NOVÁ BAŇA. Prírodné krásy okolia mesta Nová Baňa a priľahlých obcí môžu návštevníci opäť spoznávať o niečo plnohodnotnejšie.
Náučný chodník Vojšín, ktorý má celkovú dĺžku viac ako 12 km a prepája Starú Hutu, miestnu časť Novej Bane, s obcou Malá Lehota, bol v priebehu roku 2021 zrevitalizovaný a od jari 2022 opäť naplno slúži turistom.
Postarali sa o to OOCR Región Gron a jej partneri.
Obnovilo sa značenie, vymenili informačné tabule a sedenie
Náučný chodník bol pôvodne vybudovaný už v roku 1996, revitalizovaný bol len raz, v roku 2008. Obnove trasy chodníka i jeho vybavenia turistickým mobiliárom, na ktorú sa podujala práve OOCR Región Gron, predchádzala jeho legalizácia a opätovné vyznačenie oficiálnym turistickým značením.
„K obnove značenia sme sa dostali v septembri minulého roka, po vybavení potrebnej administratívy a povolení. Následne sme sa venovali výmene informačných tabúľ na jednotlivých zastávkach chodníka, ako aj obnove sedení a stolov na vybraných miestach,“ uviedla Mária Pátková, riaditeľka OOCR Región Gron.
Trasa má prevýšenie 372 metrov
Náučný chodník Vojšín je obojsmerný, avšak nemá charakter okruhu. V cieľových miestach je možné využiť miestnu hromadnú dopravu na návrat k autu, resp. do východiskového bodu. Jeho trasa je mierne náročná, prekonáva prevýšenie 372 metrov.
"Prevedie vás miestami s jedinečnou flórou (Bujakov vrch), popri Starohutskom vodopáde či lokalitami s krásnymi výhľadmi do okolia, ako je napríklad Jašekova skala či samotný vrch Vojšín,“ dodáva Pátková.
Oproti pôvodnému konceptu náučného chodníka sa zmenila iba jedna jeho zastávka. Zastavenie „Jazerec“ bolo nahradené aktuálnym zastavením „Masarykova jedľa“.
To, prečo sa toto miesto nazýva podľa prvého československého prezidenta, si turisti prečítajú na informačnej tabuli, ktorá sa tu nachádza.
Na obnove chodníka sa podieľali aj partneri OOCR. Aktívna spolupráca prebiehala s mestom Nová Baňa, ktoré je vlastníkom náučného chodníka, nakoľko bolo jeho prvým iniciátorom pred vyše 20 rokmi.
Spolupracovali tiež s Branislavom Medveďom z OZ Nová Baňa, ktorý sa aktívne zapája do propagácie mesta a jeho okolia návštevníkom. Ten je zároveň aj sprievodcom na organizovaných komentovaných prehliadkach v okolí Novej Bane.
Prehliadky sú zamerané najmä na baníctvo a jeho tradíciu, ale aj na prírodné krásy tunajších lesov. OZ Nová Baňa tiež prispelo k revitalizácii chodníka jeho doplnením pamätnou tabuľou venovanou Samuelovi Mikovínimu, ktorá sa nachádza na vrchu Vojšín.
„Celková obnova chodníka by nebola možná bez finančnej podpory ministerstva dopravy a výstavby, vďaka ktorej sme projekt mohli realizovať. Náučný chodník tak vhodne dopĺňa ponuku regiónu o možnosť celodenného výletu v prírode, ktorý zvládnu rodiny s deťmi, ale aj seniori. Zároveň chodník pomáha zachovávať prírodné bohatstvo, ktoré sa na strednom Pohroní nachádza a citlivo ho prezentovať návštevníkom i miestnym,“ uviedla Gabriela Matlovičová, marketingová koordinátorka OOCR Región Gron.