III. liga dospelých - stred: Žiarčania vykročili správnou nohou

1. kolo:
Žiar nad Hronom – Čadca
2:1 (2:0)
Góly: 7. Číž, 8. Páleník - 90.+ Baláž. ŽK: 11. Kavuliak, 25. Piňo, 80. Macášek (všetci Čadca). Rozhodoval Turňa, 200 divákov.
ŽIAR NAD HRONOM: Chalupka - Zelovič (77. Dobrota), Páleník, Macejko, Ceplák, T. Obert, Číž, I. Obert, Puliš, Michaliga, Žiak
ČADCA: Krišica - Gavlák, Kavuliak, Piňo, Macášek, Jaroš (46. Baláž), Mlakyta, Planeta, Privarčák, Časnocha, Šidlo
Domáci mali do zápasu priam raketový štart. Už v 7. min. skončil center Číža za chrbtom prekvapeného brankára hostí. Kým sa futbalisti Čadce spamätali, už zrazu prehrávali o dva góly. Krásny prienik Oberta zakončil pohotovou strelou pod brvno Páleník. Žiarčania pokračovali v nasadenom tempe aj ďalej, výsledkom čoho bola nepremenená šanca Michaligu v 20. min. Hostia reagovali na aktivitu domácich zvýšenou tvrdosťou, z čoho rezultovali dve žlté karty pre Piňa a Kavuliaka. V 38. min. však mali obrovskú šancu, keď sa útočník hostí ocitol zoči-voči Chalupkovi, ktorý preukázal skvelý reflex a šancu zneškodnil. Do druhého polčasu nastúpili Žiarčania v odhodlaní udržať víťazstvo, s čím ale vôbec nesúhlasili hostia, ktorí vážne pohrozili v 59. min., keď sa z pravej strany rútil sám na Chalupku „čerstvý“ Baláž, ten však jeho strelu zlikvidoval. Na druhej strane mohlo gólovo zahrmieť v 64. min. Po rohu Cepláka hlavičkoval Zelovič v čistej šanci tesne vedľa. V tejto časti hry sa akcie prelievali z jednej strany na druhú. V 76. min. sa dostal do veľkej šance hosťujúci Šidlo, ale našťastie pre domácich prestrelil. O výsledku mohol v 83. min. definitívne rozhodnúť Obert, avšak volejom nenamieril presne. V nadstavenom čase ešte hostia znížili na rozdiel jedného gólu, keď sa po chybe v domácej obrane presadil Baláž. Už bolo však neskoro a Žiarčania vykročili do novej sezóny víťazstvom.
Adam Brašeň

Dolný Kubín - K. Lieskovec
1:0 (0:0)
Gól: 90. Kubáni. ŽK: Plančo, Janík - Vojvoda, Bocko, Kubala, Paulus. Rozhodoval Repa, 650 divákov.
Podobne slabý súper ešte v Kubíne nehral. Hostia sa zamerali na totálnu defenzívu, viac ležali na zemi, ako chceli hrať futbal. Už v 12. min. Halák pekne uvoľnil Kubániho, jeho strela preletela popred celú bránu. O tri minúty si Kubáni vymenil loptu s Dzúrikom, ale jeho strelu Plíž vyrazil. V tej istej minúte pohrozili jedinýkrát hostia, ale Okoličáni loptu smerujúcu do horného rohu vytlačil. Domáci sa prispôsobili pomalému tempu hostí, no i napriek tomu mali výraznú prevahu. V 37. min. pekne vystrelil Plančo, no brankár loptu vyrazil. Najkrajšia akcia prvého polčasu prišla v 38. min., keď po rohovom kope Gajdošík hlavičkou trafil spojnicu. Aj v druhom polčase domáci pokračovali v tlaku. Už v 49. min. Halák ideálne našiel Kubániho, ten sám pred brankárom zaváhal. V 57. min. opäť po centri Haláka Holub strelil tesne vedľa prázdnej brány. S blížiacim sa koncom zápasu sa stupňovala nervozita na domácich kopačkách, snažili sa preraziť stredom, čo hosťom vyhovovalo a loptu bezhlavo odkopávali. V 75. min. Kubáni priťukol Halákovi, ktorý strelil z voleja v šestnáske ponad. Keď sa už zdalo, že hostia antifutbalom získajú bod, v nadstavenom čase sa najlepšie zorientoval v šestnástke Kubáni a rozhodol zápas - 1:0.
Jozef David

