odohral najviac majstrovských zápasov (331) a po skončení aktívnej činnosti pôsobil ako hrajúci tréner v Kremnici. Potom trénoval žiarsky dorast. V súčasnosti je stále zamestnancom Závodu SNP a viac ako futbalu sa venuje tenisu – podľa posledných informácií sa mu darí aj v tipovaní.
Michal Szantay (1953) – obranca, nebol v Žiari dlho, vrátil sa po roku do Levíc, kde potom úspešne hral za domáci Slovan. V súčasnosti súkromne podniká v Leviciach.
Ján Beňo (1947) – odchovanec žiarskeho futbalu, ktorý na poste stredového hráča patril k tvorcom hry. Po skončení aktívnej činnosti ešte chvíľu hral v Banskej Belej, potom rok trénoval aj žiarske áčko. Problémy s bedrovým kĺbom mu však už nedovolili ďaľšiu športovú činnosť. V súčasnosti žije v Žiari nad Hronom, je pracovníkom Závodu SNP, ale na futbal príde len občas.
Stanislav Lupták (1950) – záložník s neuveriteľnými pľúcami. Nepoznal žiadnu stratenú loptu a obehal takmer celé ihrisko. Po skončení činnosti v Žiari hral ešte v Trnavej Hore a aktívne sa podieľal pri tvorbe družstva žien v Žiari, ktoré neskoršie dosiahli dva majstrovské tituly za sebou. V súčasnosti pracuje v Slovalcu a je nepostrádateľný pri podnikovom turnaji, ako aj v jedenástke „starých pánov TJ ZSNP“.
Ján Mazúch (1948) – záložník a krídelník s vynikajúcou loptovou technikou a priam lišiackou myšlienkou. Ak nedal v zápase aspoň dvoje „jasličky“, tak sa pre neho zápas nerátal. Keď prestal hrávať futbal v Žiari, skúsil to v rodnej Hrochoti aj na poli trénerskom a funkcionárskom. Už ako dôchodca žije v Hrochoti a teší sa z vnúčat a aj z úspechov žiarskeho futbalu, na ktorý sa príde sem-tam pozrieť.
Milan Fábry (1955) – útočník, odchovanec žiarskej futbalovej základne, keď už ako žiak dával najavo, že bude posilou. V žiarskom áčku pôsobil tri roky a odišiel na skusy do Rimavskej Soboty a Levíc, kde aj s futbalom skončil.
Vladimír Kabát (1949) – útočník, ďaľší z plejády vlastných odchovancov. Po skončení v Žiari hral ešte dva roky v Banskej Belej a v súčasnosti je zamestnancom Alufinalu a venuje sa rodine. Býva v Lutile.
Pavol Kutaš (1950) – útočník aj záložník. Jeden z najväčších žiarskych futbalových talentov. V pamätnom semifinálovom zápase bol najlepším hráčom na ihrisku. I napriek viacerým ponukám ligových mužstiev ostal až do skončenia aktívnej činnosti verný žiarskemu dresu. Pokračovateľom je aj jeho syn, hráč žiarskeho dorastu. Žije v Žiari nad Hronom a stále pracuje v Závode SNP. Nevynechá takmer žiadny zápas súčasného žiarskeho mužstva.
Miloš Ferko (1952) – útočník, odchovanec futbalu Ladomerskej Viesky. Zažil úspechy so žiarskym futbalom, ale aj jeho pády. Po skončení aktívnej činnosti bol určitú dobu aj tajomníkom FO. V súčasnosti pracuje v Slovalcu, zúčastňuje sa podnikového turnaja a je stále platným členom žiarskeho „oldboys“. Má úprimnú radosť z posledných výkonov žiarskeho mužstva.
Bolo to v sezóne 1973/74 skutočne dobré a kvalitné mužstvo, ktorého výkony ostali natrvalo v pamätiach viacerých fanúšikov. Bol to však aj výborný kolektív, ktorý mal svoju vnútornú vysokú morálnu silu. Skrátka partia! Je chvályhodné, že na takéto kvalitné mužstvo nadviazal kolektív žiarskych futbalistov v sezóne 2000/2001, keď sa znovu prebojoval medzi štyri najlepšie mužstvá Slovenského pohára – už do druhého semifinále. Do tretice by to chcelo byť však už vo finále Slovenského pohára! Dokáže to generácia súčasných mladých žiarskych futbalistov?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 332
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 591
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 020
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 275
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 780
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 747
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 529
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 635
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 562
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 498
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Koronavírus: Banskoštiavnická samospráva sa takto pripravuje na testovanie

Na testovacích miestach spustí aj online rezervačný systém.

Plošné testovanie na Covid-19.

Spomienku na obete vyvražďovania obcí ovplyvnil koronavírus

Obyvatelia Kľakovskej doliny si spolu s predstaviteľmi štátu každoročne pripomínajú Krvavú nedeľu. Tento rok bude pamiatka na obete vyzerať inak.

Ilustračná foto
Zechenterov dom.

Koronavírus: Odberné miesta v regióne Žiar nad Hronom (Celoplošné testovanie)

Na Slovensku prebieha celoplošné skríningové testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest v regióne Žiar nad Hronom.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

AKTUALIZOVANÉ 19. 1. o 13.25

Bezdomovec mal pozitívny test, karanténu odmietol. Polícia ho našla na ďalší deň

Muža našli večer po testovaní vo vchode. Poslali ho preč.

Už ste čítali?