S dlžobami na krku
M. Kyseľ v kresle vystriedal svojho predchodcu, ktorého 1. októbra 1999 odvolalo obecné zastupiteľstvo. „V Santovke došlo k veľkému „zemetraseniu“, obec bola pol roka bez starostu a s veľkými dlžobami na krku. Predchádzajúci starosta vzal tri úvery vo výške 2,6 milióna korún, ktoré obec prestala splácať. Keďže za úver sa ručilo kúpaliskom, exekútor ho predal jedinému uchádzačovi za 4,4 milióna. Odvtedy sa z dlhov nevieme dostať. Od novembra 1999 až do súčasnosti sme už zaplatili skoro 10-miliónov korún, ostáva splatiť približne 600-tisíc,“ konštatuje M. Kyseľ. Okrem kúpaliska prišla obec o zdravotné stredisko, budovu bývalého MNV a niekoľko lukratívnych obecných pozemkov. „Keďže sme boli dlžníkmi na daňovom úrade, v Sociálnej poisťovni a zdravotných poisťovniach, stratili sme možnosť uchádzať sa o prostriedky z eurofondov, ktoré sme mohli použiť na rozvoj obce. Šesť rokov len živoríme,“ hovorí starosta.
Ďalšia katastrofa
Akoby ťažkostí nebolo dosť, Santovku postihla ďalšia katastrofa – tentoraz prírodná. Presne 8. mája 2003 sa obcou prehnala veterná smršť. Zanechala za sebou postŕhané strechy rodinných domov, zničené rozvody obecného rozhlasu, vyše 280 polámaných stromov v parku a obci. „Na likvidáciu škôd sme požadovali pomoc od štátu. Nedostali sme nič. Stálo nás to stošesťdesiattisíc,“ spomína na udalosti spred dvoch rokov starosta. Vyvrátené stromy v parku pri Žriedlach sú dodnes živým dôkazom vyčíňania silného vetra.
Minerálka Santovka
sa vytratila z trhu
Na otázku, ako sa darí závodu, nemá starosta pozitívnu odpoveď: „Žriedla sú od minulého roka zatvorené. Minerálna voda Santovka nie je na trhu rok. Predtým sa v cisternách prevážala do Slatiny, kde sa voda plnila do fliaš. So vstupom do Európskej únie nastala zmena, voda sa prevážať nesmie. Takže závod v Santovke zatvorili. Bol to najväčší zamestnávateľ v obci, len od nás v ňom robilo asi 50 ľudí, ďalší boli z Levíc a okolitých obcí. Teraz sú tam štyria strážnici. Ale máme prísľub, že budúci rok by sa prevádzka mala obnoviť. Zatiaľ je minerálka prístupná verejnosti v altánku kúsok od závodu.“
Po zatvorení Žriediel sa nezamestnanosť v obci vyšplhala na 17 percent. Najviac ľudí je momentálne zamestnaných v družstve. V súčasnosti bežia sezónne práce, ľudia robia na stavbách a do septembra budú brigádovať na kúpalisku. „Nezamestnaných máme asi 80 obyvateľov, z nich 29 zamestnávame v rámci malých obecných služieb. Najviac ich využívame pri čistení a úpravách zelených plôch. Od jari pokosili celú dedinu už trikrát. Naposledy tento týždeň – pred hodami – sme upravovali športový areál,“ hovorí M. Kyseľ.
Zmodernizujú športový areál
Podľa slov starostu by športový areál mal v budúcnosti prejsť zmenami k lepšiemu: „Od družstva sme už vykúpili pozemok, zvyšná menšia časť je rozdelená medzi 150 vlastníkov, s ktorými sa chceme vysporiadať. Ak budeme vlastníkmi pozemku a splatíme zvyšné dlžoby zdravotnej poisťovni, mohli by sme sa uchádzať o finančné prostriedky z fondov. Ďalšia možnosť je financovať úpravy prostredníctvom úveru. V areáli chceme vybudovať tenisový kurt, detské ihrisko, kolkovú dráhu, ruské kuželky a kamenné stoly na šach a
pingpong. Rozsiahlu rekonštrukciu si vyžaduje aj telocvičňa, ktorá sa nachádza v areáli.“
Okrem športového areálu chcú v obci spraviť poriadok v odpadovom hospodárstve.
„V tomto roku sme začali so separáciou komunálneho odpadu, separujeme plasty, sklo a papier. Od mája sme členmi združenia pre separovaný zber Tatiar so sídlom v Pukanci,“ hovorí starosta. Dodáva, že do konca tohto volebného obdobia chcú skompletizovať dokumentáciu na výstavbu kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, ktoré budú stavať v závislosti od finančných prostriedkov.
Spoločenský život sa rozbieha
Pretože v obci chýba kultúrny dom, všetky podujatia organizujú práve v športovom areáli. Aj to je dôvodom, prečo v obci uvažujú o jeho obnove. Využívať by ho mohli všetci obyvatelia obce a spoločenské organizácie. „Pomaly sa začína rozbiehať činnosť hasičov, ktorí by chceli vrátiť bývalú slávu miestnemu hasičskému zboru. Dávajú si do poriadku hasičské auto a na budúci rok by sa mládežníci chceli zúčastniť na súťažiach. V poslednom období začal veľmi dobre pracovať Klub seniorov, ktorého členovia sa stretávajú v zasadačke obecného úradu, bývalej sobášnej miestnosti. Na stretnutiach počúvajú hudbu, besedujú a pripravujú si prednášky o liečivých rastlinách, víne, mede a zdraví. Raz ročne zorganizujú brigádu v prospech obce a zúčastňujú sa výletov. Naposledy boli na bratislavskej Flóre, predtým na Počúvadle a v Antole. Vlani bola obnovená aj činnosť Matice slovenskej. No a dlhé roky v obci úspešne funguje TJ Slavoj, ktorej muži hrajú v 2. triede,“ vymenúva spoločenské aktivity M. Kyseľ.
K spoločenským podujatiam treba prirátať akcie, ktoré obec organizuje pre deti a mládež.
„Vo veku do 14 rokov máme v obci 129 detí. Z nich materskú školu navštevuje 20 detí a základnú 35 žiakov. Obidve školy sme prevzali v roku 2002 spolu s opatrovateľskou službou, domovom dôchodcov a matrikou, ktorá je spoločná pre Santovku, Bory, Domadice a Hontianske Trsťany,“ hovorí starosta. Okrem Hontianskych Trstian patrili všetky tieto obce kedysi pod Santovku, ktorá bola strediskovou obcou. Paradoxné je, že hoci sa osamostatnili len pred niekoľkými rokmi, už teraz sa povráva o tom, že v rámci hospodárnosti verejnej správy dôjde v budúcnosti k zlučovaniu menších obcí. Ako to dopadne, ukáže čas.
Jana Némethová