Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Detský čin roka - deti prinášajú dobro

Šiesty ročník Detského činu roka sa už tradične začal v apríli. Na výzvu, aby deti napísali o svojich dobrých skutkoch, zareagovalo 9 861 detí a kolektívov, medzi nimi i deti z nášho regiónu. V súčasnosti dobré skutky vyhodnocuje expertná skupina zložená

z pedagógov, psychológov a tvorcov pre deti. Na jeseň sa 30 nominovaných dobrých skutkov vráti naspäť do škôl, aby deti rozhodli, ktoré z nich získajú ocenenie Detský čin roka 2005. Ocenenie bude udelené v šiestich kategóriách, a to za záchranu života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc iným ľuďom, pomoc prírode a za dobrý nápad.
„Listy detí sú autentickým záznamom ich života,“ informuje Alexandra Fischerová, realizátorka projektu. „Mnohé zažili nečakané a vážne situácie, pričom nestratili duchaprítomnosť a dokázali v kritickej chvíli pohotovo zareagovať.“ Ako ďalej hovorí, najviac detí pomáha svojim rodičom, súrodencom a starým rodičom. Pritom nejde len o malé dobré skutky, ale aj o veľké činy, keď musia zastúpiť jedného z rodičov v domácnosti, vzdať sa hier, prázdnin a bezstarostného života, pretože ich rodina potrebuje. „Deti veľmi citlivo vnímajú aj svojich rovesníkov,“ pokračuje Fischerová. „Starajú sa o postihnutých spolužiakov, snažia sa spoločne prekonávať bariéry a predsudky, ale aj vlastnú pohodlnosť.“ Pozornosť detí sa sústreďuje aj na starších ľudí, ktorým pomáhajú prejsť cez cestu, či odniesť nákupy. Bokom nie sú ani zvieratká a príroda.
Ako sme už uviedli, do tohtoročného Detského činu sa zapojilo aj viacero detí - žiakov základných škôl - z nášho regiónu. Najviac skutkov sa „odohralo“ v kategórii Pomoc rodine. A ako naše deti pomáhajú? Posúďte sami. (ab)

Skryť Vypnúť reklamu

Kategória: Pomoc rodine

Chcel by som vám predstaviť moju starkú. Žije v dedinke Hrabičov, kde aj ja a nie veľmi ďaleko. Je to staršia pani, ktorej zomrel manžel. O všetko sa musí starať sama, a preto jej ja a moji bratranci a sesternice chodíme pomáhať.
Najčastejšie chodíme do obchodu, no to je najhoršie, je veľmi vyberavá. Kým jej nakúpim presne to, čo chce, náš obchod obehnem aj trikrát. No najlepšie je, keď ideme s rodičmi do Lidl-u, alebo nejakých iných veľkoobchodov. Kým sa rozhodne, čo je lacnejšie, čo lepšie chutí a kde je čoho viac, prejdú aj 4 hodiny.
No robíme aj iné veci, napríklad jej pomáhame v kuchyni alebo poupratujeme, no najviac potrebuje pomôcť v záhrade. Buď niečo preniesť alebo niečo vykopať, keď sadí. Starká ma veľa sliepok a rada sa o ne stará. Robí im potôčky, napájadlá, kŕmidlá. Niekedy im pristavuje aj rôzne striešky a kuríny. Často sa na nej nasmejeme, čo vymýšľa a hlavne na jej premýšľaní. Ona chce totiž všetko robiť zložitejšie a ak jej povieme, ako je to jednoduchšie, povie: „Ja nám viac rokov než vy dvaja dokopy.“ Keď sa už dlhšie trápi, konečne pristúpi na náš plán. A ak už vidí, že náš plán je lepší, povie: „Veď ja som to chcela urobiť tak isto.“ My sa len zasmejeme a povieme: „Dobre, starká.“ No domov nikdy nechodíme s prázdnymi rukami. Hneď ako skončíme s prácou, pohostí nás. Pretože rada pečie, vždy má pre nás niečo pripravené a dá nám aj niečo na cestu – nejaké cukríky alebo koláče, no vždy od nej odchádzame s úsmevom.
Starkú máme veľmi radi, vždy ju radi navštívime. Veď prečo aj nie, keď nám vždy dá dobrú radu a rada nám za našu prácu pomôže s učením.
Marek Miškov, ôsmak, ZŠ Župkov

