BANSKÁ ŠTIAVNICA. Územný spolok Slovenského Červeného kríža (SČK) v Banskej Štiavnici otvoril v sobotu v priestoroch mestskej nemocnice prvú inkluzívnu kaviareň v tomto regióne.
Od pondelka (14. 4.) od 7.00 hod. bude prístupná pre širokú verejnosť každý pracovný deň a hostí obslúžia zdravotne znevýhodnení klienti domova sociálnych služieb (DSS). Pre TASR to po otvorení uviedla špecialistka SČK pre fundraising Martina Machánková.
SČK v Banskej Štiavnici je už od roku 1997 prevádzkovateľom DSS pre mentálne postihnuté deti a dospelých. V rámci sociálnej rehabilitácie si tam klienti precvičujú zručnosti, ako napríklad umývanie riadu, pečenie či stolovanie. Spolok hľadá možnosti pre ich uplatnenie a sebarealizáciu.
Aj zdravotne znevýhodnení chcú byť užitoční
Ako konštatovala autorka projektu inkluzívnej kaviarne, riaditeľka banskoštiavnického Územného spolku SČK Emília Jányová Lopušníková, opakované činnosti týmto ľuďom prinášajú pokoj, istotu a akýkoľvek sociálny kontakt je zase podnetom na rozvoj ich sociálnych kompetencií.
Aj zdravotne znevýhodnení ľudia chcú byť užitoční a zapájať sa do bežného života, čo im často nie je umožnené ani v domácom prostredí. Kaviareň je tak miestom, ktoré im ponúkne nielen sebarealizáciu, ale i zamestnanie. Rovnako je dôstojným miestom pre príjemné trávenie času počas návštevy nemocnice.
„Každý človek si zaslúži šancu cítiť sa potrebný, bez ohľadu na to, s akými prekážkami sa v živote stretáva. Chceme vytvoriť miesto, kde miznú bariéry fyzické, no aj tie neviditeľné, medzi ľuďmi. Miesto, kde cítiť prijatie, pochopenie a skutočné ľudské spojenie,“ zdôraznila Jányová Lopušníková.
Ambasádorkou projektu je aj herecká legenda
Kaviareň v priestoroch nemocnice, ktoré sú bezbariérové, má byť aj miestom pre komunitný život, kde bude územný spolok organizovať rôzne aktivity.
Podľa Machánkovej sa na podporu vzniku kaviarne, úpravu a zariadenie priestorov počas verejnej kampane podarilo vyzbierať viac ako 13 800 eur. Ďalšia pomoc prišla v podobe materiálnych darov či pomocných prác. V rámci verejnej zbierky je stále možné podporiť tentokrát fungovanie kaviarne.
Ambasádormi projektu sa stali rodáčka z Banskej Štiavnice a herecká legenda Emília Vášáryová a lekár, spisovateľ, dlhodobý dobrovoľník SČK Július Pavčo.
„Teším sa z tejto myšlienky a verím, že sa jej bude dariť. Takúto kaviareň sme otvárali pred rokmi v Bratislave a fungovala veľmi dobre. Verím, že ju čoskoro osobne navštívim a som hrdá, že môžem byť jej ambasádorkou,“ uviedla Vášáryová, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť na jej slávnostnom otvorení.