SV. ANTON. Približne 1,14 milióna eur poskytol štát na sanáciu a zabezpečenie zosúvajúceho sa svahu nad miestnou komunikáciou vo Svätom Antone. Miesto, kde vlani vo februári vyhlásili mimoriadnu situáciu, navštívil v piatok štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana.
"Sanácia svahu je výsledkom úspešnej spolupráce štátnych inštitúcií a miestnej samosprávy," uviedlo ministerstvo.
"Z rezervy vlády bolo na záchranné práce uvoľnených takmer 568-tisíc eur, ďalších viac ako 572-tisíc poskytol obci Environmentálny fond formou dotácie," uvádza ministerstvo.
Geológovia svah zabezpečili kotvenými oceľovými konštrukciami, vybudovali gabiónový múrik a pozdĺžny betónový žľab. Upravená bola časť cesty a v území sa tiež doplnila sieť monitorovacích zariadení.
Podľa ministerstva sa v uplynulom desaťročí na Slovensku vyskytlo viac ako 700 zosuvov. "V mnohých prípadoch priamo ohrozovali životy a majetok obyvateľov a vyžiadali si vyhlásenie mimoriadnej situácie. Spúšťačom svahových pohybov na Slovensku je predovšetkým anomálna zrážková činnosť, ktorá súvisí s prívalovými lejakmi, náhlymi vzostupmi hladiny podzemnej vody a nasýtenosťou svahu vodou," dodáva ministerstvo.
Envirorezort spoločne so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra vypracoval dokument, ktorý poukazuje na možné prírodné ohrozenia a možnosti predchádzania havarijným zosuvom. Monitoring geologických faktorov životného prostredia prerokovala vláda v apríli tohto roku.
Z dokumentu vyplýva, že ministerstvo životného prostredia a štátni geológovia v roku 2021 monitorovali 21 lokalít zosuvov a svahových deformácií, z toho 14 bolo nových.
Jeden z najrizikovejších bol práve zosuv vo Svätom Antone. Envirorezort chce na sanáciu zosuvov využívať peniaze z európskych fondov.