ooo

Volám sa Tomáš a mám osem rokov. Bývam v Horných Hámroch.
Chcel by som vám porozprávať, ako som pomohol mamine s jarným upratovaním. Pozametal som dlažbu za domom, odviezol som fúrik so suchým lístím i konárikmi. Tiež som jej pomohol upratať pinicu. Myslím, že mamka a ocko z toho majú radosť.
(Pozn. Tomáško pod svoje riadky nakreslil aj plný fúrik lístia.)
Tomáš Azor, druhák, ZŠ Župkov

ooo

Rád pomáham mamičke, keď upratuje. Ale raz som ju prekvapil. Upratal som všetky topánky a hračky úplne sám. Keďže mne mamička pomáha stále, lebo som na vozíčku, bol som rád, že som jej mohol pomôcť ja. Mamička bola veľmi rada.
Danko Magdolen, druhák, II.ZŠ Žiar

ooo

V nedeľu bolo slnečno a ja som chcela ísť do Novej Bane k sesterniciam. Keďže si svoje väčšinou presadím, onedlho sme boli v aute. Cestovali sme, až sme zastali pred maličkým zeleným domčekom.
„Tu je to?“ spýtala som sa, lebo som si na tento dom nemohla spomenúť. Mamina pokývala hlavou a čakali sme na privítanie. Dvere otvorila teta Dana a za ňou stál ujo Miro. Po zvítaní nás pozvali do záhrady. O chvíľu prišla Simona s Mirkou. Teta Dana im rozkázala, aby sa išli prejsť a so sebou zobrali Ivanku a Andrejku (Ivanka a Andrejka sú ich ochrnuté sestry). No Mirke sa nechcelo a Simona sa ma spýtala, či pôjdem s ňou. Veľmi rada som sa zhovárala so Simonou, netrvalo dlho a už sme boli na ceste. Nikdy som nevidela taký „kočík“ pre postihnutých. Viem, že život s postihnutými sestrami nie je ľahký a preto som sa snažila rozosmiať Ivanku a Andrejku. Najťažšie bolo obrátiť „kočík“. Bolo treba nadvihnúť časť ďalej od mojich rúk. Potom som musela otočiť „kočík“. Bolo to oveľa namáhavejšie, ako keby som mala otočiť detský kočík. Ivanka má aspoň 20 kg. Prešli sme dlhý kus cesty. Už ma začali bolieť ruky, ale nedávala som to najavo. Veď čo je krajšie ako detský úsmev?
Mária Rajčanová, siedmačka, ZŠ Horná Ždaňa

ooo

Volám sa Ivanka, mám 8 rokov. Bývam v Horných Hámroch. Rada pomáham ockovi a mamičke. Pritom nezabúdam na svojich starých rodičov. Keď bol ich braček malý, starala som sa o neho. Teraz dávam pozor, aby sa mu nič nestalo. Rodičia sa na mňa môžu spoľahnúť. K starým rodičom chodím veľmi rada. Sú na mňa dobrí a láskaví. Za každú prácu ma pochvália. Moja pomoc v rodine sa im páči. Vždy ma pochvália.
Ivana Mokrá, druháčka, ZŠ Župkov

