Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Obec Sklené Teplice

Obec pomenovali podľa sklenej huty, ktorá tu existovala už v roku 1340 a podľa teplých minerálnych prameňov, ktoré sa po prvý raz spomínajú v šestnástom storočí. Sklené Teplice patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Ležia na úpätí Štiavnických vrcho

v v idylickej doline, cez ktorú preteká potok Teplá. Zo všetkých strán sú obklopené bohatými listnatými a ihličnatými lesmi. V Sklených Tepliciach vyviera dvanásť minerálnych prameňov s teplotou vody od 37 do 52 stupňov Celzia. Pozoruhodnosťou je termálny kúpeľ v jaskynnom bazéne v skale, ktorý má teplotu 42 stupňov Celzia. V Sklených Tepliciach sa liečia choroby pohybového a nervového ústrojenstva.
Nad obcou na kóte 629 metrov stoja už len zrúcaniny Pustého hradu, ktorý sa volal aj hrad Teplica. O jeho počiatkoch sa nezachovala žiadna písomná zmienka. Odhaduje sa, že s jeho výstavbou sa začalo v druhej polovici 13. storočia a patril templárom. O zániku hradu sa tiež nič určité nevie, možno sa tak stalo počas stavovských povstaní v 17. storočí. Obec Sklené Teplice dodnes nemá erb.

Skryť Vypnúť reklamu

Sklenoteplický starosta Ľubomír Meliš pôsobí vo funkcii prvého muža obce necelé dva roky. Keďže ho poznáme ako erudovaného pracovníka ZSNP, kde ostatných pätnásť rokov pôsobil ako vedúci odboru civilnej ochrany, zaujímalo nás, čo ho inšpirovalo kandidovať na takúto vyslovene „ľudskú“ funkciu. Dostali sme jednoduchú, no o to krajšiu odpoveď: „Sklené Teplice sú obec, ktorú mám rád a chcem pre ňu niečo urobiť. Veľkou motiváciou bola, samozrejme, podpora občanov našej obce.“ Ako ďalej podotkol, toto rozhodovanie nebolo jednoduché a trvalo niekoľko mesiacov, kým si definitívne povedal, že ide do toho.
Prvé úskalia ho čakali vo forme nevyjasnenej legislatívy v súvislosti prechodu kompetencií zo štátu na obce. Ide napríklad o školstvo, ktoré nebolo riešené celé roky. V Tepliciach majú materskú aj základnú školu. Síce málotriedku, ale keby ju kvôli nedostatku financií zrušili, v budúcnosti by ju len ťažko opäť vybudovali.
„Ako mnohé iné obce, aj my sa boríme s infraštruktúrou,“ hovorí starosta. „V minulých dňoch sme dokončili plynofikáciu obce, ktorou sme chtiac-nechtiac narušili miestne komunikácie, a preto sme sa rozhodli postupne pripravovať projekt, prostredníctvom ktorého by sme mohli získať nejaké finančné prostriedky na opravu miestnych komunikácií zo štrukturálnych fondov.“ Ďalším problémom, s ktorým sa Teplice, ale aj starosta musia vyrovnať, je kanalizácia, ktorú obec doteraz nemá. Podobne je to aj s pitnou vodou, ktorej nedostatok obyvatelia Teplíc pociťujú najmä v suchých mesiacoch.
Odhliadnúc od všetkých obecných problémov, je veľmi dôležitá spolupráca s občanmi. Na ňu nemôže starosta povedať ani jedno zlé slovko. Pre bližšiu spoluprácu s obyvateľmi Teplíc dokonca už pred rokom založili občianske združenie Teplice, ktoré je dnes prakticky nenahraditeľné pri organizovaní rôznych kultúrnych či športových podujatiach. Ako nás informoval starosta obce, v týchto dňoch by malo vyjsť už aj prvé číslo obecných novín, čo je absolútnou novinkou v histórii Sklených Teplíc. Prostredníctvom nich sa chcú dostať ku každému občanovi.
V rozhovore s Ľubomírom Melišom sme vycítili v každom jeho slove záujem o spokojnosť občanov. Venuje sa im v práci i mimo nej, kedy by mohol tráviť čas so svojou rodinou. Pre spokojnosť svojich voličov, a nielen ich, sa dokonca vzdal aj svojho koníčka - práce s drevom. Dnes je rád, keď môže manželke a dvom synom aspoň trošku pomôcť okolo domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Z minulosti ...
Prvá písomná zmienka o Sklených Tepliciach pochádza z roku 1340. Sklené Teplice vznikli ako drevorubačská osada, pričom jej obyvatelia ťažili drevo pre bane v neďalekej Banskej Štiavnici. Približne v tých istých rokoch v Sklených Tepliciach založili prvú skláreň v Uhorsku. Nevyrábalo sa v nej však sklo na bežné použitie, ale chemické sklo, ktoré využívali hutníci pri zisťovaní obsahu zlata a striebra v rudách vyťažených v banskoštiavnickom banskom revíre. Tak, ako o celých dejinách sklárne, aj o jej zániku nás archívne dokumenty informujú len veľmi stroho. Predpokladá sa, že zanikla niekedy počas 17. storočia.
Po zániku sklárne založili v Sklených Tepliciach hutu, v ktorej sa oddeľovalo zlato a striebro od nevyužívaných rúd pomocou olova. Huta zanikla v roku 1781. O štyri roky neskôr sa začala v týchto priestoroch zriaďovať ďalšia huta - amalgamačná, v ktorej sa malo produkovať zlato a striebro zo zlatonosných rúd pomocou ortuti. Pôvodca nepriamej amalgamácie Ignác Born predstavil svoju metódu pred mnohými odborníkmi sveta. Vtedy bola v Sklených Tepliciach založená prvá medzinárodná vedecká spoločnosť na svete, ktorá začala vydávať prvý medzinárodný vedecký časopis. Huta postupne v deväťdesiatych rokoch 18. storočia zanikla, jej budovy sa predali kúpeľom a súkromníkom a zariadenie sa rozdelilo medzi iné huty v okolí. Takto v Sklených Tepliciach zanikla priemyselná výroba a obec sa orientovala už len na kúpeľníctvo a poľnohospodárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

