ŽIAR NAD HRONOM. V priebehu októbra začnú v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom asfaltovať najviac zničený úsek cesty, ktorá vedie na plážové kúpalisko. Oprava cesty sa bude realizovať pomocou inovatívnej asfaltovej zmesi s pridaním acetyl-celulózových vlákien vyrobených z recyklovaných cigaretových filtrov.
Žiar nad Hronom bude prvým mestom na Slovensku, ktoré bude mať opravenú cestnú komunikáciu takouto metódou.
„Bude sa ňou asfaltovať približne polovica verejnej účelovej cesty v Parku Š. Moysesa, a to vo výške minimálne troch percent hmotnostného objemu,“ spresňuje Miloslav Baranec z oddelenia infraštruktúry mestského úradu. Za asfaltovanie v parku zaplatí mesto viac ako 13-tisíc eur.
„So zbieraním cigaretových ohorkov sme začali v septembri pred rokom, keď sme do ulíc mesta osadili desať stojanových popolníkov na cigaretové ohorky. Tie sa teraz stanú predmetom ďalšieho zhodnotenia,“ objasnila Ivana Martincová z oddelenia odpadového hospodárstva mestského úradu s tým, že stojanové popolníky sú aktuálne osadené prevažne v širšom centre mesta.
Cigaretové ohorky sú pri rozklade škodlivé pre životné prostredie, keďže obsahujú veľké množstvo toxických látok. „Preto sme uvítali možnosť, že ohorky z cigariet budú po zbere predmetom ďalšieho spracovania a stanú sa tak druhotnou surovinou pre výrobu napríklad asfaltov do ciest a chodníkov,“ doplnila Martincová a dodala, že ohorky v prírode predstavujú environmentálny problém.
Po tom, ako sa odpad z popolníkov prepraví na prevádzku, prechádzajú ohorky do recyklačného procesu. V prvom rade je ich však potrebné manuálne vytriediť, keďže v popolníkoch je aj iný odpad.
Výsledný produkt je acetyl-celulózový granulát, ktorý sa na základe fyzikálnych skúšok dá použiť pri výrobe asfaltových zmesí ako modifikátor. Produkt nahrádza bežnú celulózu z drevnej buničiny, a teda využitím cigaretových filtrov sa šetria stromy z lesov.
Za myšlienkou ďalšieho zhodnotenia cigaretových ohorkov stojí mladý Hronskožiarčan Hugo Repáň, ktorý dlhodobo pracuje na technológii spracovania tohto odpadu. V spolupráci s domácou firmou vymyslel aj popolníkový kôš na zber cigaretových ohorkov.
Na koncepte, ako sa s nežiadúcim odpadom, akým sú cigaretové ohorky, vysporiadať, pracoval od roku 2018. S projektom EcoButt vyvinul riešenie, ako odpad efektívne zhromaždiť a následne ešte aj recyklovať.