ooo

Mám dvoch bratov, ktorým vždy v niečom pomôžem. Lenže ja zvyčajne pomôžem mamine s tým, že vždy postrážim najmladšieho člena našej rodiny, a to môjho brata Radovana.
Má šesť rokov a na rok už pôjde do školy. Mnohokrát som ho sprevádzala do škôlky. Už od jeho narodenia som musela mamine s ním pomáhať. Keď napríklad išla do záhrady, tak som ho postrážila. On je veľmi živé dieťa. Musím stále naňho pozerať, kedy odíde, čo robí. V rodine ho máme všetci radi. Cez letné prázdniny chodili mamina a ocino do práce, tak som ho mala na starosť ja. Vždy, keď mamina odchádzala, hovorila, aby som naňho dávala pozor. Chvíľu sa nepozerá a už niečo vyparatí. Ináč takto je veľmi zlatý. Keď mamina odišla, začali sme sa hrať na školu a napísala som mu písmena a musel ich napísať. Na obed som ho vždy dávala ľahnúť. Najprv sme sa naobedovali a potom sme išli spať. S týmto som mamine veľmi pomohla, lebo keď prišla z práce, sme jej porozprávali, ako sme sa hrali, či ma poslúchal atď. Ak napríklad mamina s ocinom išli na nejakú zábavu, tak som na neho musela dať pozor. Dala som ho spať a ja som sa išla pozerať na televízor. Mám ho veľmi rada. Ja som najstaršia z mojich súrodencov, a preto by som sa mala starať o toho najmladšieho, lebo keď mamka príde, tak má veľa roboty. No tak ja som ako jeho druhá mama. To tak niektorí hovorievajú.
Pri domácich prácach mamke zvyčajne pomáham. Keď treba upratať, povysávať, tak to spravím rada. Alebo umyť riad. Mamke s tým veľmi pomôžem. Ale aj ocinovi. Keď niečo potrebuje, tak mu to prinesiem. Niečo mu pomôžem odniesť alebo mu pomôžem upratať. Alebo mu umyjem auto. Starkému tiež pomôžem pri vytáčaní medu a aj pri roji, keď mu vyletí z úľa. Vždy chodievam do maštale nakŕmiť teľa.
Takto obyčajne pomáham doma ako možno väčšina ľudí. Niektorí hovoria, že vraj som šikovné dievča, ale ja si to nemyslím, lebo občas som aj lenivá. S touto pomocou veľmi veľa pomôžem mojim rodičom.
Renáta Laurová, ôsmačka, ZŠ Župkov

ooo

Mám troch súrodencov, bratov. Dvaja sú odo mňa starší a ten jeden je o päť rokov mladší.
Mamina má zamestnanie, v ktorom niekedy trávi aj celý deň. Jeden starší brat býva na internáte a druhý je väčšinou vonku. Buď pomáha alebo je s kamarátmi. Mne nezostáva nič iné, ako zostať doma a starať sa o mladšieho brata a dom. Keď prídem domov zo školy, upracem, a potom pozerám televízor s Patrikom. Máme obľúbené seriály, ktoré pozeráme. potom ideme von, ale každý sám, niekedy spolu. Večer si napíšeme úlohy, s ktorými mu niekedy treba pomáhať. Rada ho skúšam básničky. Niekedy je to zaujímavé a smiešne. Občas vyskúša aj on mňa slovíčka alebo tiež báseň. Tým sa ale aj on naučí veľa nových vecí.
Pamätám si, že keď sa Paťko narodil, nemohla som sa zmieriť s tým, že už nebudem najmladšie a najlepšie dieťa v rodine. Nechcela som sa oňho starať. Teraz som ale veľmi rada, že ho mám. Na budúci rok odíde aj druhý brat na internát, ale zostane mi doma on a určite nám bude naďalej spolu dobre.
Veronika Eržiaková, ôsmačka, ZŠ Župkov

