nú nový školský rok študenti osemročného gymnázia.
Objekt pre gymnázium
V objekte pri nadjazde sídlili niekoľko desiatok rokov lekári pľúcneho oddelenia levickej nemocnice. V rámci racionalizácie bolo rozhodnuté, že sa oddelenie presťahuje do nemocničného komplexu. „V marci 2004 som sa listom vedúcej odboru školstva a predsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý bol naším zriaďovateľom i zriaďovateľom nemocnice, uchádzala o uvoľnenú budovu. Celý proces bol zdĺhavý, ale nakoniec začiatkom tohto roka nám VÚC odovzdal správu budovy,“ rekapituluje udalosti, ktoré predchádzali súčasnému stavu, riaditeľka školy Erika Sulinová.
Dočasné riešenie
Nové priestory hľadalo vedenie gymnázia už dávnejšie. Do hlavnej budovy sa všetky triedy nezmestili, a tak mali niekoľko rokov v prenájme časť pavilónu v neďalekej 1. ZŠ. „Keď v roku 1999 prešli základné školy pod obecné úrady, museli sme sa odtiaľ vysťahovať. Od krajského úradu sme dostali peniaze, za ktoré sme prerobili šatne na odborné učebne,“ hovorí E. Sulinová. „Napriek tomu kapacita starej školskej budovy pre 24 tried nestačila, preto sa v odborných učebniach vyučovali aj iné predmety. Napríklad v učebni chémie sedeli žiaci za nepohodlnými vysokými laboratórnymi stolmi. Vedeli sme, že toto je len dočasný stav.“
„Osemročáci“ do nového
Získaním len niekoľko desiatok metrov vzdialenej budovy sa vyrieši problém stiesnených priestorov. V súčasnosti v objekte prebiehajú rekonštrukčné práce. „Využívaná bude prístavba starej časti, postavenej ešte v roku 1940. Z pôvodnej výdajne jedla a jedálne pre zamestnancov vzniknú v suteréne posilňovňa, šatne a sprchy. Zmenená bude aj priestorová organizácia na poschodí, kde budú štyri učebne pre dve triedy - prímu a sekundu osemročného gymnázia a tri kabinety,“ vymenúva riaditeľka. Podľa jej slov je v týchto dňoch hotová asi tretina prác. Robia sa dispozičné zmeny a stavajú sa priečky. Nasledovať bude výmena okien v učebniach. Kolaudačný termín je stanovený na koniec augusta.
Dvomi percentami
pomohli rodičia
Na rekonštrukciu dostalo gymnázium1,8 milióna korún. Na vybavenie tried tabuľami a nábytkom budú použité peniaze, ktoré škole venovali rodičia ako dve percentá zo svojich daní. „Ďalšie peniaze chceme získať v rámci projektu Experimentálne overovanie predmetu mediálna výchova, do ktorého sú na Slovensku zapojené len tri školy. Jednou z nich je naše gymnázium. Z projektu by sme mali dostať peniaze na nákup pomôcok,“ dodáva E. Sulinová a zároveň spokojne konštatuje, že po presťahovaní sa do nových priestorov budú môcť konečne odborné učebne slúžiť len na výučbu patričných predmetov.
Jana Némethová