BANSKÁ ŠTIAVNICA. Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa stala dejiskom výnimočnej výstavy výtvarných diel, ktoré reflektujú tému vody a jej významu pre život.
V rámci 22. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže „My sa nevieme sťažovať nahlas“ s podtitulom „Voda okolo nás. Máme jej dosť pre všetkých?“ sa do galérie dostalo až 879 prác zo 131 materských, základných a stredných škôl naprieč celým Slovenskom.
Ako uviedla Eva Hurtišová zo Slovenského banského múzea (SBM), okrem školských kolektívov sa do súťaže zapojili aj traja individuálni dospelí autori.
„Porota mala tento rok mimoriadne ťažkú úlohu. Kvalita a umelecké spracovanie prác dosiahli vysokú úroveň a svedčia o širokom vnímaní aktuálneho environmentálneho problému,“ doplnila.
Odborné hodnotenie zabezpečila komisia zložená z odborníkov z oblastí kultúry, vzdelávania a ochrany životného prostredia. „Vďaka tejto rozmanitosti bolo možné oceniť nielen umeleckú kvalitu, ale aj kreatívne vyjadrenie myšlienky a jej posolstvo,“ opísala Hurtišová.

Na výstavu bolo nakoniec vybraných 61 diel, ktorých autori získajú diplom a malú vecnú cenu. Ostatní súťažiaci nezostali bez uznania – všetkým autorom bolo udelené čestné uznanie za tvorivosť a originálne umelecké spracovanie témy.
Vybrané diela budú vystavené v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici od 10. apríla do 14. júna 2025. Slávnostná vernisáž sa uskutoční 10. apríla o 11:00 hod.
„Téma tohtoročnej súťaže reflektuje naliehavú potrebu ochrany vodných zdrojov a zdôrazňuje zodpovednosť jednotlivcov aj spoločnosti pri hospodárení s vodou. Umelecké diela, ktoré vznikli v rámci súťaže, predstavujú silné vizuálne posolstvo o dôležitosti šetrenia vodou a ochrany životného prostredia,“ uzavrela Hurtišová.
Súťažné práce hodnotila komisia odborníkov z rôznych oblastí. Súčasťou hodnotiacej komisie boli Stanislava Muocová z Pohronského osvetového strediska Žiar nad Hronom, Henrieta Godová z Mestského úradu Banská Štiavnica, Lucia Šávoltová zo Slovenskej agentúry životného prostredia, ako aj zástupcovia Slovenského banského múzea –Marta Kováčová, Lubomír Lužina, Eva Hurtišová, Ingrid Valachová, Zuzana Fehérpatakyová a Renáta Brnáková.
V komisii ďalej pôsobili dve pedagogičky - Ivanka Kopálová zo Základnej školy Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici a Miroslava Knezovičová zo Základnej umeleckej školy Banská Štiavnica.