Skryť Vypnúť reklamu

Kategória: Pomoc prírode

Žabia záhrada
Mám rád svoju záhradu, pretože je veľká, je v nej veľa miesta a dá sa všelijako využiť. Nebolo to však vždy takto. Pôvodne sme mali len malý kúsok záhrady, lebo skoro tri štvrtiny pozemku zaberal náš dom. No hneď vedľa záhrady bol jarok zarastený tŕním. Odkúpili sme ho a začali sme ten zarastený kus zveľaďovať.
Z potrubia, ktoré tadiaľ prechádzalo, vytekala voda a tak sme vytvorili perfektné jazierko. Vtedy mi napadla spásonosná myšlienka. Zachránim pár žabiek, ktoré si našli svoje bývanie u susedov v ich malom jazierku. Mali však smolu, pretože náš malý sused sa vyžíval v tom, že ich vyťahoval z vody a správal sa k nim nie príliš vhodne. Zobral som si jedného rána misku a potajomky som sa zakrádal k jazierku. Rýchlo som sa poobzeral, vybral zopár vajíčok a utekal s nimi domov. O pár dní sa začali liahnuť malé žubrienky. Sledoval som ich, ako sa menia a vyvíjajú. Začali im rásť nohy, menila sa pokožka, sfarbenie tela aj jeho tvar. Celé dni som trávil pri jazierku a sledoval ich.
Lenže o pár dní som sa dozvedel, že musí pokračovať zasypávanie jarku a že musíme zasypať aj jazierko. Bol som smutný, že sa musím rozlúčiť so žabkami. Nič sa nedalo robiť, musel som poslúchnuť. Našťastie moja starká býva neďaleko malého jazierka, a tak som moje žabky premiestnil k nej, nech ich chodí navštevovať, aby im nebolo za mnou smutno.
„Ahojte, moje babuľky, nebojte sa, starká sa o vás postará a ja vás budem chodiť navštevovať,“ lúčil som sa s nimi.
Veril som a aj verím, že sa im podarilo prispôsobiť novému prostrediu a že všetky v zdraví prežili toto leto a snáď aj veľa ďalších.
Rastislav Mihálik, piatak, II. ZŠ Žiar

Skryť Vypnúť reklamu

Kategória: Dobrý nápad

Darček pre prvákov
Jedného dňa na hodine slovenského jazyka sme dostali nápad, ako prekvapiť našich malých prváčikov na Deň detí.
Keďže sa učia čítať, rozhodli sme sa spraviť im knižku maľovaných rozprávok. Rozdelili sme sa do štyroch skupín a každá napísala jednu rozprávku. Namiesto niektorých slov sme nakreslili obrázok, aby to bolo pre nich zaujímavejšie. Keď sme ich mali napísané, nakopírovali sme ich aspoň dvadsaťkrát a potom sme ich poštikali do knižiek. Celá trieda sme ich zobrali a išli k prvákom. Boli veľmi prekvapení. Poprosili sme ich, aby nám ukázali, ako vedia čítať. Poviem vám, že na prvákov čítali veľmi dobre. Keď sme odchádzali, kývali nám a ďakovali.
Veľmi sa z toho tešili, aj keď to bola len taká maličkosť. Na druhej strane sme aj my boli šťastní, že sme im mohli spraviť radosť.
Mirka Kukučková, ôsmačka, ZŠ Župkov

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 494
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 448
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 054
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 049
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 831
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 585
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 362
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 489
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 471
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 421
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Cena poputovala do Banskej Štiavnice

V kategórii „Akvizícia“ zvíťazil projekt Príbeh značky PLETA.

Cena poputovala do Banskej Štiavnice.

Pozitívne prípady hlásia už aj z mestského úradu. Ten je aktuálne zatvorený

Mestský úrad v Žiari nad Hronom je do konca októbra pre verejnosť zatvorený.

Ilustračné foto.

Testovanie v Žiarskom okrese: Starostovia myslia aj na záložné tímy

V Žiari nad Hronom po znížení počtu testovacích dní len na dva prehodnocujú systém na zverejnených odberových miestach.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?