Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Obec Trnavá Hora 1

„Obec je poskladaná z viacerých častí. Každá časť má svoj vývoj, históriu a svoje problémy. Mnohé nie sú totožné a zrovnateľné s inými časťami,“ hovorí starosta obce Jozef Minka. Starostom obce Trnavá Hora je od roku 1990, čo je nepochybne dlhé obdobie.

„Obec je poskladaná z viacerých častí. Každá časť má svoj vývoj, históriu a svoje problémy. Mnohé nie sú totožné a zrovnateľné s inými časťami,“ hovorí starosta obce Jozef Minka.
Starostom obce Trnavá Hora je od roku 1990, čo je nepochybne dlhé obdobie. V akom stave bola obec pred 14 rokmi? „Charakteristické pred mnohými rokmi bolo, že niektoré obce začali postupne zanikať alebo sa nerozvíjali. Na druhej strane časť pod Grúňom rástla.“ Toto je pre obec typické, málokde v okrese sa niečo podobné našlo. Výstavba obce bola trošku náhodná. Už aj z toho je vidieť, že tu vybudovali mnoho ciest, ktoré na seba nenadväzujú. Druhou chybou je, že cesty sa robili priamo do kopcov. Sú problémové najmä v zime.
Výstavba domov v minulosti predbehla budovanie toho ostatného, čo k bývaniu na dedine treba. To znamená cesty, elektrina a voda. V období 90-tych rokov tu už bývalo veľké množstvo ľudí, ale chýbali tu trafostanice. Čiže aj takéto bolo obdobie pred pár rokmi,“ spomína na svoje začiatky starostovania Jozef Minka. Keby ste sa prešli obcou, videli by ste, že je za ním kus mravčej roboty. Plynofikácia je urobená na 90%. Plyn zatiaľ nemá iba časť Kľačany. V súčasnosti sa robia úpravy na materskej škole. Obec by v nej chcela zriadiť spoločenskú miestnosť, kde by sa mohli stretávať mladí, i tí skôr narodení. Určite je ešte niečo, čo by Jozef Minka, ako starosta, chcel urobiť. „Spraviť kanalizáciu pre našu obec je neriešiteľné, pretože obec je komplikovane členitá. Aj prirodzený prírastok je nízky. Stále sa zvažuje, a je to vec nákladov, či škola dokáže dlhodobo existovať. Na toto by sme sa mali zamerať, pretože z dlhodobého hľadiska je potrebné školstvo v obci udržať. To je ďalšia podmienka, aby rast v obci mohol existovať aspoň ďalších 20 rokov. Na opravu ciest chceme dať urobiť projekty a použiť štrukturálne fondy z EÚ. Ak sa to podarí, budú sa môcť v pomerne krátkom čase dať do poriadku. Keď to nevyjde, budeme musieť hľadať iné prostriedky. Mnoho ľudí ani celú obec nepozná. Niekto nebol vôbec v Ladne či Kľačanoch. Je potrebné vytvoriť nejaké povedomie, aby bol k obci vzťah. Obecné problémy by sme mali riešiť všetci spolu,“ uvádza Jozef Minka. „Obec ako taká má dve výhody. Je v pomerne peknom prostredí a južné svahy sú pre výstavbu a bývanie priam ideálne.“

