opravou určených pre cestujúcich či na otvorených nástupištiach vo vzdialenosti štyri metre od vymedzenej plochy nástupíšť. Povinnosťou orgánov na ochranu zdravia je prejednávať priestupky osôb súvisiace s porušovaním zákazu fajčenia na zastávkach MHD. Kontrolu zákazu fajčenia môžu vykonávať obce prostredníctvom mestskej polície, ktorá v prípade zistenia priestupku môže zaslať orgánom na ochranu zdravia oznámenie o priestupku. Ten je povinný oznámenie o priestupku prerokovať s možnosťou udelenia pokuty až 5000 korún.
Problém so sankcionovaním fajčiarov sa dá riešiť aj všeobecným nariadením mesta. Takto sa to vyriešilo v Trnave, Banskej Bystri či v Košiciach.
Vládna novela zákona o ochrane nefajčiarov, ktorá by mala zmeniť doteraz platný zákon, rozširuje okruh miest, kde bude zakázaný predaj tabakových výrobkov. Zároveň dáva právomoc prerokúvania priestupkov osôb za porušenie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy obciam, respektíve mestskej polícii. Zvyšuje sankcie za porušenie zákazu fajčenia do sumy 10 000 korún. Navyše výnosy z pokút zistených obcou zostanú jej príjmom, čo možno považovať za veľkú motiváciu. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od 1. októbra tohto roka. Do 9. septembra ju prerokujú parlamentné výbory, potom by sa mala dostať do tretieho čítania Národnej rady SR.
Na Slovensku fajčí približne 34 percent populácie. Podľa odborníkov nefajčiarsku verejnosť zákon málo chráni a preto sa čoraz častejšie stáva pasívnym fajčiarom.