... zo súčasnosti
Obec má rozlohu 10 912 735 štvorcových metrov a pôsobí v rámci mikroregiónu Hlinické Pohronie a regiónu Sitno. Dnes v Sklených Tepliciach žije 447 obyvateľov. Z nich je v produktívnom veku 261. Najväčším zamestnávateľom je akciová spoločnosť Liečebné termálne kúpele, kde našli zamestnanie aj ľudia z okolitých obcí.
Pre Sklené Teplice je veľmi dôležitý cestovný ruch. Tohtoročnú sezónu im však pokazilo nepriaznivé počasie, čo sa odzrkadlilo napríklad i v nižšej návštevnosti verejného kúpaliska. Obec prevádzkuje dve ubytovne, vlastní stroje na zemné práce i autobus. V obci pôsobí detský súbor Makovička, folková skupina Jasoň a majú tu aj futbalistov a stolných tenistov.
Najväčším problémom obce je autobusové spojenie s okolím. Napríklad obyvatelia, ktorí pracujú na zmeny, cestujú do nočnej už o 18.30 hod. Neskoršie im už nejde nič. O spojeniach počas sobôt, nedieľ a sviatkov je aj škoda hovoriť.
V budúcnosti chcú v centre Teplíc zrekonštruovať staršie domy, ktoré by slúžili ako polyfunkčné objekty pre potreby obce i malých podnikateľov.

Jasoň poznajú aj v zahraničí
V každých obecných novinách vám predstavujeme zaujímavú osobnosť, ktorá sa pričinila o zviditeľnenie obce. Dnes je to Peter Uhrín (Uhroš), ktorý spolu s Petrom Remeníkom pred takmer 10 rokmi založil známu folkovú kapelu Jasoň.
„Prvé hudobné kroky som absolvoval už ako štvrták základnej školy,“ vracia sa do minulosti Peter. „Na ZUŠke som sa pokúšal zvládnuť hru na klarinet. Asi po trištvrte roka ma to prešlo a klarinet som zavesil na klinec.“ K muzike sa znovu dostal počas štúdia na drevárskej priemyslovke, kde založil prvú hudobnú skupinu. Hrali z každého rožku trošku, Olympic striedali s ľudovkami, Elánom a občas zahrali aj niečo svoje.
„K folku som po prvýkrát privoňal až na vojenčine,“ blíži sa k založeniu Jasoňa Peter. Po návrate som sa bližšie zoznámil s Petrom Remeníkom, ktorý vtedy študoval na žilinskom konzervatóriu gitaru. Rok sme pripravovali náš repertoár a ďalší rok sme hrali ako dvojica Uhroš a Remoš.“ Potom sa k nim pridal huslista Stano Palúch a Jasoň bol na svete. Vzápätí po prvýkrát vystúpili na moravskom festivale AM-FOLK-FEST, ktorého sa odvtedy pravidelne zúčastňujú. Prvým významnejším úspechom Jasoňa bol postup na celoštátny festival Strunobranie 97, kde získali cenu diváka. Na jeseň nahrali aj svoje prvé demo.
Nasledovali odchody i príchody nových členov kapely, účasť na folkových festivaloch, ako Záhrada, Mohelnický dostavník, Trampská PORTA či Dobrofest. V novom zložení nahrali svoje druhé demo. Opäť sa časť členov obmenila, vlastne jediný, ktorý je tam od začiatku, je Uhroš.
Dnes svoj štýl hudby nazývajú tramp-folk a na svojom konte majú prvý a zatiaľ jediný album Cieľov pár. V súčasnej zostave - Uhroš, Maruška, Adrika a Robin vystupujú tri roky a momentálne pripravujú svoj druhý album.

Sklenoteplický kroj
Nedávno obec Sklené Teplice navštívil rakúsky veľvyslanec, ktorého v krásnom teplickom kroji privítali aj manželia Lubuškovci. Nielen veľvyslanec, ale i samotní Tepličania kroj uvideli po mnohých rokoch.
„Zhotovenie teplického kroja nám trvalo celé tri mesiace,“ prezrádza nám jeho spolutvorkyňa Janka Lubušká. „S manželom sme vychádzali zo starých fotografií. Keďže boli čierno-biele, dosť dlho nám trvalo, kým sme od našich najstarších obyvateľov získali presný popis mužského i ženského kroja. Pri návštevách sme získali aj niekoľko originálnych súčastí, no väčšinu sme si museli vyrobiť sami.“ Náročnejšie súčasti kroja, ako napr. čižmy, dali vyhotoviť odborníkom.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 2. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Odpady nad zlato
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Odpady nad zlato
 6. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 10. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 162
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 522
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 233
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 601
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 3 352
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 954
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 895
 8. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 585
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 247
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 185

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 3. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 8. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 1. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 2. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 3. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 5. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 6. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 7. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 475
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 632
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 896
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 657
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 040
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 326
 7. Matúš Bizoň: Kde sú tie potraty? 2 475
 8. Peter Chudý: Policajná chobotnica alebo prečo policajná inšpekcia zadržala vyšetrovateľov NAKA 2 188
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Medveď hnedý.

Muža mali zachrániť pastierske psy.


TASR 2 h

Na Martina Škrtela si posvietili tréneri. V akom zmysle, to sa dozviete v našom videopodcaste.


12 h
Hudobno-divadelná šou s gigantickou bábkou, orchestrom a akrobatom z uplynulých ročníkov festivalu.

Šiesty ročník Ampliónu prinesie viaceré novinky.


SITA 21 h
Ilustračná fotografia.

Generálny riaditeľ Milan Veselý o minimálnych kompenzáciách vlády.


17. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


21. sep

Osudnou sa im stala jazda na bicykloch.


(JN) 21. sep

Červených okresov pribúda, zelený bude už len jeden, v bordovej farbe bude päť okresov.


6 h

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


21. sep

Blogy SME

 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 3. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 8. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 1. Roland Vizner: Krach Evergrande je vážny, dlhy dosahujú 3-násobok HDP Slovenska. No nie je to Lehman. Pripomína skôr Arca či Váhostav po Čínsky, teda krát 300 :)
 2. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 3. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 5. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 6. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 7. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 8. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 475
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 632
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 896
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 657
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 040
 6. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 326
 7. Matúš Bizoň: Kde sú tie potraty? 2 475
 8. Peter Chudý: Policajná chobotnica alebo prečo policajná inšpekcia zadržala vyšetrovateľov NAKA 2 188

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu