Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Mikroregión Kľakovská dolina

Šťastná to obec, mesto, región, krajina, ktorá má svojho literárne tvorivého otca. Takého má, chvalabohu, aj Kľakovská dolina. Miroslav Bielik sa narodil v Ostrom Grúni, v jednej z obcí nádhernej prírodnej scenérie pod Vtáčnikom, ktorej osudy sú úzko spät

Monografia mikroregiónu Kľakovská dolina
é s tragickými udalosťami spred šesťdesiatych rokov.
Je celkom prirodzené, že tragédia z januára 1945 lemuje obsah monografie, avšak Bielik pri jej zostavovaní veľmi presne odhadol mieru faktografie a sentimentu, nešťastia a pokory, a napokon aj žánru tak, aby v konečnom výsledku odolala schematickým pokušeniam, obrazne povedané, aby to bola kniha nielen o smrti, ale predovšetkým o živote a skúsenosti. Bielik svoju literárnu a výtvarnú kultúru citlivo preniesol do pomeru textu a obrazu. V monografii sám ako básnik popretkával monografiu vlastnými básňami (Vtáčnik, Župkovská brázda, Hrabičov, Vtáčí kríž v Ostrom Grúni, Kľak), ale aj veršami iných (napríklad Moravčíkovým Kostivrchom či Pártošovej básňou Kľak-Ostrý Grúň), ako aj ukážkami z literárnych textov Márie Haringovej a Petra Jaroša. Sem patria aj vrúcne spomienky Ladislava Ťažkého na tragické chvíle doliny.
Výborne vytlačená monografia s množstvom kvalitných fotografií pôsobí vo svojej vecnej komplexnosti a faktografickej precíznosti. V tejto línii sa pohybujú aj ním vybraní autori. Dušan Dávid spracoval kapitolu o nevšednom prírodnom bohatstve Kľakovskej doliny. Najstaršiu historiu doliny opísal historik Richard Lacko. Osobitná časť je venovaná školstvu, kultúre a športu a osobnostiam. Peter Vychlopeň a Kubinec Marcel sú autormi kapitol o dejinách a súčasností cirkvi v jednotlivých farnostiach doliny. Miesto v monografii sa ušlo aj dvom kronikárom z Ostrého Grúňa a Kľaku (J.Maslenovi a M. Mesiarikovi). Okrem príspevkov zástupcov obcí z Kľaku Pavla Mesiarika, z Hrabičova Jána Repiského, z Ostrého Grúňa Jána Repiského, zo Župkova Emila Barboru, z Horných Hámrov Jolany Mihálikovej a zo Žarnovice Evy Moravčíkovej, autora Miroslava Bielika a historika J. Stanislava tu nájdeme úplný zoznam obetí fašizmu v Ostrom Grúni a Kľaku. Bodkou za pekne urobenou monografiou (výtvarník Igor Štrbík) je krásna jesenná fotografia Ostrého Grúňa.
Obyvatelia Kľakovskej doliny môžu byť právom pyšní. Majú vydarenú publikáciu a autora-rodáka, ktorého srdce je v tomto kraji navždy prítomné. K tejto práci si vybral vhodných spolupracovníkov. Monografiu o Kľakovskej doline posunuli v tomto type publikácií poriadne vysoko. Napokon, veď stále platí: Šťastná to krajina mesto, obec, dolina.....
Tlačová beseda k prezentácii monografie sa uskutočnila dňa 1. apríla 2005 v Mestskom úrade v Žarnovici, ktorú otvoril primátor mesta Dušan Gréger a monografiu prítomným predstavil sám autor Miroslav Bielik.
Prezentácia monografie sa konala dňa 2. apríla 2005 pri príležitosti 60. výročia oslobodenia obcí Kľakovskej doliny od fašizmu, v kultúrnom dome v Ostrom Grúni za účasti zástupcov Matice slovenskej, vydavateľstva Neografie a.s. Martin, obcí mikroregiónu Kľakovská dolina, cirkvi, školstva, občanov a hostí. „Krstní rodičia“ monografie boli: František Debnár a Anna Nováková – priami účastníci vyvraždenia obcí Ostrý Grúň a Kľak z 21. januára 1945, spisovateľ Ladislav Ťažký a generál vo výslužbe Ján Husák z družobnej obce Skýcov.
Obohatením prezentácie bolo vystúpenie Alexandra Lilgeho, generálneho riaditeľa Neografie, a.s., Martin, ktorý zahral na fujare a po skončení sa uskutočnilo divadelné predstavenie divadelného súboru Hrušov zo Skýcova.
Veríme, že monografia bude dôstojne reprezentovať mikroregión Kľakovská dolina.

Skryť Vypnúť reklamu

Priateľské športové stretnutie
Dňa 1. apríla 2005 v predvečer prezentácie monografie Kľakovská dolina sa uskutočnilo priateľské stretnutie v stolnom tenise o Pohár Matice slovenskej medzi zástupcami Matice slovenskej Martin v zložení: Imrich Sedlák, člen výboru MS, Jozef Lukáč, predseda dozorného výboru MS a Igor Válek, zástupca šéfredaktora SNN a kolektívu z obce Hrabičov v zložení: Rudolf Kaliak, Pavel Kaliak a Ján Repiský. Po urputnom boji nakoniec pohár ostáva v obci Hrabičov.
Touto cestou chceme poďakovať organizátorom podujatia a účastníkom turnaja za príjemné a priateľské stretnutie. Veríme, že aj ďalšie stretnutia, či už pri rôznych športových podujatiach alebo pri iných príležitostiach, sa budú niesť v priateľskom duchu.

Predstavujeme Vám Helenu Matejovú
K paličkovaniu som sa dostala prostredníctvom mojej známej zo Španej Doliny. Navštívila ma pred 22 rokmi. Bola u mňa tri týždne. Za tento čas ma naučila základy paličkovania. Naučila ma ako čipky začínať (čo je asi to najťažšie), koľko paličiek použiť, ako ich prekladať, aké nite použiť, ako vyrábať jednofarebné ale i viac farebné vzory čipiek. Naučila ma, že sa dá paličkovať s rôznym množstvo paličiek (20,30,50,...), podľa šírky čipky. Dôležité je, aby počet paličiek bol párny. Neskôr mi dala k tomu vyrobiť i vlastné pomôcky a od vtedy sa paličkovaniu venujem aktívne. Ďalej ma učila pani Beňová zo Žarnovice, ktorá mi odovzdala veľa cenných skúseností v tejto oblasti. K paličkovaniu potrebujem: drevený podstavec, látkový vankúšik tvaru valca (aby sa dal otáčať), tvrdý papier s dierkami, dlhé špendlíky s väčšími hlavičkami, nite, drevené paličky. Čo všetko paličkovaním vyrábam? Vyrábam malé obrúsky alebo dekoračné okraje na obrusy väčších rozmerov, do ktorých sa všije látka. Postupujem obyčajne podľa predlohy z rôznych časopisov, prípadne si vzory dotváram. Vyrábam čipky jedno i viac farebné. V roku 1984 som sa so svojimi výrobkami paličkovania zúčastnila v obci Ostrý Grúň na výstave ručných prác žien, kde som získala čestné uznanie. V našej obci sa tejto ručnej práci aktívne nikto nevenuje. Zúčastnila som sa kurzu ručných prác v Hrabičove, kde som účastníčky učila paličkovanie. V súčasnosti má niekoľko mladších žien z Kľakovskej doliny záujem naučiť sa túto ručnú prácu. Verím, že ich to naučím.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie pri príležitosti 30. výročia založenia Materskej školy v hrabičove
Prvá materská škôlka v Kľakovskej doline bola otvorená 22.4.1975 a bola zriadená v ubytovni, ktorá slúžila cestárom pri výstavbe cesty dolinou. Táto budova slúžila až do roku 1986. Začínajúcou riaditeľkou bola Emília Kollárová. Výstavba novej budovy materskej škôlky v hodnote 2 544 000 a so zariadením v hodnote 300 000 Sk skončila v roku 1986 a od toho roku slúži dodnes. Za toto patrí vďaka vtedajšiemu predsedovi MNV v Hrabičove Vladimírovi Boháčovi. Priemerný počet dochádzajúcich detí bol 26. Budovy a majetok MŠ prešiel niekoľkými zmenami: v roku 1993 bola budova odovzdaná pod správu štátu a v roku 2003 bola delimitovaná späť do majetku obce. Na budove sme zabezpečili opravu strechy v hodnote takmer 800 000 Sk a v roku 2004 bola ukončená plynofikácia, výmena sporákov v kuchyni a doriešený ohrev teplej vody v celkovej hodnote takmer 300 000 Sk. Vyriešili sme čiastočne utesnenie okien, nakúpili sme inventár do MŠ pre naše deti, doplnili sa hračky a vymaľovali sme priestory skoro celej škôlky, natreli sme stoličky a ostatný inventár. Myslím si, že sme vytvorili príjemné prostredie v materskej škôlke. Ako učiteľky v MŠ pôsobili: Jarmila Podskalková, Anna Píšová, Ľudmila Bistová, Ľubica Boháčová a ako riaditeľka Mária Pavlíková. Po jej odchode do dôchodku sa riaditeľkou stala Ľudmila Bistová a od roku 2000 túto funkciu zastáva Eva Müllerová. V súčasnosti ako učiteľka pracuje Stanislava Horáková. O poriadok sa starali upratovačky: Anna Varsová, Emília Štefanková a Anna Laurová. Stravovanie zabezpečovali: Idka Smeláková, Anna Mišková a po jej odchode do starobného dôchodku túto prácu vykonáva Renáta Hrnčiarová. Vedúcu školskej jedálne robila Anna Štefančová, v súčasnosti túto funkciu zastáva Janka Hudecová. Toho času prebiehajú rôzne zmeny aj na úrovni financovania tohto zariadenia. Prechádza sa na financovanie podľa počtu detí a tak mať čo najlepšie počty detí je prvoradou úlohou nás všetkých.
Myslím, že podmienky v materskej škole máme na veľmi dobrej úrovni, za čo patrí poďakovanie všetkým, čo sa o to pričinili. Poďakovanie tiež patrí všetkým, čo ju budovali, čo v tejto škôlke pracovali a aj teraz pracujú. Všetci ste úprimne vítaní, kedykoľvek sa k nám prídete pozrieť, zaspomínať, alebo len tak si podebatovať. Takto sa začalo spoločné stretnutie bývalých a súčasných riaditeliek, učiteliek, kuchárok, upratovačiek a vedúcich školskej jedálne v Materskej škole v Hrabičove pri príležitosti 30. výročia jej vzniku v obci Hrabičov.
Program, ktorý pripravili deti v MŠ obohatil toto stretnutie príjemnými spomienkami na časy, kedy pôsobili pracovníci MŠ a sú už na dôchodku, kvietky, ktoré rozdali detičky všetkým zúčastneným a ich milé úsmevy a stretnutia dojímali k slzám. Všetci si potom dlho spomínali na spoločnú prácu v materskej škole.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 2. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 3. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 1. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 2. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 3. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 4. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 6. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 8. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 651
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 8 408
 3. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 816
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 659
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 393
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 158
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 058
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 731
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 019
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 861
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Tréner hokejovej Nitry nám povedal viac o sľubnom kádri a pozrieme sa aj na začiatok druhej hokejovej ligy.


5 h
Ilustračná fotografia.

Generálny riaditeľ Milan Veselý o minimálnych kompenzáciách vlády.


17. sep

Chlapec skončil v nemocnici.


ROS 17. sep
Ilustračné foto.

V kremnických školách sa vyskytol covid-19.


SITA 17. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z miesta činu unikalo biele auto.


20. sep

Priniesť má aj pracovné miesta. Pôjde o jedno z troch moderných stredísk, aké zatiaľ na Slovensku nie sú.


22 h

Obnova mosta cez Váh v Hlohovci sa už onedlho rozbehne.


20. sep

Epidemická situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy sú už oranžové.


20. sep

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu