
záchranu vzácnych objektov prostriedky nemá a predaj je jedinou možnosťou, ako pamiatky zachrániť. O historické objekty však veľký záujem nebol, hoci výkričná cena bola v oboch prípadoch pomerne nízka. O bývalý hasičský dom pod Novým zámkom prejavil záujem iba podnikateľ Ivan Celder, ktorému sa nakoniec objekt podarilo získať. Vzácny renesančný dom je v zdevastovanom stave a vyžiada si vysoké náklady na rekonštrukciu. Nový majiteľ na seba prevzal aj bremeno náhradného ubytovania pre rodiny, ktoré tam stále žijú. Keďže ide prevažne o sociálne slabé rodiny, majú nulovú šancu nájsť si nové byty sami. „Uvažujeme nad niekoľkými alternatívami. Buď pre rodiny postavíme náhradné ubytovanie nižšieho štandardu priamo v meste, alebo im kúpime byty v tej časti Slovenska, kde sa nehnuteľnosti a byty predávajú za nižšie ceny. Uvažujeme napríklad o Veľkom Krtíši,“ povedal nám Ivan Celder.
Renesančný dom získal za takmer 500 tisíc korún, spolu s náhradnými bytmi a pozemkami však zaplatí okolo 3,5 milióna korún. Náklady na rekonštrukciu budú podstatne vyššie. „K domu je veľmi zlý prístup, čo rekonštrukciu určite predraží,“ tvrdí nový majiteľ. V opravenom objekte budú buď luxusné byty, prípadne by sa dal využiť ako renesančná usadlosť.
O druhú pamiatku – renesančný Limpacherovský dom na Námestí sv. Trojice bol o niečo väčší záujem. Z troch záujemcov ho nakoniec získala bratislavská akciová spoločnosť CEI, ktorá by tu chcela zriadiť reprezentačné priestory. Z výkričnej sumy 3,3 milióna sa celková cena za nehnuteľnosť vyšplahala na sumu takmer o milión vyššiu. Keďže v meste majú s rekonštrukciou historických objektov zlé skúsenosti, rýchlu opravu oboch objektov podmienili lacnejším predajom pozemkov. V prípade, že majitelia opravia pamiatky do dvoch rokov, odpredajú im pôdu za cenu stanovenú podľa znaleckého posudku. Tá je výrazne nižšia ako v prípade, keby cenu stanovili podľa bodového systému za meter štvorcový. V prípade prvej pamiatky je tento rozdiel viac ako tri milióny korún.