Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Mikroregión Kľakovská dolina

Šťastná to obec, mesto, región, krajina, ktorá má svojho literárne tvorivého otca. Takého má, chvalabohu, aj Kľakovská dolina. Miroslav Bielik sa narodil v Ostrom Grúni, v jednej z obcí nádhernej prírodnej scenérie pod Vtáčnikom, ktorej osudy sú úzko spät

Monografia mikroregiónu Kľakovská dolina
é s tragickými udalosťami spred šesťdesiatych rokov.
Je celkom prirodzené, že tragédia z januára 1945 lemuje obsah monografie, avšak Bielik pri jej zostavovaní veľmi presne odhadol mieru faktografie a sentimentu, nešťastia a pokory, a napokon aj žánru tak, aby v konečnom výsledku odolala schematickým pokušeniam, obrazne povedané, aby to bola kniha nielen o smrti, ale predovšetkým o živote a skúsenosti. Bielik svoju literárnu a výtvarnú kultúru citlivo preniesol do pomeru textu a obrazu. V monografii sám ako básnik popretkával monografiu vlastnými básňami (Vtáčnik, Župkovská brázda, Hrabičov, Vtáčí kríž v Ostrom Grúni, Kľak), ale aj veršami iných (napríklad Moravčíkovým Kostivrchom či Pártošovej básňou Kľak-Ostrý Grúň), ako aj ukážkami z literárnych textov Márie Haringovej a Petra Jaroša. Sem patria aj vrúcne spomienky Ladislava Ťažkého na tragické chvíle doliny.
Výborne vytlačená monografia s množstvom kvalitných fotografií pôsobí vo svojej vecnej komplexnosti a faktografickej precíznosti. V tejto línii sa pohybujú aj ním vybraní autori. Dušan Dávid spracoval kapitolu o nevšednom prírodnom bohatstve Kľakovskej doliny. Najstaršiu historiu doliny opísal historik Richard Lacko. Osobitná časť je venovaná školstvu, kultúre a športu a osobnostiam. Peter Vychlopeň a Kubinec Marcel sú autormi kapitol o dejinách a súčasností cirkvi v jednotlivých farnostiach doliny. Miesto v monografii sa ušlo aj dvom kronikárom z Ostrého Grúňa a Kľaku (J.Maslenovi a M. Mesiarikovi). Okrem príspevkov zástupcov obcí z Kľaku Pavla Mesiarika, z Hrabičova Jána Repiského, z Ostrého Grúňa Jána Repiského, zo Župkova Emila Barboru, z Horných Hámrov Jolany Mihálikovej a zo Žarnovice Evy Moravčíkovej, autora Miroslava Bielika a historika J. Stanislava tu nájdeme úplný zoznam obetí fašizmu v Ostrom Grúni a Kľaku. Bodkou za pekne urobenou monografiou (výtvarník Igor Štrbík) je krásna jesenná fotografia Ostrého Grúňa.
Obyvatelia Kľakovskej doliny môžu byť právom pyšní. Majú vydarenú publikáciu a autora-rodáka, ktorého srdce je v tomto kraji navždy prítomné. K tejto práci si vybral vhodných spolupracovníkov. Monografiu o Kľakovskej doline posunuli v tomto type publikácií poriadne vysoko. Napokon, veď stále platí: Šťastná to krajina mesto, obec, dolina.....
Tlačová beseda k prezentácii monografie sa uskutočnila dňa 1. apríla 2005 v Mestskom úrade v Žarnovici, ktorú otvoril primátor mesta Dušan Gréger a monografiu prítomným predstavil sám autor Miroslav Bielik.
Prezentácia monografie sa konala dňa 2. apríla 2005 pri príležitosti 60. výročia oslobodenia obcí Kľakovskej doliny od fašizmu, v kultúrnom dome v Ostrom Grúni za účasti zástupcov Matice slovenskej, vydavateľstva Neografie a.s. Martin, obcí mikroregiónu Kľakovská dolina, cirkvi, školstva, občanov a hostí. „Krstní rodičia“ monografie boli: František Debnár a Anna Nováková – priami účastníci vyvraždenia obcí Ostrý Grúň a Kľak z 21. januára 1945, spisovateľ Ladislav Ťažký a generál vo výslužbe Ján Husák z družobnej obce Skýcov.
Obohatením prezentácie bolo vystúpenie Alexandra Lilgeho, generálneho riaditeľa Neografie, a.s., Martin, ktorý zahral na fujare a po skončení sa uskutočnilo divadelné predstavenie divadelného súboru Hrušov zo Skýcova.
Veríme, že monografia bude dôstojne reprezentovať mikroregión Kľakovská dolina.

