Pre pamiatkovo chránenú Banskú Štiavnicu to bol čierny deň. Neúprosné plamene šľahali z historických budov takmer celý deň. Rozsiahly požiar v centre stredovekého banského mesta sledovalo pred rokom zdesene celé Slovensko.
Horieť začalo 18. marca ráno v renesančnom dome Maríny Pischlovej, v ktorom pred viac ako šiestimi rokmi vytvorili Banku lásky. Takmer všetko v ňom ľahlo popolom, len obraz Maríny ničivý požiar ušetril.
Oheň sa postupne rozšíril na ďalších šesť budov. Na totálne zhorenisko premenil susedný meštiansky dom, v ktorom sa nachádzala pizzeria.
Vyhorel aj Berggericht, sídlo Slovenského banského múzea a informačného centra, Szitnyayovský dom, ktorý využívala základná umelecká škola, kultúrne centrum Eleuzína na Hornej ružovej a ďalší meštiansky dom na Dolnej ružovej, ktorý v tom čase rekonštruovali.
Požiar poškodil aj Friztzovský dom, v ktorom sídli Slovenský banský archív, jeho rozšíreniu na celú budovu stihli hasiči zabrániť.
Z dôsledkov hrozivého dňa sa v meste stále spamätávajú. „Podstatné je, že sa nikomu nič nestalo a nikto neprišiel o život,“ hovorí primátorka Banskej Štiavnice NADEŽDA BABIAKOVÁ.
V rozhovore spomína na osudnú marcovú sobotu, približuje aj náročnú obnovu vyhorených budov, jej financovanie či plánované protipožiarne opatrenia.

Ako ste ten deň prežívali?
Bol to strašný deň. Keď nám zavolali, že vznikol požiar, ešte sme mu neprikladali veľkú váhu. No keď som prišla a videla to všetko, bol to bolestný pohľad.
Bol to určite jeden z najťažších dní v mojom živote a najťažší z hľadiska mojej profesionálnej práce, keďže celý život som strávila prácou v štátnej správe a samospráve.

Asi to boli silné emócie.
Nevedeli sme nič urobiť ani to zmeniť. Len sme sa úplne bezradne pozerali, ako budovy horia. Bola som úplne zronená.
Keď má človek vzťah k mestu, akoby odchádzal kus z neho, cíti veľkú bolesť. Podstatné je, že sa nikomu nič nestalo, nikto neprišiel o život a budovy sa dajú opraviť.
Vrátil sa už život do niektorých poškodených budov aspoň čiastočne?
Ešte nie. Jedine Slovenský banský archív zostal v pôvodnej budove a rekonštruuje sa časť krídla, ktorú zasiahol požiar.

Mesto vlastní len jednu z vyhorených budov. Ako vyzerala koordinácia na záchranné práce z vášho postu primátorky?
Vyvolali sme rokovanie vlády, pre ktoré sme museli do týždňa spracovať materiál, množstvo tabuliek. Bolo tu všetkých poškodených objektov.
Na každý objekt sa urobil rozpočet, odpočítali sa peniaze, ktoré prišli z poistiek, aj tie, ktoré dostali vlastníci budov z verejných zbierok. Zvyšok cez osobitne vyhlásenú dotačnú schému poskytol štát prostredníctvom ministerstva kultúry.
V akom štádiu sú opravy?
Finančne je zabezpečená rekonštrukcia všetkých budov, pokračuje sa v nej. Istý čas trvá spracovanie projektov a veľmi dlho trvajú verejné obstarávania na dodávateľov prác.