„Na všetky pripravované aktivity je potrebné značné finančné zabezpečenie, ale pre život v obci sú tieto projekty nevyhnutné. Napriek tomu, že máme okolo 500 až 600 nezamestnaných obyvateľov, aj toto číslo by sa v budúcnosti mohlo zmeniť. Pomôcť by mal novovytvorený mikroregión Laurentius, ktorý založili štyri obce – Čaka, Málaš, Tekovské Lužany a Plavé Vozokany. V poslednej z nich je aj sídlo mikroregiónu a tam by malo vzniknúť aj kúpeľné mestečko podobné Dudinciam. Rozvoj cestovného ruchu by mal so sebou priniesť nové pracovné miesta, čo by pomohlo aj našej obci,“ hovorí M. Kotora.
Judita Foltinová je v zariadení sociálnych služieb Samaritan v Tekovských Lužanoch dva roky. Napriek tomu, že má 79 rokov, medzi jej koníčky patria vyšívanie, pletenie, plátanie poškodených odevov a teraz, keď už minula všetky bavlnky a ďalšie jej ešte nekúpili, rada číta v altánku v priľahlom parčíku. „Uplietla som aj dvadsať párov ponožiek pre „leprášov“ do cudziny. Požiadali ma o to z reformovanej cirkvi, kde robili zbierku,“ spomína zručná dôchodkyňa.
„Pani Foltinová patrí k štyridsiatim klientom, o ktorých sa v našom zariadení momentálne staráme,“ hovorí Mária Tóthová, riaditeľka Samaritanu. Jeho zriaďovateľom je občianske združenie Prameň nádeje. „Zariadenie vzniklo pred desiatimi rokmi 1. júla 1995. Do roku 2002 sme boli v priestoroch želiezovskej nemocnice, na začiatku roka 2003 sme sa presťahovali do Tekovských Lužian. Objekt bývalých kancelárií miestneho poľnohospodárskeho družstva je vyhovujúcejší. Výhodou je, že najväčšie izby sú trojposteľové, zatiaľ čo v Želiezovciach boli na jednej izbe aj štyria klienti,“ hovorí M. Tóthová, ktorá Samaritan vedie od roku 1997.
A kto sú klienti zariadenia? „Dospelí ľudia, ktorí majú kombinovaný postih – telesný, mentálny alebo zmyslový. Zamestnanci, ktorých máme 27, sa o nich starajú 24 hodín denne,
365 dní v roku. Okrem zdravotnej starostlivosti im vypĺňame aj voľný čas podľa individuálneho plánu rozvoja osobnosti. Klienti čítajú, učia sa rôzne zručnosti, napríklad chodiť či používať príbor. Obľúbená je muzikoterapia. Ženy vyšívajú a pletú, muži sa venujú šachu, kartám a stolnému futbalu,“ vyratúva aktivity riaditeľka Samaritanu.
JanaNémethová