Kys. N. Mesto – Bytča
0:3 (0:1)
Góly: 22. Kováč, 63. Kadák, 88. Tvrdý. ŽK: Kohút - Chreňko, Čimárik. Rozhodoval Glončák, 250 divákov.
Už v 6. min. Kubala ohrozil bránu hostí, ale Hájek strelu kryl. Taktiež strely Paulusa, Genčúra, Molnára si nedokázali nájsť cestu do Hájekovej brány. V 22. min. domáca obrana neudržala Kováča, ktorý prekonal brankára Brišša a Bytčanov tak poslal do vedenia. Hra v poli sa vyrovnala, útoky sa presúvali z jednej strany na druhú, ale bez ďalšieho úspešného záverečného efektu. V 53. min. založili hostia útok, ale Kadák v gólovej pozícii strelil vedľa. Vzápätí na druhej strane Golian po prihrávke Paulusa minul cieľ. V 60. min. sa vyznamenal brankár Hájek, keď dokázal spŕšku striel Kysučanov zlikvidovať, dokonca i na brankovej čiare. Hralo sa za hustého a prudkého dažďa. V 63. min. hostia zvýšili stav stretnutia na rozdiel dvoch gólov Kadákom. V 70. min. Gabaj nastrelil brvno kysuckej bránky. V 73. min. hlavný rozhodca prerušil zápas, keď prudký dážď zmyl všetky čiary. Po osemnásť minútovej pauze sa v hre opäť pokračovalo. V 75. min. Mičica v gólovej pozícií neprekonal brankára Hájeka. V závere zápasu Kysučania zvýšili tlak na bránu hostí, ale tí si udržali čisté konto a v 89. min. dal striedajúci hráč Tvrdý tretí gól.
Vladimír Psotný

Kremnička – Zvolen
2:0 (0:0)
Góly: 66. Haviar, 87. Mati. ŽK: Hurík. Rozhodova Fízeľ, 200 divákov.
KREMNIČKA: Juračka - Kuric, Karásek, Chudík, Snitka, Sokol, Mati, Kuzma (56. Vodecký), Hurík, Tišliar (89. Kollár), Haviar. Tréner: J. Grík
ZVOLEN: Auxt - Mihál, Kopičár, Konček, Cvejkuš (76. Riska), Slaný, Kučera, Tužinský, Želiezka (82. Bolgár), Borgoň, Spišiak. Tréner: J. Oravec
Domáci hráči už v úvode zápasu nevyužili dve hrubé chyby obrany hostí. Najprv Tišliar v 2. min. sám pred Auxtom strelil z vyloženej šance pozdĺž brány a v 6. min. samostatný únik Haviara opäť vystihol. V 24. min. strelu Chudíka Auxt s námahou vyrazil do ľavej žrde. Hostia mali jednu príležitosť v 28. min., keď Juračka dvakrát po sebe zlkvidoval strely Tužinského a Želiezku. Po obrátke domáci zrýchlili hru a po príchode Vodeckého spresnili prihrávky. Snitka spálil dve vyložené príležitosti v 58. a 82. min. Hostia mali jedinú príležitosť v 62. min., ale Želiezka po rohu prestrelil bránu. V 67. min. Auxt neudržal tečovanú strelu Sokola a Haviar pohotovo dokopol loptu do siete hostí. Po vedúcom góle si domáci vytvorili územnú prevahu. V 87. min. unikol po ľavej strane Snitka a jeho center Mati zúžitkoval a dvojgólový náskok si udržali Kremničania až do konca.
Pavol Knapko

Liptovský Mikuláš – Bánová
1:4 (1:0)
Góly: 44. Bezák - 54. Frátrik, 56. Stalmašek, 68. Sluka, 88. Podmanický. ŽK: Kaličák, Juriga - Vajda, Sedliaček, Sluka. ČK: Húska, Juriga (po druhe ŽK) - Sedliaček (po druhej ŽK). Rozhodoval Ihring, 350 divákov.

Rakytovce - Podbrezová B
3:0 (1:0)
Góly: 23. Fojtík (11m), 52. Schmidtmayer, 83. Jobko. ŽK: Hric - Libič, Jurčo. Rozhodoval Šulek, 320 divákov.
V úvodnom stretnutí sezóny videli diváci atraktívny futbal. Mužstvo hostí posilnené o hráčov širšieho kádra A mužstva, malo v prvom polčase hernú prevahu, avšak gólovo sa nevedeli presadiť počas celého stretnutia. Ich najväčšou prekážkou bol dobre chytajúci domáci brankár Vyskoč. Rakytovciam naopak trvalo dlhšie na rozohranie sa a ovládnutie hry. Postupne a hlavne v druhom polčase sa presadili aj gólovo. Prvý gól stretnutia dal z pokutového kopu v 23. min. Fojtík, ktroý nasledoval po zahranej Libičovej ruke. V 53. min. domáci vybojovali loptu, Hanes ju previedol na polovicu súpera, nahral Schmidtmayerovi a ten z voleja zvýšil. V 83. min. vybojoval loptu na trikrát Kinek, nezištne prihral pred bránu Jobkovi a ten hlavou v páde zavŕšil na konečných 3:0.
Jozef Kvasna