Skryť Vypnúť reklamu

Rastislav Urgela v drese Dukly
Narodil sa 29. marca 1976. Po skončení gymnázia sa intenzívne začal venovať futbalu, momentálne je hráčom I. ligy - hrá za Duklu Banská Bystrica. K ozajstnému futbalu ho priviedol otec.
Na otázku, aká bola cesta do I. ligy, odpovedal: „Cesta bola náročná a dlhá. Podarilo sa mi to až v 27. rokoch. Po ukončení dorastu v Žiari som prestúpil do Ladomerskej Viesky, kde som hral IV. ligu. Potom som bol na vojenčine v B. Bystrici, nasledovalo juniorské mužstvo a rok III. liga. Ďalej to bol Zvolen, nováčik II. ligy. Keď z nej vtedy Zvolen vypadol, na dva roky som sa opäť vrátil do Žiaru. So Žiarom sme znova postúpili do II. ligy a rok sme v nej pobudli. No potom už prišla ponuka z Dukly Banská Bystrica. Ja som neváhal ani minútu, i keď práve vtedy vypadli z I. ligy. Strávil som tam tri druholigové roky, prišiel postup do I. ligy, a tým sa mi splnil vysnívaný cieľ.“
Aj Rasťo svojím pričinením pomohol Dukle vybojovať pohárovú Európu. Podarilo sa im dostať až do Pohára UEFA. Držíme palce, nech sú úspešní.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavosti o obci
Celistvý pohľad na obec sa nepodarí zo žiadneho miesta. Jediná snímka celej obce je z výšky až 8 km, je to vojenská snímka. Pri normálnom pohľade je vidieť vždy iba nejakú dolinku, lebo obec je v členitom teréne. Najnižšie položená časť je vo výške okolo 280 m n. m. a horná časť je vo výške 600 m n. m.
Anomáliou je, že južné svahy pri oslnení vykazujú vyššiu teplotu (až o 5 stupňov C) ako ostatné v okolí.
V zime nastávajú problémy v doprave. Slnko cez deň roztopí sneh, ktorý v noci zamrzne a vytvárajú sa ľadové jazyky. To je veľmi nepríjemný stav aj pre údržbu ciest.
Erb obec ešte nemá. Tým, že je pospájaná z viacerých obcí, nemôže sa vybrať iba erb jednej z nich. Ale ani spojiť všetky tri do jedného nie je možné, pretože heraldická spoločnosť by to zamietla. Nový erb je v štádiu spracovávania.

Skryť Vypnúť reklamu

Z histórie ...
Pôvodná obec sa tiahla v smere hlavnej cesty Zvolen - Žiar nad Hronom, kde je dnes kostol, fara a bývalá škola. Občania, ktorí tu bývali pred vpádom Turkov, mali strach z ich plienenia a preto sa vysťahovali do hôr. Po odchode Turkov sa vrátili do svojich domov, avšak všetky boli úplne zničené. Aby predišli ďalším pohromám, rozhodli sa odísť na miesto, kde by boli dostatočne ukrytí. Ako jediná možnosť sa im naskytol les. Postupne ho začali klčovať a stavať domy. Tu si založili i novú obec, ktorú pomenovali po starej - Trnavá Hora.
Kronika obce je vedená od r. 1961 a z nej sme aj čerpali. Prvýkrát sa Trnavá Hora spomína v roku 1388. Patrila k hradu Šašov. Saskovci chodili do Trnavej Hory loviť zver a občania im pomáhali na polovačkách. Mali za povinnosť páliť pre nich uhlie. V roku 1424 je obec spomínaná pod názvom „Villa Beserethe“.
Osada Ladno bola v roku 1424 samostatná obec.
Terajšia horná časť obce vznikla po vpáde Turkov na Pohronie. Predtým tu bol iba lesný porast.
Barokovo-klasicistický kostol sv. Jána Nepomuckého bol v obci postavený v roku 1767.
V rokoch 1870-1872 sa začala stavať železničná trať, ktorá bola uvedená do užívania v roku 1873. Zastávka tu však bola postavená až v roku 1933.
Za prvej ČSR ľudia hromadne opúšťali obec a za prácou odchádzali do Ameriky.
Obyvatelia sa živili ako furmani. V obci bolo v rokoch 1920-1929 až 27 párov koní. Furmanka bola zdrojom obživy i za Rakúsko - Uhorska. V čase nezamestnanosti v rokoch 1930-1935 sa pracovalo za stravné lístky na stavbe cesty do Trnavej Hory a Kľačian.
Chotár obce Jalná je vo veľkej väčšine lesnatý. Obyvatelia boli kedysi uhliari.
Kľačany patrili Šašovskému panstvu. Obec je spomenutá už v roku 1424. Podľa povesti bola pôvodne v doline, vedúcej k Ihráču. Leží vo výške asi 500 m.

... zo súčasnosti
Počet obyvateľov je 1140.
V obci boli problémy s vodovodom, preto sa to riešilo pripojením na pohronský vodovod.
Trištvrtina ciest potrebuje nový povrch. Obec opravuje vždy tú časť komunikácií, ktorá je najhoršia.
Najväčším zamestnávateľom v obci je firma TWS Plus, ktorá zamestnáva 150 ľudí z celého okolia.
Do apríla 2004 bolo v obci nezamestnaných 95 ľudí, po zavedení aktivačnej činnosti ich počet klesol na 75, čo predstavuje menej ako 10 percent.
V obci tiež funguje dobrovoľný požiarny zbor, občianske združenie SPOON, telovýchova (úspešní sú najmä žiaci) je tu zriadená základná škola, materská škola, obecná knižnica, pošta, ordináciu tu má aj praktický lekár a zubárka. Obchody sú okrem Kľačian v každej časti obce.
Cez obec prechádzajú dve železničné trate smerom na Kremnicu, Zvolen, aj na Žiar. Zastávky sú priamo v obci. Autobusové spojenie je tiež kvalitné.
V Kľačanoch, v hornej časti Trnavej Hory a dokonca aj v Ladne je malá kaplnka, kde sa vždy do roka konajú zádušné omše.
Pod správu obce spadajú tri kultúrne domy - v každej časti obce je jeden. Kľačany sú ideálne aj na chatárenie. V bývalom pionierskom tábore organizuje bratislavská firma akcie pre deti už druhý rok. Obec im vychádza v ústrety napríklad pri čistení okolia.
Plánom bolo prerobiť kultúrny dom na Domov dôchodcov, ale všetko opäť stroskotalo na nedostatku finančných prostriedkoch.

Obecná knižnica
Od apríla 2004 je v prerobených priestoroch budovy materskej školy, dovtedy bola v rodinnom dome Heleny Urgelovej. Bola to jediná knižnica v celej republike, ktorá takto fungovala. Zaujímavosťou je, že Helena Urgelová je vzdialená príbuzná Mira Žbirku. Totiž jej stará mama a starý otec speváka boli súrodenci.

Thonolan je jedna z dvoch kapiel, ktoré sú v obci. Sú to prevažne bývalí spolužiaci (gitaristi Peter Veselý, Ján Mužík a Ján Kapusta, spevák Ján Slašťan a bubeník Štefan Chudovský). Vekový priemer kapely je 20 rokov. Chlapci majú prebraté skladby od Iron Maiden. A čo takto vlastná tvorba? „V blízkej budúcnosti nie. Väčšina z nás má ešte pred sebou školu, takže asi by sme to nestíhali,“ odpovedá Peter Veselý, ktorý hrá na gitare. Zaujal nás aj názov kapely. Pomenúva rytiera z minulosti. Najbližšie vystúpenie nádejných hudobníkov bude na FREE Fest-e 14. augusta 2004 v Žiari nad Hronom.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 4. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 5. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 9. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 10. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 996
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 498
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 748
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 728
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 395
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 618
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 262
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 198
 9. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách? 2 275
 10. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 151
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ako to na olympiáde vyzeralo? Lukáš Giertl, vedúci výpravy vodných slalomárov, prezradil viac aj o výkonoch Slovákov.


22 h
Klopačka v Banskej Štiavnici.

Prenikavý zvuk klopania mal mnohé variácie dĺžky aj rytmu.


4. aug
Ilustračné foto.

Radnica sa bude uchádzať o peniaze z eurofondov.


SITA 4. aug
Kolóny na rýchlostnej ceste R1.

Najhoršie sú piatky a nedele, autá sa posúvajú slimačím tempom.


3. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 3. aug

Tréner Ščasný volá do FC dvoch lídrov Bábu a Veľkého Cetína.


19 h

Bez geometrického plánu už kataster vecné bremeno nezapíše.


4. aug

Zo stretnutí sa vytvorila tradícia.


4. aug

Už ste čítali?