SkryťVypnúť reklamu

Priateľské športové stretnutie
Dňa 1. apríla 2005 v predvečer prezentácie monografie Kľakovská dolina sa uskutočnilo priateľské stretnutie v stolnom tenise o Pohár Matice slovenskej medzi zástupcami Matice slovenskej Martin v zložení: Imrich Sedlák, člen výboru MS, Jozef Lukáč, predseda dozorného výboru MS a Igor Válek, zástupca šéfredaktora SNN a kolektívu z obce Hrabičov v zložení: Rudolf Kaliak, Pavel Kaliak a Ján Repiský. Po urputnom boji nakoniec pohár ostáva v obci Hrabičov.
Touto cestou chceme poďakovať organizátorom podujatia a účastníkom turnaja za príjemné a priateľské stretnutie. Veríme, že aj ďalšie stretnutia, či už pri rôznych športových podujatiach alebo pri iných príležitostiach, sa budú niesť v priateľskom duchu.

Predstavujeme Vám Helenu Matejovú
K paličkovaniu som sa dostala prostredníctvom mojej známej zo Španej Doliny. Navštívila ma pred 22 rokmi. Bola u mňa tri týždne. Za tento čas ma naučila základy paličkovania. Naučila ma ako čipky začínať (čo je asi to najťažšie), koľko paličiek použiť, ako ich prekladať, aké nite použiť, ako vyrábať jednofarebné ale i viac farebné vzory čipiek. Naučila ma, že sa dá paličkovať s rôznym množstvo paličiek (20,30,50,...), podľa šírky čipky. Dôležité je, aby počet paličiek bol párny. Neskôr mi dala k tomu vyrobiť i vlastné pomôcky a od vtedy sa paličkovaniu venujem aktívne. Ďalej ma učila pani Beňová zo Žarnovice, ktorá mi odovzdala veľa cenných skúseností v tejto oblasti. K paličkovaniu potrebujem: drevený podstavec, látkový vankúšik tvaru valca (aby sa dal otáčať), tvrdý papier s dierkami, dlhé špendlíky s väčšími hlavičkami, nite, drevené paličky. Čo všetko paličkovaním vyrábam? Vyrábam malé obrúsky alebo dekoračné okraje na obrusy väčších rozmerov, do ktorých sa všije látka. Postupujem obyčajne podľa predlohy z rôznych časopisov, prípadne si vzory dotváram. Vyrábam čipky jedno i viac farebné. V roku 1984 som sa so svojimi výrobkami paličkovania zúčastnila v obci Ostrý Grúň na výstave ručných prác žien, kde som získala čestné uznanie. V našej obci sa tejto ručnej práci aktívne nikto nevenuje. Zúčastnila som sa kurzu ručných prác v Hrabičove, kde som účastníčky učila paličkovanie. V súčasnosti má niekoľko mladších žien z Kľakovskej doliny záujem naučiť sa túto ručnú prácu. Verím, že ich to naučím.