Ružomberok B - R. Sobota B
1:2 (0:2)
Góly: 65. Latiak - 26. Šaliga, 37. Košút. ŽK: Kročko - Šaliga, Bdžoch. Rozhodoval Kapusta, 150 divákov.
Zápas prvoligovej rezervy Ružomberka a druholigovej Rimavskej Soboty priniesol futbal dobrej úrovne. Hostia od úvodu ťažili zo skúseností, čo platilo na mladé mužstvo domácich celý prvý polčas. Hostia prevahu korunovali dvoma gólmi. V 26. min. Sihelského center hlavou usmernil Šaliga. Vyrovnať mohol Pilár, ale prihrávku Jurča poslal len do rúk Kuciaka. V 37. min. po rohu zvýšil Košút. Domáci strelili v 43. min. gól Pilárom, ale rozhodca Kapusta gól neuznal. Druhý polčas domáci pritlačili hostí na ich polovicu, vypracovali si šance, ale bez efektu. Gejdošovu hlavičku vyrazil Kuciak a Latiakova dorážka smerovala vedľa. Strely Kročka a Jurča nenašli cieľ. V 64. min. Latiak po samostatnej akcii znížil. Potom sa v šestnástke uvoľnil Varhaník a krížna strela z jeho kopačky netrafila bránu. Hostia v závere taktickou hrou dotiahli zápas do víťazného konca. Za zmienku stojí výborný výkon Kuciaka, ktorý svoje mužstvo podržal pri viacerých šancách domácich a tak preto body putovali do Toranale.
Vojtech Žihlavník

T. Teplice - Dukla B. Bystrica B
3:1 (2:0)
Góly: 8. a 28. J. Jeťko, 74. Privitzer - 61. Gažík. ŽK: Kravárik - Gažík, Kovalčík. ČK: Hrbek (Dukla B). Rozhodoval Krahulec, 350 divákov.
T. TEPLICE: Skrobák (67. Kovalčík), Veterník, Kravárik, Ždimera, Kempný, Letrik (89. Klapčík), Schmidt, Šavol, Koleno, Privitzer, J. Jeťko (78. M. Jeťko). Tréner: I. Šimček
DUKLA B. BYSTRICA B: Dorotovič - Štuben, Choma, Kanda, Krivjačin, Kovalčík, Rusnák (73. Chrappa), Úškrt (82. Nemčok), Gažík, Šišiak, Hrbek. Tréner: S. Baláž
Po krutej pohárovej strede sa domáca Aqua chcela dobre zapísať na úvod nového treťoligového ročníka. Podarilo sa jej to, aj keď súper spod Urpína bol takmer pol hodinu z druhého polčasu lepším celkom. Domáci sa snažili rozhodnúť duel s kvalitným súperom už na začiatku. Ten im vyšiel, keď v 8. min. Koleno potiahol loptu, prihral Letrikovi a jeho center J. Jeťko zužitkoval na vedúci gól. Podobný bol i druhý gól v 28. min. Po Kolenovom úniku a prihrávke Letrikovi, centrovanou loptou ponad bystrickú obranu presne vyskočil J. Jeťko a poslal loptu do siete. Krutých 25 minút v úvode druhého polčasu zažili domáci hráči, ktorých Bystričania dostali pod tlak. Hrali kombinačne, pohybovali sa, presne si prihrávali a robili „vetry” v obrane Tepličanov. Ich úsilie bolo v 61. min. korunované gólom. Po prudkej prízemnej strele Gažíka loptu gólman domácich Škrobák neudržal a tá skončila v sieti. Keď však v 74. min. Privitzer po Ždimerovom centri pridal tretí gól Aqui, hra sa vyrovnala a pekné akcie sa striedali na oboch stranách. Na úvod sezóny sa hral v hornom Turci veľmi dobrý zápas.

15. Podbrezová B 1 0 0 1 0:3 0
Program 2. kola v sobotu 13. 8. o 16.30 h: Zvolen – Rakytovce, v nedeľu 14. 8. o 10.30 h: Bánová – Žiar nad Hronom, Dukla B. Bystrica B – Kysucké N. Mesto, Ružomberok B – Turčianske Teplice, o 16.30 hod. Rimavská Sobota B/Tornaľa – Podbrezová B/Valaská, Kysucký Lieskovec – Kremnička, Čadca – Dolný Kubín, Bytča – LiptovskýMikuláš.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?