Pripravujú sa na oslavy
Tekovské Lužany sú vzhľadom na počet obyvateľov najväčšou obcou Levického okresu.
„V šesťdesiatych rokoch sme mali viac ako päťtisíc obyvateľov, postupne sa však tento počet znižoval. Dnes ich máme 2942,“ hovorí Marian Kotora, starosta Tekovských Lužian, ktoré na budúci rok oslávia 850. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Na jubileum sa pripravujú už dnes. „Jedným z darčekov k výročiu by mala byť publikácia o obci, ktorá bude zostavená z doteraz vydaných brožúr o histórii. V nich sú zmapované zvyklosti napríklad na pohreboch, svadbách, ale i cechy, ktoré v obci existovali, či história Židov.
Na vyhotovení brožúr má zásluhu dnes už nebohý pedagóg Imrich Horváth, ktorý bol historikom – samoukom. V práci pokračuje jeho dcéra a jedna z miestnych učiteliek, ktoré by mali zostaviť reprezentačnú publikáciu o Tekovských Lužanoch,“ hovorí starosta.
Obecné námestie
Okrem knižného darčeka by obyvatelia určite uvítali aj zrealizovanie myšlienky vybudovania obecného námestia. „Projektovú dokumentáciu centra obce sme riešili vlani. Ide o využitie nezastavanej zelenej plochy, ktorú predeľuje potok Lužianka, na viacúčelové námestie. Mal by sa tu nachádzať nový pamätník obetiam svetových vojen, premostenie cez Lužianku, zhromaždisko, ktoré bude využívané na rôzne príležitosti. Uvažujeme aj o fontáne a odstavných plochách. Druhá časť by mala byť ladená oddychovo. Keďže v obci máme šikovného drevorezbára Attilu Vargu, organizovať by tu mohol kurzy pre mladých záujemcov z obce a okolia, na ktorých by ich zasväcoval do tajov remesla. Hotové práce by vytvorili akýsi „skanzen“. V tejto časti námestia je v projekte navrhnuté aj pódium na kultúrno-spoločenské aktivity,“ opisuje projekt námestia starosta. Podľa jeho slov by centrum obce malo mať zachovaný dedinský charakter. Kedy sa projekt podarí zrealizovať, zatiaľ nie je jasné. Obec požiadala o finančné prostriedky z eurofondov a čaká na výsledok.
Otáznik nad kinom
Popri aktivitách do budúcnosti sa zmeny v obci dejú každodenne. „Dokončujeme vodovod, v súčasnosti je hotových 297 prípojok a nevybavených máme ďalších 190 žiadostí. Tieto domácnosti by sme na vodovod chceli pripojiť do konca roka. Pripravenú máme aj dokumentáciu na vybudovanie kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, pričom žiadame finančné prostriedky z eurofondov,“ informuje starosta.
Okrem inžinierskych sietí sa v Tekovských Lužanoch chcú pustiť aj do ďalších akcií. Jednou z nich je zriadenie obecného múzea. Štúdia je hotová, vytipovaný je aj starší dom, v ktorom by mohlo byť múzeum zriadené.
Veľký otáznik podľa M. Kotoru visí nad kinom. „Kino sa nachádza v kultúrnom dome, ktorý sme zrekonštruovali. Do prevádzky bolo dané v roku 1989. Vybavené bolo vtedy modernou technikou, dnes by však už potrebovalo investície, napríklad na ozvučenie, ktoré stojí okolo osemdesiattisíc. Otázkou je, či sa to oplatí, lebo návštevnosť je veľmi slabá.
Na druhej strane kino patrí ku kultúrnemu životu a vieme, že keď ho raz zrušíme, v budúcnosti ho už ťažko znova obnovíme.“
Škola bez telocvične a jedálne
V uplynulých dňoch sa začal školský rok aj v dvoch tamojších základných školách. „Do školy s vyučovacím jazykom maďarským chodí osemdesiat detí, do slovenskej takmer tristo. Obidva školské pavilóny boli postavené v 60. rokoch, ale stavba školy vtedy nebola ukončená. Odvtedy chýba telocvičňa, školská jedáleň, kuchyňa, kabinety a priestory pre školský klub. V zime žiaci cvičia na chodbách, z bývalých dielní je jedáleň. Stravu nosia kuchárky z materskej školy, ktorá je vzdialená jeden a pol kilometra. Preto sme vlani vypracovali projektovú dokumentáciu na nové zastrešenie zatekajúcich pavilónov, v ktorých by vznikli priestory na bývanie, ďalej projektovú dokumentáciu na výstavbu chýbajúcich priestorov a výmenu okien. Realizácia projektu si v prvej etape vyžiada 12 miliónov, v ďalších dvoch spolu 32 miliónov, “ uvažuje starosta.
„Na všetky pripravované aktivity je potrebné značné finančné zabezpečenie, ale pre život v obci sú tieto projekty nevyhnutné. Napriek tomu, že máme okolo 500 až 600 nezamestnaných obyvateľov, aj toto číslo by sa v budúcnosti mohlo zmeniť. Pomôcť by mal novovytvorený mikroregión Laurentius, ktorý založili štyri obce – Čaka, Málaš, Tekovské Lužany a Plavé Vozokany. V poslednej z nich je aj sídlo mikroregiónu a tam by malo vzniknúť aj kúpeľné mestečko podobné Dudinciam. Rozvoj cestovného ruchu by mal so sebou priniesť nové pracovné miesta, čo by pomohlo aj našej obci,“ hovorí M.Kotora.