SkryťVypnúť reklamu

Stretnutie pri príležitosti 30. výročia založenia Materskej školy v hrabičove
Prvá materská škôlka v Kľakovskej doline bola otvorená 22.4.1975 a bola zriadená v ubytovni, ktorá slúžila cestárom pri výstavbe cesty dolinou. Táto budova slúžila až do roku 1986. Začínajúcou riaditeľkou bola Emília Kollárová. Výstavba novej budovy materskej škôlky v hodnote 2 544 000 a so zariadením v hodnote 300 000 Sk skončila v roku 1986 a od toho roku slúži dodnes. Za toto patrí vďaka vtedajšiemu predsedovi MNV v Hrabičove Vladimírovi Boháčovi. Priemerný počet dochádzajúcich detí bol 26. Budovy a majetok MŠ prešiel niekoľkými zmenami: v roku 1993 bola budova odovzdaná pod správu štátu a v roku 2003 bola delimitovaná späť do majetku obce. Na budove sme zabezpečili opravu strechy v hodnote takmer 800 000 Sk a v roku 2004 bola ukončená plynofikácia, výmena sporákov v kuchyni a doriešený ohrev teplej vody v celkovej hodnote takmer 300 000 Sk. Vyriešili sme čiastočne utesnenie okien, nakúpili sme inventár do MŠ pre naše deti, doplnili sa hračky a vymaľovali sme priestory skoro celej škôlky, natreli sme stoličky a ostatný inventár. Myslím si, že sme vytvorili príjemné prostredie v materskej škôlke. Ako učiteľky v MŠ pôsobili: Jarmila Podskalková, Anna Píšová, Ľudmila Bistová, Ľubica Boháčová a ako riaditeľka Mária Pavlíková. Po jej odchode do dôchodku sa riaditeľkou stala Ľudmila Bistová a od roku 2000 túto funkciu zastáva Eva Müllerová. V súčasnosti ako učiteľka pracuje Stanislava Horáková. O poriadok sa starali upratovačky: Anna Varsová, Emília Štefanková a Anna Laurová. Stravovanie zabezpečovali: Idka Smeláková, Anna Mišková a po jej odchode do starobného dôchodku túto prácu vykonáva Renáta Hrnčiarová. Vedúcu školskej jedálne robila Anna Štefančová, v súčasnosti túto funkciu zastáva Janka Hudecová. Toho času prebiehajú rôzne zmeny aj na úrovni financovania tohto zariadenia. Prechádza sa na financovanie podľa počtu detí a tak mať čo najlepšie počty detí je prvoradou úlohou nás všetkých.
Myslím, že podmienky v materskej škole máme na veľmi dobrej úrovni, za čo patrí poďakovanie všetkým, čo sa o to pričinili. Poďakovanie tiež patrí všetkým, čo ju budovali, čo v tejto škôlke pracovali a aj teraz pracujú. Všetci ste úprimne vítaní, kedykoľvek sa k nám prídete pozrieť, zaspomínať, alebo len tak si podebatovať. Takto sa začalo spoločné stretnutie bývalých a súčasných riaditeliek, učiteliek, kuchárok, upratovačiek a vedúcich školskej jedálne v Materskej škole v Hrabičove pri príležitosti 30. výročia jej vzniku v obci Hrabičov.
Program, ktorý pripravili deti v MŠ obohatil toto stretnutie príjemnými spomienkami na časy, kedy pôsobili pracovníci MŠ a sú už na dôchodku, kvietky, ktoré rozdali detičky všetkým zúčastneným a ich milé úsmevy a stretnutia dojímali k slzám. Všetci si potom dlho spomínali na spoločnú prácu v materskej škole.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 2. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 3. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 4. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 6. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 776
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 243
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 673
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 3 397
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 174
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 863
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 579
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 402

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 476
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 938
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 303
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 866
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 451
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 116
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 796
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Konať sa bude po dvojročnej prestávke.


TASR 5 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep
Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja si uvedomuje nedostatok lekárov, láka ich na nadštandardné podmienky.

Všeobecní lekári i špecialisti chýbajú vo všetkých okresoch.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


13 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 10 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 476
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 938
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 303
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 866
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 451
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 116
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 796
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu